Chemik Police zrobił swoje w Tauron Lidze

W konfrontacji lidera z ostatnim w tabeli beniaminkiem nie było problemu ze wskazaniem faworyta. Grupa Azoty Chemik Police nie pozwolił sobie na potknięcie i zwyciężył 3:0 z ITA TOOLS Stalą Mielec.

Mecz Tauron Ligi: Grupa Azoty Chemik Police - ITA TOOLS Stal Mielec PAP / Marcin Bielecki / Mecz Tauron Ligi: Grupa Azoty Chemik Police - ITA TOOLS Stal Mielec
Grupa Azoty Chemik Police rozpoczął rundę rewanżową w Tauron Lidze. Przed półmetkiem sezonu drużyna z województwa zachodniopomorskiego była najlepsza. 10 wygranych w 11 kolejkach pozwoliło posiadaczowi Pucharu i Superpucharu Polski zdobyć przewagę czterech punktów nad wiceliderem PGE Rysicami Rzeszów. Chemik jest głównym kandydatem do zakończenia sezonu zasadniczego na pierwszym miejscu w tabeli.

Policzanki były faworytkami w meczu z beniaminkiem. Bilans zespołu z Podkarpacia, w wyjazdowych meczach po awansie do Tauron Ligi, to komplet siedmiu porażek i zaledwie jeden zdobyty punkt. Stal zdobyła go w zakończonym tie-breakiem meczu we Wrocławiu. W sobotę każdy inny wynik niż pewna wygrana lidera byłby zaskoczeniem.

Mecz tych zespołów na inaugurację sezonu nie przyniósł niespodzianki, choć był niewiadomą dla obu zespołów. Dla Stali po awansie do elity, a dla Chemika po zmianie trenera i przebudowie składu przeprowadzonej latem. Stanęło na wyniku 3:0 dla bardziej doświadczonego ligowca.

W rewanżu Chemik nie grał w galowym składzie, ponieważ brakowało na boisku Marleny Kowalewskiej, Agnieszki Korneluk czy Martyny Grajber-Nowakowskiej, co nie przeszkadzało mu konsekwentnie punktować. W pierwszym secie wygrał 25:21. Mielczanki przebudzały się na moment po przerwach na żądanie Mateusza Grabdy, ale nie prowadziły ani przez sekundę partii.

Pierwsze skromne prowadzenie Stali było przy 7:6 w drugim secie. Chemiczkom niewiele w tym fragmencie wychodziło, ale po przebudzeniu odwróciły wynik na 11:8. Gra przebiegała dość spokojnie i zakończyła się wynikiem 25:18. Chemiczki w tej rundzie aż dwa razy cieszyły się z asa serwisowego po przetoczeniu się piłki po taśmie. Sprzyjało im również szczęście.

Wynik 7:2, na początku trzeciego seta, nie zapowiadał długiego, siatkarskiego wieczoru. Chemik miał więcej atutów, nawet w rezerwowym składzie, i ponownie odjeżdżał. Spektakularna akcja Xii Ding z Moniką Fedusio na 14:9 odebrała mielczankom resztki entuzjazmu. Każdy pościg zespołu z Podkarpacia kończył się fiaskiem, a runda zakończyła się wynikiem 25:17 dla Chemika.

Grupa Azoty Chemik Police - ITA TOOLS Stal Mielec 3:0 (25:21, 25:18, 25:17)

Chemik: Ding, Fedusio, Mędrzyk, Pierzchała, Wasilewska, Inneh-Varga, Jagła (libero)

Stal: Kucharska, Nowacka, Bryda, Laskowska-Azab, Kubacka, Gierszewska, Pancewicz (libero) oraz Walczak, Łyduch, Dyduła

MVP: Elizabet Inneh-Varga (Chemik)