Miasto chce pomóc Skrze Częstochowa. Czeka na finał rozmów z PKP

Materiały prasowe / Natanael Brewczyński / Na zdjęciu: stadion Skry Częstochowa
Materiały prasowe / Natanael Brewczyński / Na zdjęciu: stadion Skry Częstochowa

Stadion Skry Częstochowa przeszedł remont, ale... nie ma na nim trybun. Klub ma gotowe rozwiązanie i liczy na pomoc miasta. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, pomoc jest możliwa, ale konieczna jest zgoda... PKP.

W tym artykule dowiesz się o:

Wyremontowany stadion zezwala na rozgrywanie meczów II ligi, ale wszystkie odbywają się bez udziału publiczności. Tym samym Skra Częstochowa pozbawiona jest środków ze sprzedaży wejściówek. I choć klub nie cieszy się w mieście taką popularnością jak Raków, żużlowy Włókniarz czy siatkarski Norwid, to na mecze Skry regularnie przychodziło kilkaset osób.

Teraz to niemożliwe. Klub prosi o pomoc władze Częstochowy. Podczas sesji rady miasta prezes Artur Szymczyk wygłosił emocjonalne przemówienie. Miasto jednak nie ma pieniędzy na to, by sfinansować prace w 2024 roku.

Dlatego władze Skry zaproponowały tymczasowe rozwiązanie, które pozwoli na powstanie trybuny na obiekcie Skry. Stąd też zawarcie umowy z PKP na najem terenu, na którym ma stanąć trybuna i załatwienie wielu spraw formalno-prawnych, które z pewnością przyspieszyłyby proces budowy. Skra ponosi w związku z tym niemałe koszty - roczny koszt za samą dzierżawę działki oscyluje w granicach 60 000 złotych - jednak na dalsze obciążenia finansowe nie jest przygotowana.

ZOBACZ WIDEO: Co Polacy myślą o reprezentacji Polski i Michale Probierzu? "Oglądałem. Źle zrobiłem"

Dlaczego umowę zawarto z PKP? Stadion jest położony tuż obok linii kolejowej, a trybuna miałaby powstać właśnie na terenach należących do PKP. Sprawa nie jest jednak taka prosta, co wyjaśnił nam częstochowski magistrat.

- Podstawowym problemem jest fakt, że działka, na której miałaby stanąć trybuna, należy do PKP, a miasto nie może inwestować na nie swoim gruncie. Prowadzimy zatem negocjacje dotyczące przekazania przez spółkę Polskie Koleje Państwowe SA części działki. Obecnie - w opinii PKP - możliwy jest ich finał w postaci zamiany nieruchomości z miastem - powiedział nam rzecznik UM Częstochowy, Włodzimierz Tutaj.

- Procedura w tym zakresie może zostać przeprowadzona po dokonaniu przez PKP podziału geodezyjnego części działki, którą zainteresowane jest miasto i jej wyłączeniu z tzw. terenów zamkniętych. Należą do nich m.in. grunty kolejowe. Czas realizacji zamiany zależy więc obecnie głównie od postępu procedur będących po stronie PKP - dodał Tutaj.

Dopiero w przypadku dysponowania gruntem będzie można planować kolejne działania w celu uzupełnienia infrastruktury przebudowanego stadionu Skry.

- Trzeba dodać, że możliwości usytuowania miejsc dla widowni po przeciwnej, północnej stronie obiektu, ograniczyła rozbudowa budynku klubowego zgłoszona przez Skrę do miejskiego budżetu obywatelskiego i realizowana równolegle z przebudową stadionu. Oczywiście, aby obiekt był w pełni funkcjonalny, budowa trybuny od stronie południowej jest jak najbardziej logiczna, tyle że inwestycja może być projektowana i realizowana w sytuacji dysponowania stosownym terenem - zakończył rzecznik częstochowskiego magistratu.

Czytaj także:
Decyzja już ostateczna. Reprezentant Polski na dopingu, usłyszał wyrok
Zamieszanie w sieci. Polski klub się tłumaczy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty