El. Euro 2024: popis Cristiano Ronaldo

Niespodzianki nie było, bo być nie mogło. W swoim pierwszym meczu eliminacji do EURO 2024 Portugalia pokonała Liechtenstein 4:0. Dwie bramki w potyczce zdobył Cristiano Ronaldo.

Michał Piegza
radość piłkarzy reprezentacji Portugalii PAP/EPA / MIGUEL A. LOPES / Na zdjęciu: radość piłkarzy reprezentacji Portugalii
Portugalia jest zdecydowanym faworytem swojej grupy. W potyczce z Liechtensteinem niewiadomą pozostawały jedynie rozmiary wygranej gospodarzy.

Potyczka była 197. występem w barwach narodowych Cristiano Ronaldo. Więcej na ten temat TUTAJ.

Drużyna Roberto Martineza od początku uzyskała wyraźną przewagę. Już w 8. minucie padł pierwszy gol w meczu. Wybita przez bramkarza piłka dotarła przed pole karne do Joao Cancelo, ten uderzył z woleja. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od obrońcy. Bramkarz starał się interweniować, ale nie dał rady zatrzymać piłki.

Prowadząc Portugalia wciąż atakowała. Goście mieli problemy z opuszczeniem okolic własnego pola karnego. W 23. minucie wynik powinien podwyższyć CR7, ale mając przed sobą tylko bramkarza z sześciu metrów przestrzelił. Z kolei siedem minut przed przerwą Joao Felix groźnie uderzył z dystansu. Bramkarz końcami palców wybił piłkę na korner.

Mocno weszli w 2. połowę gospodarze. W 47. minucie z pola karnego dogrywał Cancelo, piłkę zbyt krótko wybił obrońca. Dopadł do niej Bernardo Silva. Mocnego uderzenia z dziesięciu metrów, po rykoszecie, bramkarz nie był w stanie obronić.

Cztery minuty później trafił Ronaldo. W polu karnym sfaulowany został Cancelo, a CR7 precyzyjnie uderzył przy słupku. Po dwunastu minutach Portugalczyk zdobył kolejną bramką, gdy mocno przymierzył z rzutu wolnego z ok. 18 metrów. Benjamin Buchel przyklęknął, a piłka po jego rękach wpadła do bramki.

Cztery zdobyte bramki sprawiły, że gospodarze mogli grać na dużym luzie. Zespół Martineza atakował, kreował sobie kolejne okazje, ale więcej bramek w potyczce już nie padło.

Portugalia - Liechtenstein 4:0 (1:0)
1:0 - Joao Cancelo 8'
2:0 - Bernardo Silva 47'
3:0 - Cristiano Ronaldo (k.) 51'
4:0 - Cristiano Ronaldo 63'

Portugalia: Rui Patricio - Joao Cancelo, Danilo (67' Ruben Neves), Ruben Dias, Goncalo Inacio, Raphael Guerreiro - Bruno Fernandes (89' Joao Mario),  Joao Palhinha, Bernardo Silva (78' Vitor Ferreira) - Cristiano Ronaldo (78' Goncalo Ramos), Joao Felix (67' Rafael Leao).

Liechtenstein: Benjamin Buchel - Sandro Wolfinger (80' Niklas Beck), Andreas Malin (38' Simon Luchinger), Lars Traber, Jens Hofer, Livio Meier (60' Fabio Wolfinger) - Noah Frommelt, Sandro Wieser, Nicolas Hasler - Philipp Gassner (60' Jakob Lorenz), Aron Sele (80' Seyhan Yildiz).

Sędzia: Espen Eskas (Norwegia).