Trudna przeprawa PSG w Auxerre. Błysk Mbappe i koniec gry

Kylian Mbappe szybko strzelił dwa gole i Paris Saint-Germain wygrał na wyjeździe z walczącym o utrzymanie AJ Auxerre 2:1. Na początku drugiej połowy gospodarze złapali kontakt, mieli dobre momenty, ale na więcej stać ich nie było.

Tomasz Galiński
Kylian Mbappe cieszy się z bramki PAP/EPA / TERESA SUAREZ / Kylian Mbappe cieszy się z bramki
Jeżeli po ośmiu minutach zespół walczący o utrzymanie przegrywa z Paris Saint-Germain 0:2, to sytuacja - mówiąc delikatnie - nie jest zbyt ciekawa. Ale dalszej fazie spotkania AJ Auxerre spisywało się naprawdę przyzwoicie, potrafiło wielokrotnie zagrozić bramce Gianluigiego Donnarummy i na początku drugiej połowy po błędzie Włocha padł gol kontaktowy. Na więcej gospodarzy stać nie było.

Wobec tego na dwie kolejki przed końcem sezonu PSG ma sześć punktów przewagi nad RC Lens. W meczach bezpośrednich jest idealny remis (3:1, 1:3), ale bilans bramkowy zdecydowanie lepszy mają paryżanie i to oni będą mistrzem Francji. Oficjalnie świętować jeszcze nie mogą, natomiast trudno sobie wyobrazić, by Lens odrobiło szesnaście goli straty. To jest po prostu niewykonalne.

W niedzielnym spotkaniu paryżanie szybko załatwili sprawę, a przynajmniej tak się wydawało. W dwie minuty dwie bramki zdobył Kylian Mbappe, który jest coraz bliżej korony króla strzelców Ligue 1. Później goście kontrolowali wydarzenia na boisku, mieli kolejne szanse, choć musieli uważać, bo będące tuż nad strefą spadkową Auxerre miało dobre momenty. Wspomniany wcześniej Donnarumma miał sporo pracy, wielokrotnie musiał się wykazać, a przy tym sprzyjało mu szczęście, jak choćby w sytuacji z 38. minuty, gdy w poprzeczkę trafił Rayan Raveloson.

Włoch skapitulował dopiero na początku drugiej połowy, gdy Auxerre przeprowadziło... prostą akcję. Ionut Radu daleko wykopał piłkę, strącił ją Nuno Da Costa i w dobrej sytuacji znalazł się Lassine Sinayoko. Uderzył płasko z ostrego kąta i Donnarumma przepuścił piłkę do bramki.

To wyglądało tak, jakby po strzeleniu dwóch goli PSG przestało grać. Być może zlekceważyli przeciwnika, uznali, że jest już pozamiatane, a tu trzeba było na nowo się skoncentrować i walczyć. Niewiele brakowało, by Auxerre doprowadziło do remisu. Brylował przede wszystkim Gauthier Hein. Były dośrodkowania, był też bardzo groźny strzał po fantastycznym przyjęciu piłki w polu karnym. Tu jednak Donnarumma spisał się na medal.

Goście przetrwali trudniejszy moment, a w końcówce wykorzystali swoje doświadczenie i dobrze się bronili daleko od własnego pola karnego. W doliczonym czasie trzecią bramkę zdobył Mbappe, ale okazało się, że był na minimalnym spalonym.

AJ Auxerre - Paris Saint-Germain 1:2 (0:2)
0:1 Kylian Mbappe 6'
0:2 Kylian Mbappe 8'
1:2 Lassine Sinayoko 51'

Auxerre: Ionut Radu - Akim Zedadka, Rayan Raveloson, Jubal, Isaak Toure, Gideon Mensah - Gauthier Hein (86' Siriki Dembele), Han-Noah Massengo, Birama Toure, Lassine Sinayoko (86' Gaetan Perrin) - Nuno Da Costa (86' M'Baye Niang).

PSG: Gianluigi Donnarumma - Marquinhos, Sergio Ramos, Danilo - Warren Zaire-Emery, Fabian Ruiz (79' Renato Sanches), Marco Verratti, Lionel Messi, Kylian Mbappe, Juan Bernat - Hugo Ekitike (55' Vitinha).

Żółte kartki: Jubal (Auxerre).

Sędzia: Benoit Bastien.