Lider się nie zatrzymuje. Prestiżowe derbowe zwycięstwo Śląska

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Sebastian Borowski / Na zdjęciu: radość piłkarzy Śląska Wrocław
PAP / Sebastian Borowski / Na zdjęciu: radość piłkarzy Śląska Wrocław

Śląsk Wrocław wygrał w derbach Dolnego Śląska z Zagłębiem Lubin 2:1 po golach Michała Rzuchowskiego i Erika Exposito. Wiadomo już, że wrocławianie zakończą 2023 rok na pozycji lidera w PKO Ekstraklasie.

To był klasyczny Śląsk Wrocław. Początkowo bez fajerwerków, skupiony przede wszystkim na defensywie. Może aż za bardzo, bo jednak gry do przodu nie było w ogóle. Środek pola nie istniał. Tam był lej po bombie. Wrocławianie bardzo mocno odczuli brak Nahuela Leivy, Patricka Olsena i Petera Pokornego.

Problemy swojego zespołu szybko zdiagnozował jednak trener Jacek Magiera. W przerwie dokonał dwóch zmian i można powiedzieć, że trafił idealnie. Bo w swoim pierwszym kontakcie z piłką gola strzelił rezerwowy Michał Rzuchowski, który wykorzystał dwie fatalne pomyłki Luisa Maty.

Śląsk w pierwszej połowie nie istniał, a w drugiej to on nadawał ton rywalizacji i nie pozwolił Zagłębiu praktycznie na nic. A na kwadrans przed końcem lider potwierdził swoją dominację. Co prawda strzał Piotra Samca-Talara obronił Jasmin Burić, ale golkiper "Miedziowych" był bezradny wobec potężnej dobitki Erika Exposito. Wrocławianie ograli Zagłębie i jest już pewne, że rok 2023 zakończą na pozycji lidera PKO Ekstraklasy. Na nic zdało się trafienie Juana Munoza w końcówce. Okazało się, że był to jedynie gol honorowy.

To aż nie do pomyślenia z perspektywy kibiców Zagłębia, bo w pierwszej połowie gospodarze dominowali i wydawało się, że kwestią czasu jest aż strzelą gola. Gdy tylko stosowali wyższy pressing, to Śląsk miał problemy, żeby w ogóle wydostać się z własnej połowy. Tylko co z tego, skoro mimo wielu sytuacji gospodarze nie potrafili pokonać Rafała Leszczyńskiego.

A sytuacje były. Głównie po strzałach z dystansu. I naprawdę niewiele brakowało, żeby z pięknych goli cieszyli się Marko Poletanović i Damian Dąbrowski. Po ich uderzeniach piłka przelatywała tuż obok bramki. Zresztą, Poletanović powinien cieszyć się z gola więcej niż raz, natomiast wcześniej uderzał fatalnie po dośrodkowaniu z bocznej strefy, choć miał mnóstwo miejsca w polu karnym. Raz też bardzo blisko był Dawid Kurminowski, który oddał efektowny strzał z powietrza, ale doskonale między słupkami spisał się wspomniany Leszczyński.

Po przerwie obraz gry zmienił się diametralnie. Oczywiście postawę jednych i drugich determinował wynik, a ten od 46. minuty był korzystny dla Śląska. Później prowadzenie gości podwyższył Exposito i wydawało się, że jest po emocjach. Ostatecznie gol strzelony przez Juana Munoza tylko delikatnie podniósł temperaturę w końcówce. Na więcej ekipy Waldemara Fornalika nie było stać.

KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1:2 (0:0)

0:1 Michał Rzuchowski 46' 0:2 Erik Exposito 75' 1:2 Juan Munoz 84'

Zagłębie: Jasmin Burić - Mateusz Grzybek, Aleks Ławniczak, Bartosz Kopacz, Luis Mata (68' Bartłomiej Kłudka) - Kacper Chodyna (68' Tomasz Pieńko), Damian Dąbrowski, Marko Poletanović (85' Tomasz Makowski), Serhij Bułeca, Mateusz Wdowiak - Dawid Kurminowski (68' Juan Munoz).

Śląsk: Rafał Leszczyński - Martin Konczkowski, Łukasz Bejger, Aleks Petkow, Patryk Janasik - Piotr Samiec-Talar, Jehor Macenko (46' Aleksander Paluszek), Petr Schwarz (90+2' Patryk Szwedzik), Burak Ince (74' Daniel Łukasik), Mateusz Żukowski (46' Michał Rzuchowski) - Erik Exposito.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Śląsk Wrocław zdobędzie w tym sezonie mistrzostwo Polski?