Gol za golem w Gliwicach. Oddech Radomiaka. Piast w coraz trudniejszej sytuacji

Efektownie rozpoczęła się 24. kolejka PKO Ekstraklasy. W Gliwicach w potyczce Piasta z Radomiakiem Radom padło pięć goli. Ostatecznie 3:2 wygrali goście i mogą odetchnąć. W drużynie gospodarzy robi się gorąco.

Michał Piegza
W meczu Piasta z Radomiakiem nudno nie było PAP / PAP/Jarek Praszkiewicz / W meczu Piasta z Radomiakiem nudno nie było

To spotkanie niezwykle ważne było dla obu drużyn. Radomiak po bardzo słabym początku rundy, w poniedziałek przełamał się i zasłużenie pokonał Stal Mielec 2:1. Natomiast Piast awansował wprawdzie do półfinału Pucharu Polski, ale w lidze drużyna Aleksandara Vukovicia ma problemy z wygrywaniem. Przed tygodniem gliwiczanie bezdyskusyjnie przegrali na Stadionie Śląskim, z odradzającym się Ruchem Chorzów 0:3.

Potyczka rozgrywana na, oględnie mówiąc, trudnej murawie, kapitalnie rozpoczęła się dla gości. To była niemal kopia pierwszej bramki Radomiaka z meczu ze Stalą. Dawid Abramowicz wyrzucił piłkę z autu, obrona Piasta zachowała się niepewnie. Luka Vusković uderzył, ale trafił w Ariela Mosóra, poprawka wylądowała w bramce.

Zaskoczony obrotem sytuacji gliwiczanie nie potrafili odpowiedzieć. Gospodarze mieli spętane nogi. To Radomiak był bliższy podwyższenia wyniku. Kilka razy niebezpiecznie zrobiło się pod bramką Frantiska Placha. W 13. minucie Lisandro Semedo wyszedł naprzeciwko bramkarza, ale nie zdołał uderzyć. Golkiper odbił piłkę, po chwili przelobować go starał się Rafał Wolski, ale Plach skutecznie interweniował.

Dość niespodziewanie do zwrotu w meczu doszło w 31. minucie. Abramowicz staranował w polu karnym Michała Chrapka. Sędzia początkowo faulu nie widział, ale po analizie VAR wskazał na "wapno". Rzut karny pewnie wykorzystał Patryk Dziczek.

Strzelony gol dodał pewności gospodarzom, którzy zaczęli szukać drugiej bramki. W tej fazie gry ze słabszej strony prezentowali się goście. W 36. minucie Michael Ameyaw uderzył z pola karnego. Piłka odbiła się od obrońcy i poszybowała tuż ponad bramką.

Chwilę przed przerwą Jorge Felix zagrał na siódmy metr do Michela Ameyawa, ten jednak w wyśmienitej sytuacji przestrzelił.

Po zmianie stron Radomiak ponownie ruszył do ataku. W 51. minucie po rzucie rożnym głową uderzał Leonardo Rocha, Plach instynktownie odbił piłkę. Sześć minut później nie miał nic do powiedzenia, kiedy Rafał Wolski dośrodkował z lewej strony, a Rocha kapitalnym strzałem "nożycami" uderzył nie do obrony.

Tym razem Piast błyskawicznie odpowiedział. Po godzinie gry Felix wkręcił w ziemię obrońcę i dograł wzdłuż pola bramkowego. Ameyaw dołożył nogę i ponownie w Gliwicach był remis.

Taki rezultat nikogo nie satysfakcjonował. Gliwiczanie zaatakowali. Poważniej Gabrielowi Kobylakowi nie byli w stanie zagrozić. W końcu przebudzili się także, niemrawi przez kwadrans, goście.

W 73. minucie sędzia zatrzymał grę, podbiegł do monitora i podyktował rzut karny dla Radomiaka. Chwilę wcześniej Felix zagrywał piłkę ręką. Do piłki podszedł Lisandro Semedo, który uderzył w środek bramki, Plach rzucił się w swoją lewą stronę i goście mogli cieszyć się w końcu z wykorzystanej w lidze "jedenastki".

Gospodarze po raz trzeci w meczu ruszyli po wyrównanie. Nie byli w stanie poważniej zagrozić Kobylakowi. W 89. minucie rezerwowy Bruno Jordao łokciem zaatakował Jorge Felixa. Po analizie VAR sędzia podyktował rzut karny i pokazał graczowi gości drugą żółtą kartkę. Tym razem Kobylak był górą! Bramkarz wyczekał do końca i obronił strzał Dziczka.

Korzystniejszej sytuacji drużyna Vukovicia już sobie nie stworzyła. Radomiak może spokojniej spoglądać w tabelę, natomiast w Gliwicach robi się coraz bardziej gorąco.

Piast Gliwice - Radomiak Radom 2:3 (1:1)
0:1 - Luka Vusković 5'
1:1 - Patryk Dziczek (k.) 33'
1:2 - Leonardo Rocha 57'
2:2 - Michael Ameyaw 60'
2:3 - Lisandro Semedo (k.) 75'

W 92. minucie Patryk Dziczek nie wykorzystał rzutu karnego (Gabriel Kobylak obronił).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Tomasz Mokwa - Grzegorz Tomasiewicz (83' Tihomir Kostadinov), Patryk Dziczek - Michael Ameyaw, Michał Chrapek (76' Serhij Krykun), Jorge Felix - Fabian Piasecki (65' Kamil Wilczek).

Radomiak Radom: Gabriel Kobylak - Damian Jakubik, Raphael Rossi, Luka Vusković, Dawid Abramowicz - Luizao - Lisandro Semedo (78' Krystian Okoniewski), Rafał Wolski (90+2' Mateusz Cichocki), Christos Donis (78' Bruno Jordao), Luis Machado (61' Vagner Dias) - Leonardo Rocha.

Żółte kartki: Ameyaw, Tomasiewicz, Dziczek (Piast) oraz Jordao, Dias, Rossi (Radomiak).

Czerwona kartka: Jordao (Radomiak) /90', za dwie żółte/.

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).

Lech Poznań śrubuje fatalną serię. Tak źle nie było od 8 lat!

Czy Piast Gliwice utrzyma się w PKO Ekstraklasie?