Zmarł w 2023 roku. Tak teraz wygląda grób jednego z najbogatszych Polaków

WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Janusz Filipiak
WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Janusz Filipiak

Podczas tegorocznego święta Wszystkich Świętych kibice po raz pierwszy będą mogli odwiedzić grób prof. Janusza Filipiaka. Miejsce spoczynku jednego z najbogatszych Polaków i najdłużej urzędującego prezesa w historii Cracovii wygląda skromnie.

Zmarły 17 grudnia 2023 roku prof. Janusz Filipiak spoczął w Alei Zasłużonych cm. Rakowickiego. Nagrobek wieloletniego właściciela i prezesa Cracovii i twórcy Comarchu od blisko roku ma jednak charakter tymczasowy. Tablica na krzyżu zawiera tylko podstawowe informacje, brak na niej epitafium.

Gdyby nie wbita przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych przez kibiców chorągiewka, moglibyśmy nie wiedzieć, że to miejsce spoczynku zasłużonego mecenasa sportu, właściciela Cracovii i najdłużej urzędującego prezesa klubu z Kałuży 1. Nie ma też wzmianki o innych tytułach i osiągnięciach "Profesora" w nauce i biznesie.

Jak ustaliliśmy już w sierpniu, skromność pomnika nie jest spełnieniem woli samego Filipiaka. Już wtedy Comarch przekazał nam, że "trwają prace nad realizacją docelowego pomnika nagrobnego, który w należyty sposób upamiętniać będzie postać śp. Profesora Janusza Filipiaka". Na efekty tych starań trzeba zatem jeszcze poczekać.

Nagrobek śp. Janusza Filipiaka, 31.10.2024 / fot. WP SportoweFakty
Nagrobek śp. Janusza Filipiaka, 31.10.2024 / fot. WP SportoweFakty

Zmarły blisko rok temu milioner wciąż nie też został upamiętniony przez Cracovię, której przywrócił na należne jej miejsce. "Upamiętnienie tak wybitnej postaci w polskiej piłce wymaga przemyślanych działań. Efekty tych wysiłków będą widoczne w nadchodzących miesiącach" - przekazano nam dwa miesiące temu.

Jak Kazimierz Wielki

Janusz Filipiak był związany z Cracovią przez 21 lat. Dłużej trwa jedynie mecenat rodziny Rutkowskich nad Amicą Wronki/Lechem Poznań. Via Comarch zainwestował w klub ponad 100 mln zł. Najpierw w 2002 roku jako sponsor III-ligowej drużyny piłkarskiej, później jako akcjonariusz mniejszościowy i wreszcie większościowy.

W latach 2004-2023 był prezesem Pasów. Pełnił tę funkcję najdłużej w historii najstarszego polskiego klubu piłkarskiego. W 2004 roku, po 20 latach przerwy, Cracovia wróciła do Ekstraklasy i z przerwą na rozgrywki 2012/13 występuje w niej do dziś. W "erze Comarchu" piłkarska Cracovia zdobyła Puchar (2020) i Superpuchar (2020) Polski - to pierwsze sukcesy klubu od 1948 roku i ostatniego mistrzostwa kraju.

Nagrobek śp. Janusza Filipiaka, 31.10.2024 / fot. WP SportoweFakty
Nagrobek śp. Janusza Filipiaka, 31.10.2024 / fot. WP SportoweFakty

Z hokejowej Comarch Cracovii Filipiak natomiast uczynił istnego hegemona. Za jego kadencji Pasy zdobyły 7 z 12 swoich mistrzostw Polski. Zarówno piłkarskie, jak i hokejowe Pasy, w erze sportu profesjonalnego jedyne sukcesy osiągnęły za rządów Filipiaka.

Milioner zastał Cracovię drewnianą a zostawił ją murowaną. Położył solidne fundamenty pod dalszy rozwój klubu. Pasy korzystają z nowoczesnego i funkcjonalnego stadionu, w podkrakowskiej Rącznej mają ośrodek treningowy, a zaniedbany teren na Cichym Kąciku został natomiast zrewitalizowany.

Janusz Filipiak zmarł 17 grudnia 2023 roku w wyniku wypadku, któremu uległ 30 września. Więcej TUTAJ. Wtedy stery Cracovii przejęła żona Elżbieta, a od stycznia 2024 roku prezesem klubu jest Mateusz Dróżdż. Z kolei w roli prezes Comarchu zastąpiła go najstarsza córka Anna.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty