Efektowny mecz Polski U-17. To nie koniec emocji

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / Łączy Nas Piłka / Oskar Pietuszewski w barwach reprezentacji Polski U-17

Trzeci mecz i pierwsze zwycięstwo Polski w mistrzostwach Europy U-17. Wygrana 4:0 ze Słowacją była nie dość, że efektowna, to jeszcze na miarę wejścia do ćwierćfinału. Biało-Czerwoni wyszli z drugiego miejsca w grupie.

Polska miała za sobą porażkę 0:2 z Włochami i remis 2:2 ze Szwecją w mistrzostwach Europy U-17. Z punktem znalazła się na trzecim miejscu w tabeli, ale zachowywała szansę na wejście do ćwierćfinału. Była ona do wykorzystania w trzecim spotkaniu przeciwko Słowacji, która również zdobyła punkt we wcześniejszych dwóch kolejkach.

Podopieczni Rafała Lasockiego przeprowadzili pierwsze w meczu groźne ataki. Z kolei Słowacja miała problem ze sprawdzeniem groźnym strzałem Mateusza Jelenia. Praktycznie przez całe spotkanie.

W 11. minucie Polska zdobyła prowadzenie 1:0. Michael Izunwanne wybiegł sam na sam z Sebastianem Zajacem i choć jest młodym zawodnikiem, to zachował się jak profesor. Napastnik oddał miękkie, techniczne uderzenie w sam narożnik bramki. Ważną rolę odegrał również Oskar Pietuszewski, który z powodzeniem powalczył o piłkę blisko linii pola karnego.

30. minuta przyniosła gola na 2:0 dla Polski. Zabawił się Oskar Pietuszewski, który strzelił trochę w stylu Zlatana Ibrahimovicia. Uderzył tyłem buta prosto do bramki Sebastiana Zajaca. Generalnie akcja Biało-Czerwonych była efektowna. Zaczęła się crossowym podaniem Michaela Izunwanne w pole karne, a stamtąd dośrodkował Mateusz Szczepaniak. Obaj napastnicy Polski radzili sobie znakomicie na połowie przeciwnika.

Krótko przed przerwą Polska dołożyła gola na 3:0 strzałem Michaela Izunwanne. Napastnik skompletował dublet sytuacyjnym uderzeniem. Znalazł się w dobrym miejscu i czasie, żeby opanować piłkę po strzale Dominika Sarapaty. Całe zamieszanie wynikło z dalekiego wrzutu z autu.

Początek drugiej połowy był najlepszym fragmentem w grze Słowacji, ponieważ nacisnęła kilkoma atakami. Efekt był jednak żaden i z czasem Polska odzyskała kontrolę nad wydarzeniami.

Do podwyższenia wyniku na 4:0 konieczne było wprowadzenie zawodników z ławki rezerwowych. W 67. minucie Stanisław Gieroba przeprowadził skuteczny rajd po połowie przeciwnika zakończony strzałem do bramki. Zmiennik wykorzystał niechlujne zachowanie Słowaków, którzy dwa razy pogubili się z piłką pod nogami.

Wygrana Polski była pierwszym warunkiem awansu. Drugim była strata punktów Szwecji w meczu z Włochami. Ta konfrontacja zakończyła się porażką 1:2 zespołu ze Skandynawii.

Polska - Słowacja 4:0 (3:0) 1:0 - Michael Izunwanne 11' 2:0 - Oskar Pietuszewski 30' 3:0 - Michael Izunwanne 45' 4:0 - Stanisław Gieroba 67'

Polska: Mateusz Jeleń - Bartosz Kriegler, Kacper Potulski, Dawid Szwiec - Mateusz Szczepaniak (75' Filip Baniowski), Dominik Sarapata, Mateusz Dziewiatowski (69' Michał Wróblewski), Jakub Adkonis (66' Igor Brzyski), Dawid Mazurek (69' Bartosz Mazurek) - Oskar Pietuszewski (67' Stanisław Gieroba), Michael Izunwanne

Słowacja: Sebastian Zajac - Martin Turansky (84' Martin Hlavaty), Tobias Daniel (46' Simon Misiak), Dominik Balog, Marek Okal - Martin Bacik (58' Daniel Osman), Kristian Strucka (58' Nathan Udvaros), Simon Vlna - Samuel Lusale, Jakub Pira (79' Denis Valko), Samuel Kovacik

Żółte kartki: Strucka, Daniel (Słowacja)

Sędzia: David Fuxman (Izrael)