Znamy finalistów Copa America. Zrobili to w dziesiątkę

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Erik S. Lesser / Półfinał Copa America 2024: Urugwaj - Kolumbia
PAP/EPA / Erik S. Lesser / Półfinał Copa America 2024: Urugwaj - Kolumbia

Kolumbia rzuci wyzwanie Argentynie w finale Copa America 2024. W pokonaniu 1:0 Urugwaju nie przeszkodziła czerwona kartka już w pierwszej połowie. Już po raz szósty w turnieju asystował przy golu James Rodriguez.

Najgroźniejszym piłkarzem na początku meczu był Darwin Nunez, ale pokazał gorszą twarz z niedawnego sezonu klubowego i dwukrotnie spudłował z dogodnych pozycji. Najpierw nie przymierzył do bramki płaskim strzałem, a następnie nie znalazł okienka. Urugwaj dostał później karę za sytuacje podbramkowe zmarnowane przez Darwina Nuneza.

W 39. minucie Kolumbia zdobyła prowadzenie 1:0 z rzutu rożnego. Za jego wykonanie zabrał się James Rodriguez, który jest bohaterem całego Copa America. Asysta w półfinale była już szóstą Jamesa w turnieju i jest to rekord w historii czempionatu. Jego dośrodkowanie spadło na głowie Jeffersona Lermy, a ten główkował z ostrego kąta do bramki Sergio Rocheta.

Pełna prowokacji pierwsza połowa zakończyła się stratami po obu stronach. Selekcjoner Marcelo Bielsa musiał ściągnąć z boiska kontuzjowanego Rodrigo Bentancura, którego zmiennikiem był Guillermo Varela. Z kolei Kolumbia straciła jedenastego zawodnika bez odwrotu, ponieważ Daniel Munoz zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. W gąszczu zawodników wymierzył cios łokciem Manuelowi Ugarte i była to kolejna bezmyślna "czerwień" w Copa America 2024.

Celestes pozostało 45 minut na doprowadzenie do remisu w grze jedenastu na dziesięciu. Z ławki rezerwowych wszedł na boisko między innymi weteran Luis Suarez. Z kolei w Kolumbii dodatkowy, środkowy obrońca Yerry Mina zastąpił napastnika Jhona Cordobę. W 71. minucie Luis Suarez strzelił z centrum pola karnego w słupek. Już w doliczonym czasie były ogromne szanse na gola po obu stronach boiska, jednak półfinał zakończył się wynikiem 1:0 dla Kolumbii.

Przeciwnikiem lepszego zespołu w niedzielnym finale Copa America będzie Argentyna. W meczu o trzecie miejsce pokonani zmierzą się z Kanadą.

Urugwaj - Kolumbia 0:1 (0:1) 0:1 - Jefferson Lerma 39'

Urugwaj: Sergio Rochet - Sebastian Caceres, Jose Maria Gimenez, Mathias Olivera (46' Giorgian de Arrascaeta) - Federico Valverde, Manuel Ugarte, Rodrigo Bentancur (35' Guillermo Varela, 67' Luis Suarez), Nicolas de la Cruz (90' Agustin Canobbio) - Facundo Pellistri (46' Cristian Olivera), Darwin Nunez, Maximiliano Araujo

Kolumbia: Camilo Vargas - Daniel Munoz, Carlos Cuesta, Davinson Sanchez, Johan Mojica - Richard Rios (62' Mateus Uribe), Jefferson Lerma - Jhon Arias (46' Santiago Arias), James Rodriguez (62' Kevin Castano), Luis Diaz (86' Luis Sinisterra) - Jhon Cordoba (75' Yerry Mina)

Żółte kartki: De La Cruz, Varela, Gimenez (Urugwaj) oraz Munoz, Rodriguez, Castano, Cuesta (Kolumbia)

Czerwona kartka: Daniel Munoz (Kolumbia) /45' - za drugą żółtą/

Sędzia: Cesar Arturo Ramos (Meksyk)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty