Fenomenalny mecz w LN. Aż pięć goli w starciu Holandia - Włochy

W drugiej z rzędu edycji Ligi Narodów reprezentacja Włoch uplasowała się na trzecim miejscu. Zawodnicy Roberto Manciniego w meczu pocieszenia wygrali 3:2 z Holandią, która jest gospodarzem turnieju finałowego.

Rafał Szymański
Virgil van Dijk i Davide Frattesi Getty Images / Claudio Villa / Na zdjęciu: Virgil van Dijk i Davide Frattesi
"Azzurri" byli skuteczniejsi pod bramką, choć to Holendrzy jako pierwsi wypracowali sobie sytuację. Z rzutu rożnego Cody Gakpo dobrze dośrodkował do Denzela Dumfriesa i defensor strzelił głową nad poprzeczką.

W szóstej minucie goście napoczęli rywali. Mateo Retegui efektownie złożył się do strzału przewrotką i nie zdołał trafić w piłkę. Po chwili Giacomo Raspadori wystawił ją Federico Dimarco, który uderzył nie do obrony "pod ladę".

Niespełna kwadrans po pierwszym trafieniu, podopieczni Roberto Manciniego podwoili swoje prowadzenie. Strzał Wilfrieda Gnonto został zablokowany, a następnie piłka trafiła do wychodzącego na wolną pozycję Davide Frattesiego. Środkowy pomocnik wykorzystał klarowną okazję, strzelając debiutanckiego gola w narodowych barwach.

Wyróżniającą się postacią po stronie Włochów był bez wątpienia Dimarco. Lewy wahadłowy kropnął z dystansu i mógł zapisać dublet na swoim koncie. Piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką holenderskiej bramki.

Reprezentacja Holandii nie radziła sobie z włoską defensywą. W końcówce pierwszej połowy bliski szczęścia był Cody Gakpo. Napastnik Liverpoolu z kilku metrów zdecydował się na podcinkę, jednak spudłował.

Ten sam piłkarz nie popisał się również po przerwie. Gakpo stanął oko w oko z Gianluigim Donnarummą, miał sporo czasu i uderzył prosto w interweniującego bramkarza. 24-latek miał wyraźnie rozregulowany celownik, bo potem z dystansu strzelił obok lewego słupka.

Koeman wykazał się instynktem, wpuszczając na murawę Wouta Weghorsta oraz Stevena Bergwijna. Ten pierwszy zgrał piłkę głową, zaś skrzydłowy ograł włoską defensywę i silnym strzałem znalazł drogę do siatki.

Drużyna z Półwyspu Apenińskiego odpowiedziała w mgnieniu oka. Wspomniany wcześniej Frattesi uruchomił na lewym skrzydle Federico Chiesę. Zawodnik Juventusu zatańczył pod holenderską bramką, po czym pewnie strzelił obok interweniującego Justina Bijlowa.

Weghorst sam skierował piłkę do siatki w 82. minucie. W tej sytuacji interweniował sędzia VAR Bartosz Frankowski. Napastnik ewidentnie był na pozycji spalonej, w związku z czym bramka została anulowana.

W barwach "Oranje" błyszczeli rezerwowi. W 89. minucie Joey Veerman popisał się dokładnym podaniem do Georginio Wijnalduma, który zanim upadł na murawę, uderzył nad Donnarummą.

Dzięki zwycięstwu 3:2 z holenderską kadrą. Włosi po raz drugi z rzędu zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów UEFA. Tego samego dnia reprezentacja z Hiszpanii powalczy z Chorwacją o tytuł.

Holandia - Włochy 2:3 (0:2)