W PKO Ekstraklasie obowiązuje wymóg gry młodzieżowców. Każdy klub musi w trakcie całego sezonu (34 kolejki) wypełnić limit 3000 minut, przy założeniu, że w każdym meczu można zdobyć maksymalnie 270 minut. W przypadku braku wypełnienia wymaganego limitu, klub musi zapłacić karę finansową proporcjonalną do liczby brakujących minut (od 500 tys. do trzech milionów złotych).
Stawianie na młodzież samo w sobie nie jest złe, natomiast przepis budził sporo kontrowersji. Część klubów się z nim zgadzała, część niekoniecznie. Tak jest jednak ze wszystkim - są zwolennicy i przeciwnicy.
I wydawało się, że od sezonu 2024/25 przepis zostanie zmodyfikowany. Dyskutowano na ten temat podczas zebrania zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, które miało miejsce 18 kwietnia.
- Przedstawiono opinie klubów Ekstraklasy oraz podjętą przez Radę Nadzorczą spółki Ekstraklasa w dniu 17.04.2024 uchwałę, która rekomenduje nieprzedłużanie obowiązujących regulacji w tym zakresie i zakłada przedstawienie alternatywnej koncepcji rozwiązań do dnia 10 maja 2024 roku. Zarząd PZPN przychylił się do wniosku Ekstraklasy S.A. - informował PZPN.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Siadło idealnie! Bramkarz nic nie mógł zrobić
Szymon Janczyk z Weszlo.com przedstawił alternatywną propozycję klubów. Polegała ona na utworzeniu systemu punktów za rozegrane minuty przez młodzieżowców. Aby wejść do programu, dany klub miałby uzyskać minimum 2000 minut. Wiemy już jednak, że do takiej zmiany nie dojdzie. Kluby były za, natomiast zarząd PZPN (w większości) się temu sprzeciwił.
Mówimy jednak tylko o sezonie 2024/25. Co dalej? Nie wiadomo. Za parę miesięcy dyskusja o słuszności tego przepisu i ewentualnych zmianach rozpocznie się na nowo. PZPN informuje, że kontynuowane będą prace specjalnego zespołu, którego zadaniem jest zaproponowanie zmian w przepisach w kolejnych sezonach.
W nadchodzącym sezonie każdy klub uczestniczący w Ekstraklasie będzie zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut w danym sezonie, przy czym:
a) w jednym meczu drużyna nie może zgromadzić więcej niż 270 minut;
b) minuty rozegrane w doliczonym czasie gry w pierwszej i drugiej połowie zawodów nie są uwzględniane w ewidencji.
W przypadku rozgrywek PKO Ekstraklasy zawodnikiem młodzieżowym jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy.