Ekspert o tym, jak szybko Szczęsny wróci do formy. "Pytanie tylko, co robił"

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny (WP SportoweFakty/Mateusz Czarnecki), w kółku: dr hab. Jakub Chycki (Instagram/chycki_the_brains_behind)
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny (WP SportoweFakty/Mateusz Czarnecki), w kółku: dr hab. Jakub Chycki (Instagram/chycki_the_brains_behind)

Zdaniem dr hab. Jakuba Chyckiego z AWF Katowice, mimo dłuższej przerwy, powrót Wojciecha Szczęsnego do gry nie będzie stanowił problemu. Ekspert podkreśla w rozmowie z PAP, że podstawowe zdolności fizyczne można szybko przywrócić.

W tym artykule dowiesz się o:

34-letni Wojciech Szczęsny, który pod koniec sierpnia ogłosił zakończenie kariery, niespodziewanie podpisał roczny kontrakt z FC Barceloną. Klub pilnie potrzebował nowego bramkarza po tym, jak Marc-Andre ter Stegen doznał poważnej kontuzji. Polak tym samym trafił do klubu, w którym gra już Robert Lewandowski.

Ostatni mecz Szczęsny rozegrał 21 czerwca 2024 roku podczas Euro, kiedy to Polska przegrała z Austrią. Ekspert od przygotowania fizycznego, dr hab. Jakub Chycki z AWF Katowice, w rozmowie z PAP nie widzi jednak problemu w powrocie Szczęsnego na boisko po dłuższej przerwie.

Wyjaśnia, że po kilku tygodniach bez gry niektóre zdolności fizyczne, takie jak wytrzymałość czy siła, mogą nieco osłabnąć, ale można je szybko odbudować. Kluczowe będzie to, czy Szczęsny pozostawał aktywny w czasie przerwy. - Pytanie tylko, co robił w okresie przejściowym. Oczywiście, istotne jest też nastawienie psychiczne - zauważył ekspert w rozmowie z PAP.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Czeski kibic dokonał tego jako pierwszy. Zarobił okrągły milion!

Choć jego przerwa od sportu nie była bardzo długa, ważne jest, co robił w tym czasie, ponieważ regularny trening pozwala łatwiej wrócić do formy. - To nie jest tak, że sportowcy kończący karierę przestają trenować. Cofanie się pewnych fundamentalnych zdolności, jak wydolność tlenowa czy siła mięśniowa następuje po kilkunastu tygodniach. Można je bardzo szybko na nowo wzbudzić, więc nie widzę, żeby był to jakiś problem przy powrocie Szczęsnego - kontynuował Chycki.

Ekspert dodaje też, że starsi sportowcy, jak Szczęsny, nie muszą trenować tak ciężko, jak młodzi zawodnicy. Dzięki doświadczeniu i mądremu podejściu do treningu, mogą efektywnie zarządzać swoim wysiłkiem, co pozwala im na dłuższą karierę i utrzymanie formy.

Dr hab. Jakub Chycki na co dzień współpracuje m.in. z wybitnym bokserem Ołeksandrem Usykiem, wspierając go w przygotowaniach fizycznych. Dzięki pracy z takiej klasy zawodnikami doskonale rozumie potrzeby sportowców w późniejszych etapach kariery, gdzie kluczowe jest mądre zarządzanie wysiłkiem i optymalizacja obciążeń.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty