Przypomnijmy - 30 grudnia na konferencji prasowej Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówił: - Od początku budowy najważniejszego obiektu związanego z Euro 2012 bardzo wnikliwie monitorujemy sytuację na placu budowy. Stwierdziłem, że firma Mostostal nie jest w stanie wykonać tej budowy w wyznaczonym terminie. Stwierdziłem, że w sytuacji, w której kontynuowalibyśmy współpracę z Mostostalem - ryzyko, że opóźnienie będzie narastało jest bardzo duże. W związku z tym podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy.
Ta wiadomość szybko obiegła Polskę. Stadion we Wrocławiu ma być (i według planów nadal jest) przecież jedną z głównych aren mistrzostw Europy, a tymczasem nie ma kto go zbudować. - Od jutra (31 grudnia - dop.red.), od wczesnych godzin rannych, rozpoczniemy negocjacje, które mają na celu wyłonienie nowego wykonawcy. Mamy nadzieję - jesteśmy przeświadczeni, że zakończymy te negocjacje w ciągu dwóch, trzech tygodni podpisując umowę. W styczniu wprowadzimy nową firmę na budowę. Chcemy zakończyć budowę stadionu późną wiosną 2011 roku. Chcę powiedzieć, że realizacji projektu Euro 2012 we Wrocławiu nic nie zagraża, ale abyśmy mieli pewność, że Euro może się we Wrocławiu odbyć rozstajemy się z Mostostalem - dodał Prezydent stolicy Dolnego Śląska.
Wedle wyjaśnień, opóźnienia wynosiły ponad 90 dni i nic nie wskazywało na to, że tempo budowy areny piłkarskich mistrzostw Europy zostanie przyśpieszone. Od 30 grudnia trochę czasu już minęło, a powstający obiekt niczym nie przypomina stadionu.
Jak pokazują zdjęcia nad placem budowy piętrzą się potężne dźwigi. Nie są używane, bo nie ma kto budować stadionu. Sama firma Mostostal ma teraz czas na inwentaryzację budowy, potrzebować będzie czasu na zabranie swojego sprzętu, którego nie jest mało.
To zapewne spowoduje kolejne opóźnienia w budowie piłkarskiego obiektu, który jak na razie niczym go nie przypomina. Tuż obok stadionu powstaje inna inwestycja. Tam ruch panuje - co chwilę podjeżdżają ciężarówki, które wywożą piasek. Na miejscu budowy stadionu czas jakby się zatrzymał. Nie widać nawet samego zarysu konstrukcji areny piłkarskiej.
Nowa firma, która podejmie się wykonania zadania będzie miała przed sobą spore wyzwanie. Patrząc na aktualny postęp prac do zrobienia pozostało bardzo, bardzo dużo.
Widok z daleka może robić wrażenie. Kilka wysokich dźwigów, ogromny teren otoczony płotem, zarysy betonowych konstrukcji. Z bliska jest już jednak inaczej. Betonowe konstrukcje niczym nie przypominają, że jest to budowa stadionu. Dźwigi stoją, podjeżdżają puste ciężarówki. Kilkunastu robotników, których udało nam się zauważyć zza okalającego plac budowy płotu było bardziej zaciekawionych migawką aparatu niż swoją pracą. Tak na obecną chwilę, w blisko połowie stycznia, rysuje się obraz piłkarskiej areny mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Czy Wrocław zdąży z budową? To pytanie zadają sobie wszyscy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląską. Chętnych na przejęcie schedy miasta-organizatora piłkarskich zmagań zapewne nie brakuje. - Chcę powiedzieć, że realizacji projektu Euro 2012 we Wrocławiu nic nie zagraża - mówił Prezydent Dutkiewicz. Czy aby na pewno?
Współpraca i zdjęcia: Bartosz Zimkowski