Eredivisie: Grad bramek w niedzielnych spotkaniach

22. gole zdobyli zawodnicy Eredivisie w czterech niedzielnych spotkaniach. Najwięcej trafień , aż siedem, zobaczyli kibice, którzy wybrali się na spotkanie walczącego o utrzymanie VVV Venlo z FC Groningen (2:5). Goli nie brakowało w meczach potentatów Eredivisie - Ajax Amsterdam wygrał na wyjeździe z Bredą 3:2 i tym samym awansował na drugie miejsce w tabeli. Pierwsze w dalszym ciągu należy do PSV Eindhoven, który nie dał najmniejszych szans na korzystny wynik Graafschap Doetinchem wygrywając aż 5:1.

Maciej Krzyśków

Spotkaniem na szczycie było starcie NAC Bredy z Ajaxem Amsterdam. W tym sezonie obie drużyny spotkały się już dwa razy i dwa razy górą byli piłkarze NAC. Piłkarze z AmsterdamArena wzięli sobie do serca powiedzenie: do trzech rzy sztuka i wreszcie wygrali z zawodnikami z Rat Verlegh Stadion. Po asyście Edgara Davidsa do siatki gospodarzy trafił w 21. minucie najskuteczniejszy strzelec stołecznej drużyny Klaas-Jan Huntelaar. Gospodarze w szatni musieli sobie przypomnieć, że w tym sezonie już dwa razy potrafili wygrać z Ajaxem, bo w przeciągu dwóch minut potrafili zdobyć dwa gole i wyjść na prowadzenie. Najpierw w 50. minucie do siatki trafił Matthew Amoah, a osiem minut później, po uderzeniu Roba Pendersa, padły dwa gole dla gospodarzy. W obu przypadkach asystę zanotował Csaba Fehér.

Szkoleniowiec Ajaxu, Adrie Koster postanowił wprowadzić na plac gry dwóch nowych zawodników: Luisa Suáreza i Siema de Jonga, ale to nie rezerwowi przechylili szalę zwycięstwa na ich korzyść. Najpierw do wyrównania doprowadził w 76. minucie Urby Emanuelson, a w 82. minucie wynik spotkania na 3:2 ustalił Johnny Heitinga.

Ajax został samodzielnym wiceliderem Eredivisie, gdyż jeszcze w sobotni wieczór punkty stracił Feyenoord Rotterdam (remis 3:3 z Heraclesem Almelo).

Okazji do doskoczenia do ścisłej czołówki zmarnował SC Heerenveen. W obecności ponad 25 tysięcy kibiców na Abe Lenstra Stadion gospodarze niespodziewanie ulegli walczącemu o utrzymanie NEC Nijmegen 2:3. Z pewnością duży wpływ na porażkę gospodarzy, pierwszą w tym rok i pierwszą od ośmiu ligowych spotkań, miała czerwona kartka, jaką zobaczył w 23. minucie bramkarz Brian Vandenbussche. W tym momencie gospodarze prowadzili 1:0 po golu Roya Beerensa w 2. minucie. Heerenveen grało w 10-tkę, ale jeszcze przed przerwą zdobyło drugiego gola autorstwa Geerta Arend Roorda. Druga połowa to już popis zawodników NEC, którzy zdobyli trzy gole i zapewnili sobie siódme w tym sezonie zwycięstwo.

Do czołówki dołączył za to FC Groningen. Podopieczni Rona Jansa rozbili na Seacon Stadion - De Koel miejscowe VVV wygrywając aż 5:2. W barwach gości na specjalne wyróżnienie zasłużyło trzech zawodników - Goran Lovre, ktory zdobył jedną bramkę i zanotował dwie asysty, strzelec dwóch bramek Marcus Berg oraz Shkodran Metaj (dwie asysty).