Kto za Xaviego? Te kandydatury są najpoważniejsze

W XXI wieku FC Barcelona ma wyraźny klucz w doborze trenerów. Przez ten filtr odpada kandydatura m.in. Juergena Kloppa czy Hansiego Flicka. Kto zatem znajduje się w zbiorze kandydatów na następcę Xaviego i jest w zasięgu Joana Laporty?

FCBarca.com
FCBarca.com
Pep Guardiola (z lewej) i Mikel Arteta PAP/EPA / ADAM VAUGHAN / Na zdjęciu: Pep Guardiola (z lewej) i Mikel Arteta

Xavi nie będzie prowadził FC Barcelony w kolejnym sezonie. To idealne warunki dla katalońskiej prasy, która zaczęła sypać kolejnymi nazwiskami jego potencjalnych następców. Karuzela oficjalnie ruszyła. Jednocześnie, doskonale znamy klucz doboru trenerów w ostatnich latach. Bierzemy "swoich". W XXI wieku zaledwie kilku trenerów można określić mianem tych "z zewnątrz" i byli to Radomir Antić oraz Tata Martino.

Frank Rijkaard nie miał wprawdzie bezpośredniego związku z klubem, ale jednak był wyznawcą cruyffismo. Wszyscy pozostali byli wcześniej w jakiś sposób związani z FC Barceloną. Czy tym razem zarząd podąży tą samą ścieżką? Czy zobaczymy kolejny powrót po latach?

Odpowiedzi na te pytania nie znamy, ale postanowiliśmy przygotować "ściągawkę" dla Joana Laporty Laporty, gdyby chciał odwołać się do klubowej przeszłości nowego trenera. Kandydatów z owym "barcelońskim DNA" jest sporo, ale przyjrzymy się wyłącznie tym w zasięgu klubu oraz tym nieoczywistym, których, być może, wielu kibiców nie zna lub nie wie co się z nimi działo w ostatnim czasie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: strzelecka rywalizacja w Barcelonie. Nowy król wolnych


Każdą z kandydatur prześwietlamy pod kątem osiągnięć trenerskich oraz ich historii w klubie z Katalonii.
Komora maszyny losującej jest pusta, następuje zwolnienie blokady... Zaczynamy!

Sylvinho

DNA:
Brazylijczyk trafił do Barcelony w 2004 roku z Celty Vigo i zagrał w jej barwach w blisko 130 spotkaniach. Był to okres bardzo owocny, ponieważ sięgnął w tym czasie dwukrotnie po Ligę Mistrzów, zdobył trzy mistrzostwa Hiszpanii oraz był istotnym elementem (rozegrał wtedy około 2000 minut) podczas historycznego sezonu 2008/2009, kiedy to drużyna Pepa Guardiolii sięgnęła po tryplet.

Sukcesy trenerskie oraz aktualny kontrakt
: Swoją trenerską karierę zaczynał będąc asystentem trenera w klubach brazylijskich. W latach 2016-2019 był asystentem w reprezentacji Brazylii, a następnie zaczął pracować jako główny trener kolejno w Lyonie oraz Corinthians. Największe sukcesy święci jednak w obecnej pracy - jako selekcjoner reprezentacji Albanii wywalczył historyczny awans na Euro 2024, wyprzedzając w grupie eliminacyjnej między innymi Polskę.

Mark van Bommel 

DNA:
Mark grał w Barcelonie tylko przez rok, w sezonie 05/06, ale okrasił go zdobyciem mistrzostwa Hiszpanii oraz Ligi Mistrzów, gdzie w finałowym meczu z Arsenalem zagrał w pierwszym składzie.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Poważne trenowanie rozpoczął w PSV, kiedy w 2018 roku zostal pierwszym trenerem. Później trafił do Wolfsburga, ale w żadnym z tych klubów nie osiągnął sukcesów i nie zadomowił się na dłużej. Późniejsze przejście do Belgii, do zespołu Royal Antwerpia, którą trenuje od lata 2022 roku, był jednak strzałem w dziesiątkę: zdobył mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Belgii. W obecnym sezonie Ligi Mistrzów potrafił pokonać na własnym boisku... drużynę Xaviego.

Giovanni van Bronckhorst 

DNA: Trafił do stolicy Katalonii w 2003 roku i grał w jej barwach przez kolejne 4 sezony. Podwójny mistrz Hiszpanii i zdobywca Ligi Mistrzów. Istotny zawodnik tamtego okresu w historii klubu. Przez długi czas rywalizował o skład ze wspomnianym wcześniej Sylvinho.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Przygodę trenerską rozpoczął jako asystent w Feyernoordzie Rotterdam, a następnie przejął jej młodzieżowe drużyny. W maju 2015 roku został pierwszym trenerem holenderskiej ekipy i był nim aż przez 4 kolejne lata. Zdobył w tym czasie mistrzostwo Holandii (16/17), oraz po dwa Puchary oraz Superpuchary Holandii. W późniejszym okresie próbował swoich sił w Chinach (trenował m.in Adriana Mierzejewskiego) oraz w Szkocji, w Glasgow Rangers. W obu tych klubach utrzymał się tylko przez rok i dołożył w tym czasie do swojej gabloty Puchar Szkocji. Obecnie pozostaje bez klubu.

Thiago Motta

DNA:
Trafił do Barcelony w wieku 17 lat z brazylijskiego Juventusu. Przez pierwsze lata ogrywał się w rezerwach, a następnie przebił się do pierwszej drużyny, w której występował przez kolejnych 6 sezonów. Zdobywał w tym czasie te same tytuły, o których wspomnieliśmy przy okazji Gio van Bronckhorsta. Swoje najlepsze lata kariety przeżył jednak poza Katalonią, w Interze Mediolan (tryplet) oraz PSG (m.in 5 mistrzostw Francji).

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Po zakończeniu kariery w PSG zajął się trenowaniem tamtejszych grup młodzieżowych, a następnie trafił, już jako trener seniorów, do Serie A, gdzie prowadził Genoę, Spezię oraz Bolognę w której jest do dziś. Znany z niecodziennych rozwiązań taktycznych. Obecnie rozgrywa swój najlepszy sezon w roli trenera i prowadzi zespół z regionu Emilia-Romania do europejskich pucharów (wyprzedza w tabeli m.in. AS Romę oraz Napoli).

Rafael Marquez

DNA:
Jeden z najwybitniejszych obrońców w historii klubu. Rozegrał dla FC Barcelony blisko 250 spotkań i zdobył w tym czasie między innymi dwukrotnie Ligę Mistrzów oraz czterokrotnie mistrzostwo Hiszpanii.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Debiut w roli pierwszego trenera zaliczył w rezerwach Barcelony, które objął na początku sezonu 2022/23. Wcześniej próbował swoich sił jako dyrektor sportowy (meksykański Atlas) oraz trener grup młodzieżowych. W swoim pierwszym sezonie w Barcelonie walczył z rezerwami o awans do LaLiga2, ale odpadł w półfinale baraży z Realem Castilla. W trwających rozgrywkach walczy o wprowadzenie Barçy Atlétic do strefy barażowej (obecnie 5. miejsce). Trzymamy kciuki!

Francisco Javier Garcia Pimienta

DNA: wychowanek Barcelony, który nigdy nie zrobił większej kariery piłkarskiej.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Sukcesy przyszły dopiero w roli trenera. Rozpoczynał jako trener najmłodszych grup w La Masii i powolutku piął się po klubowych szczeblach. W sezonie 2017/18 zdobył Młodzieżową Ligę Mistrzów a w jego zespole grali wtedy m.in: Inaki Pena, Jorge Cuenca (obecnie Villarreal), Juan Miranda (Betis), Mingueza (Celta) czy Riqui Puig (Los Angeles Galaxy). Następnie przyszedł czas na trenowanie rezerw, które poprowadził w aż 102 spotkaniach. Jego przygoda z Barceloną zakończyła się po przybyciu do klubu Joana Laporty, który dokonał zaskakującego wyboru i podziękował Francisco za współpracę. Na jego miejsce zatrudnił Sergiego Barjuana, który znacząco obniżył poziom drużyny B. Pimienta przejął Las Palmas z którym awansował do LaLigi, a obecnie jest jedną z rewelacji rozgrywek i zajmuje 9. miejsce w tabeli.

Sergi Barjuan 

DNA: Barjuan był bardzo istotnym zawodnikiem w historii Barcelony na przełomie wieków. Zagrał dla niej w aż 382 spotkaniach, zdobywając w tym czasie między innymi trzy mistrzostwa Hiszpanii. Wcześniej przez wiele lat występował w grupach młodzieżowych. Pod koniec kariery odszedł do Atlético, gdzie zakończył karierę.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Zaczynał w grupach juniorskich klubu, a następnie próbował swoich sił kolejno w Recreativo Huelva, Almeríi, Mallorce czy chińskim Zhejiang - bez większych sukcesów. Największym z nich wydaje się być znajomość z obecnym prezydentem, Joanem Laportą, który zatrudnił Sergiego w rezerwach. Po zwolnieniu Ronalda Koemana, został on nawet tymczasowym trenerem pierwszej drużyny Barçy, którą poprowadził w 3 meczach. Po zatrudnieniu Xaviego, powrócił do rezerw, z których po kompletnie nieudanym sezonie odszedł, by zostać... kierownikiem szkółki piłkarskiej FC Barcelony w USA.

Laurent Blanc 

DNA:
W Barcelonie wystąpił jedynie w 38 spotkaniach przez jeden sezon i zdobył w tym czasie Puchar Zdobywców Pucharów, Puchar Króla oraz SPH.

sukcesy trenerskie oraz kontrakt: Były trener reprezentacji Francji (lata 2010-2012). Poza roczną przygodą w katarskim Al-Rayyan (gdzie rywalizował m.in z Xavim) całą karierę trenerską spędził w Ligue 1 i osiągał tam bardzo dobre wyniki. Jako trener Bordeaux zdobył mistrzostwo Francji, Puchar Ligi Francuskiej oraz dwukrotnie Superpuchar Francji, a jako trener PSG dorzucił kolejne 3 mistrzostwa, 3 Puchary Ligi, 3 Superpuchary Francji oraz 2 Puchary Francji. Obecnie 58-latek jest bez klubu.

Carles Martinez

DNA: urodzony w Barcelonie i od najmłodszych lat związany z katalońskimi klubami.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt:
Zaczynał w Granollers, a później, przez Espanyol, trafił do FC Barcelony, gdzie prowadził grupy młodzieżowe. Po odejściu z Katalonii trafił na Półwysep Arabski i trenował w Katarze oraz Kuwejcie. W 2022 powrócił do Europy i trafił, jako asystent trenera, do Toulouse. Już rok później awansował i zaczął karierę jako główny trener pierwszoligowej drużyny z Ligue 1. Do tej pory poprowadził ten zespół w 27 spotkaniach, a FC Toulouse zajmuje 14. pozycję w lidze.

Thierry Henry 

DNA:
Legendarny Titi, jeden z najlepszych zawodników w historii Premier League, przeniósł się do Barcelony w poszukiwaniu Ligi Mistrzów i dopiął swego. Ważny element "trypletowej" układanki Pepa Guardioli. Rozegrał w stolicy Katalonii 121 spotkań i strzelił w nich 49 bramek. Do europejskiego pucharu dołożył jeszcze m.in. dwa Mistrzostwa Hiszpanii.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt:
Największe sukcesy odnosił do tej pory jako asystent Roberto Martíneza w reprezentacji Belgii. Prowadzone przez niego Monaco oraz Montreal nie notowały dobrych wyników i szybko rezygnowały z usług mistrza świata. Obecnie, z różnymi efektami, prowadzi reprezentację Francji u-21.

Mikel Arteta 


DNA:
Wychowanek FC Barcelony, który jednak wypłynął na szersze wody poza Katalonią. Największe sukcesy święcił na Wyspach: w Anglii oraz Szkocji, a największe trofea jakimi może się pochwalić to krajowe puchary z Arsenalem oraz mistrzostwo Szkocji z Glasgow Rangers.

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt:
41-latek rozpoczynał swoją przygodę trenerską jako asystent Pepa Guardioli. Po owocnych 2,5 roku pracy u boku Katalończyka zgłosił się po niego Arsenal Londyn, którego trenerem jest od grudnia 2019 roku. Od tego czasu zdobył z londyńczykami wicemistrzostwo Anglii, Puchar Anglii i dwie Tarcze Wspólnoty.

Julen Lopetegui 


DNA:
jedyny były bramkarz w naszym zestawieniu, który występował w FC Barcelonie, a obecnie zajmuje się trenerką. Do słonecznej Katalonii trafił pod koniec swojej zawodowej kariery i wystąpił w niej przez kilka sezonów jedynie w 10 spotkaniach. Niewiele, ale wystarczająco, aby znaleźć się wśród kandydatów z "tym czymś".

Sukcesy trenerskie oraz kontrakt:
CV Hiszpana jest imponujące - FC Porto, Real Madryt, reprezentacja Hiszpanii, Sevilla, Rayo i Wolverhampton. To zdecydowanie najbardziej doświadczony trener ze wszystkich wyżej wymienionych, ale, czy mimo prowadzenia tak wielkich marek, przełożyło się to na sukcesy? Niekoniecznie. Liga Europy i dwa młodzieżowe puchary to jedyne, co udało mu się zdobyć.

Do powyższej listy moglibyśmy oczywiście dopisać jeszcze Pepa Guardiolę, Ernesto Valverde, Jose Mourinho czy Luisa Enrique ale pozostawiamy te kandydatury, póki co, w kategorii science-fiction. Inne nazwiska, jak Rubi, Luis Miguel Carrion czy Maurico Pellegrino, mimo "barcelońskiego DNA" trudno nawet na półserio rozpatrywać w charakterze następcy Xaviego.

Kibicuj Lewemu i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Barcelona powinna odejść od klucza w poszukiwaniu następcy Xaviego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×