Pierwsze śliwki robaczywki. Rzuty karne zdecydowały w Superpucharze Polski

Oby cały sezon w Polsce nie był taki jak pierwszy mecz. Raków i Legia nie zrobili pasjonującego show w pojedynku o Superpuchar Polski i zremisowali 0:0. Po trofeum sięgnęli lepsi w konkursie rzutów karnych Legioniści.

Mecz o Superpuchar Polski: Raków Częstochowa - Legia Warszawa PAP / Waldemar Deska / Mecz o Superpuchar Polski: Raków Częstochowa - Legia Warszawa
Polska piłka obudziła się z letniego snu. Do meczu o pierwsze w sezonie trofeum przystąpili mistrz kraju Raków Częstochowa i posiadacz krajowego pucharu Legia Warszawa. W finale tych drugich rozgrywek zespoły mierzyły się ze sobą w maju i pamiętamy głównie awanturę zamiast atrakcyjnego widowiska. Okazja do zostawienia po sobie lepszego wrażenia pojawiła się w upalny dzień lipca, ale skończyło się kolejnym przeciętnym spektaklem, choć bez bójki.

Na stadionie był Fernando Santos, który doszedł do siebie po występie reprezentacji Polski w Kiszyniowie. Trenerzy na ławkach Dawid Szwarga i Kosta Runjaić od początku wyglądali na zaaferowanych i mieli dużo wskazówek dla drużyn. Trudno się dziwić, skoro mecz wyglądał bezbarwnie.

Najlepsza szansa Rakowa na gola w pierwszej połowie była w 11. minucie. Gospodarz miał rzut rożny po zablokowanym strzale Fabiana Piaseckiego, a dośrodkowanie spod chorągiewki poszybowało na głowę Bogdana Racovitana. Obrońca częstochowian wyskoczył samotnie i oddał strzał, który otarł się o poprzeczkę Legii.

Legia odpowiedziała w 19. minucie atakiem najbardziej wysuniętych piłkarzy. Ernest Muci zbiegł do boku i dośrodkował do Tomasa Pekharta. Piłka przeleciała ponad źle ustawionym Milanem Rundiciem do Czecha, którego uderzenie powinno być bardziej soczyste.

W 41. minucie po stadionie poniosły się pierwsze, nieśmiałe gwizdy. Od sytuacji podbramkowej Tomasa Pekharta do przerwy nie było szansy na gola. W statystyce strzałów celnych straszyły dwa zera, więc Kacper Tobiasz oraz Vladan Kovacević nie mogli pokazać formy. Sporo akcji wyglądało do pewnego etapu obiecująco, ale kończyły się rozczarowaniem.

Było co poprawiać po przerwie i w 57. minucie zebrała się do ataku drużyna z Warszawy. Ponownie wrzutka była skierowana na głowę Tomasa Pekharta, któremu pod naporem dwóch przeciwników nie udało się wepchnąć piłki do bramki. Skończyło się na wywalczeniu rzutu rożnego. W odpowiedzi na tę akcję była potrójna zmiana w ofensywie Rakowa.

W 62. minucie publiczność zobaczyła wyczekiwane uderzenie celne. Paweł Wszołek miał sporo miejsca po błędzie Milana Rundicia i poczęstował Vladana Kovacevicia. Raków także nieco przyspieszył i już w doliczonym czasie był o włos od rozstrzygnięcia meczu. Marcin Cebula dostał podanie od Bena Ledermana i strzelił miękko w poprzeczkę.

Takich akcji było jednak mało i stanęło na wyniku 0:0. O zdobyciu trofeum zdecydował konkurs rzutów karnych. W nim doszło do siedmiu serii i w ostatniej z nich Maik Nawrocki zapewnił Superpuchar Polski warszawiakom celnym strzałem po wcześniejszym pudle Jeana Carlosa Silvy.

Raków Częstochowa - Legia Warszawa 0:0 k. 5:6