Będzie europejski finał MŚ kobiet. Australijki nie dały rady

Jedna niespodzianka i jedno zwycięstwo faworyta - tak rozstrzygnęły się półfinały piłkarskich mistrzostw świata kobiet w Autralii i Nowej Zelandii. O złoto powalczą reprezentacje Hiszpanii i Anglii.

Krzysztof Sędzicki
mecz Australia - Anglia w półfinale MŚ kobiet PAP/EPA / Dean Lewins / Na zdjęciu: mecz Australia - Anglia w półfinale MŚ kobiet
Dla La Roja to już właściwie od samego awansu do fazy pucharowej to jest najlepszy występ na kobiecym mundialu w historii. Ich najlepszym osiągnięciem było dotąd wyjście z grupy na poprzednim turnieju. Z kolei Szwedki liczyły na to, że po 20 latach w końcu zagrają o złoto światowego czempionatu. Tego złota w ogóle im bardzo brakuje, bo na dużych imprezach zazwyczaj drużyna Trzech Koron zdobywa medale, ale nie z tego najcenniejszego kruszcu.

W półfinale rozegranym w Auckland długo nie padały bramki, choć więcej szans ku temu stwarzały Hiszpanki. Potwierdziły swoją przewagę jednak dopiero w 81. minucie, gdy do siatki trafiła 19-letnia Salma Paralluelo po błędzie szwedzkiej defensywy. Reprezentacja Szwecji zdołała jeszcze się podnieść i wyrównać. Po zgraniu głową piłki przez Linę Hurtig Rebecka Blomqvist pokonała Catalinę Coll.

Nie minęły nawet dwie minuty, a piłkarki z Półwyspu Iberyjskiego odpowiedziały najlepiej jak tylko się dało. Po krótko rozegranym rzucie rożnym niepilnowana na linii pola karnego Olga Carmona Garcia uderzyła lewą nogą tak precyzyjnie, że piłka - z pomocą poprzeczki - znalazła się w szweckiej bramce. Ta akcja dała zwycięstwo drużynie hiszpańskiej.

W drugim półfinale zmierzające po marzenia na turnieju w swoim kraju Australijki mierzyły się w Sydney z mistrzyniami Europy - Angielkami. Murowanymi faworytkami tego starcia były Lwice i to one objęły prowadzenie w 33. minucie po bramce Elli Toone. Gospodynie znalazły się w trudnej sytuacji, ale potrafiły zdobyć bramkę na remis za sprawą swojej największej gwiazdy - Sam Kerr w 63. minucie.

Po kolejnych ośmiu minutach Lauren Hemp wywarła presję na obrończyni reprezentacji Australii i przywróciła Anglii prowadzenie. Później dwie znakomite szanse na remis zmarnowała Kerr, a zemściło się to w 86. minucie kontrą i golem Alessii Russo na 3:1. To zakończyło emocje w tym meczu.

Finałowe starcie Hiszpania - Anglia odbędzie się w niedzielę o godzinie 12:00. Dzień wcześniej o brąz powalczą Szwecja z Australią.