Bez największej gwiazdy. Lechia Gdańsk poważnie osłabiona na początku sezonu

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Maksym Chłań nie pomoże Lechii na początku sezonu
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Maksym Chłań nie pomoże Lechii na początku sezonu
zdjęcie autora artykułu

Maksym Chłań z Lechii Gdańsk został powołany do reprezentacji Ukrainy na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Wiadomo już, że 21-latek nie będzie do dyspozycji trenera Szymona Grabowskiego na początku sezonu 2024/25.

Igrzyska Olimpijskie w piłce nożnej odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2024. Ukraina zagra mecze towarzyskie z Egiptem (14 lipca, godz. 18.30) i Paragwajem (18 lipca, godz. 18:30). Podczas turnieju zagra w grupie B z Irakiem (24 lipca, godz. 19), Marokiem (27 lipca, godz. 17) i Argentyną (30 lipca, godz. 17).

Maksym Chłań został powołany na ten turniej jako pierwszy zawodnik z polskiej ligi od 1992 roku. Ale jednocześnie oznacza to, że Chłań nie zagra przynajmniej w dwóch kolejkach ligowych na początku sezonu 2024/25. Gdyby Ukraina odpadła po fazie grupowej, 21-latek wróciłby do Gdańska przed spotkaniem 3. kolejki z Lechem Poznań.

Selekcjoner olimpijskiej kadry Ukrainy pierwotnie miał zamiar powołać trzech zawodników Lechii. Oprócz Chłania w kręgu jego zainteresowań byli jeszcze Iwan Żelizko i Bohdan Wjunnyk, ale klub zgodził się na wyjazd tylko jednego z nich. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę niezbyt imponującą sytuację kadrową beniaminka.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Euro": Zmierzch Cristiano Ronaldo? Eksperci bez wątpliwości

Chłań otrzymał pozwolenie na wyjazd, choć teoretycznie Lechia nie musiała się zgadzać, bo Igrzyska Olimpijskie nie odbywają się w terminie FIFA. Ukrainiec rozpoczął przygotowania do nowego sezonu z Lechią, ale obecnie przebywa już na zgrupowaniu swojej reprezentacji.

I, z tego co ustaliliśmy, nie ma możliwości, by Chłań wrócił na mecz 1. kolejki nowego sezonu ze Śląskiem Wrocław, choć początkowo były takie plany. Lechia rozmawiała z ukraińską federacją, zawodnik też chciał pomóc drużynie w pierwszym meczu, jednak selekcjoner przewiduje go do gry w wyjściowym składzie i nie chciał słyszeć, że Chłań miałby nagle opuścił zgrupowanie w przededniu pierwszego spotkania na turnieju.

To oznacza, że Lechia będzie poważnie osłabiona w pierwszych kolejkach. Chłań w poprzednim sezonie był jednym z najważniejszych zawodników zespołu (9 goli, 6 asyst).

Tomasz Galiński, WP SportoweFakty

CZYTAJ TAKŻE: Triumfalny marsz Hiszpanii, rekord pobity Skandal po półfinale. Wszystko się nagrało

Źródło artykułu: WP SportoweFakty