Wielki zawód klubu Adriana Benedyczaka

W 83. minucie meczu na Stadio Artemio Franchi piłkarze Parmy prowadzili 2:0 z Fiorentiną. Nie awansowali jednak do ćwierćfinału. Faworyt przeprowadził brawurowy pościg i rozstrzygnął rywalizację w konkursie rzutów karnych.

Adrian Benedyczak w barwach Parmy YouTube / YouTube / Na zdjęciu: Adrian Benedyczak w barwach Parmy
Na Stadio Artemio Franchi we Florencji doszło do drugiego i ostatniego w tym tygodniu meczu o wejście do ćwierćfinału Pucharu Włoch. We wtorek Lazio zwyciężyło 1:0 z Genoą  i zrewanżowało się beniaminkowi za niespodziewaną porażkę w Serie A. Na rozstrzygniecie sprawy awansu w środę zdecydowali się ACF Fiorentina oraz Parma Calcio 1913.

Fiorentina to jedna z ośmiu drużyn, które dopiero w tej rundzie przystąpiły do rywalizacji. Pucharowicze, a także Juventus FC dostali wolne we wcześniejszych fazach. Z kolei Parma miała już za sobą wygrane 3:0 z Bari oraz 4:2 z US Lecce. W dotarciu do najlepszej "16" pomagał Adrian Benedyczak. Na koncie Polaka była jedna bramka.

Kluby zmierzyły się latem w okresie przygotowań do sezonu i sparing zakończył się remisem 1:1. Do ich rywalizacji o stawkę doszło w środę po raz pierwszy od 2021 roku, a przerwa jest spowodowana spadkiem Parmy do Serie B. Także w spotkaniach ligowych często kończyło się remisami, a Parma od 2009 roku tylko raz podbiła Stadio Artemio Franchi.

Parma próbowała nawiązać do tego osiągnięcia w środę. Drugoligowiec zapewnił sobie zaliczkę 2:0 w pierwszej połowie strzałami Adriana Barnaby Garcii oraz Ange-Yoana Bonny'ego. Następnie goście pilnowali z powodzeniem wyniku, pomimo desperackich ruchów trenera Vincenzo Italiano. Szkoleniowiec Violi już w przerwie wymienił czterech podopiecznych za jednym zamachem.

Violę było stać na ambitny finisz w drugiej połowie. Kiedy już wszystko wskazywało na niespodziankę po 90 minutach, gospodarze przeprowadzili brawurowy pościg. Jego pierwszoplanowym aktorem był Riccardo Sottil, który asystował przy bramce M'Bali Nzoli i w ostatniej minucie podstawowego czasu strzelił z rzutu karnego na 2:2. W tych okolicznościach konieczne było jeszcze rozegranie dogrywki i zmierzenie się w konkursie rzutów karnych.

Fiorentina była bezbłędna w jedenastkach i już w połowie czwartej serii była pewna awansu.

Adrian Benedyczak grał od początku meczu do 62. minuty, a opuszczał boisko przy bardzo korzystnym wyniku dla Parmy.

Następnym przeciwnikiem lepszego zespołu będzie zwycięzca meczu Interu Mediolan z Bologną FC.

ACF Fiorentina - Parma Calcio 1913 2:2 k. 4:1 (0:2, 2:2, 2:2)
0:1 - Adrian Barnabe Garcia 21'
0:2 - Ange-Yoan Bonny 23'
1:2 - M'Bala Nzola 83'
2:2 - Riccardo Sottil (k.) 90'