Udana inauguracja sezonu FC Barcelony

Pewnym zwycięstwem 4:2 nad Valerengą Oslo piłkarze "Dumy Katalonii" rozpoczęli rywalizację w sezonie 2010/2011. Bramki dla mistrza Hiszpanii, w składzie którego zabrakło największych gwiazd, zdobyli Sanchez, Maxwell, Benja i Keita.

Konrad Kostorz

Katalończycy rozpoczęli rozgrywane w Oslo na Ullevaal Stadion, mieszczącym aż 25 000 widzów, spotkanie w mocno eksperymentalnym składzie, choć Pep Guardiola desygnował do gry również doświadczonego Gabriela Milito oraz ogranego Bojana Krkicia, pełniącego rolę kapitana.

W 13. minucie po świetnej wymianie piłki z Jonathanem Soriano do bramki wicelidera norweskiej Tippeligaen trafił najskuteczniejszy strzelec rezerw Barcy, Victor Sanchez. Wkrótce później przewinił w polu karnym Milito i do wyrównania doprowadził Harmeet Singh. Jednak 10 minut przed końcem pierwszej połowy po indywidualnej akcji Brazylijczyk Maxwell wyprowadził "Blaugranę" na ponowne prowadzenie.

Po przerwie na placu gry pojawili się m.in. Zlatan Ibrahimović, który prawdopodobnie pozostanie na kolejny sezon na Camp Nou, oraz Seidu Keyta. Niedługo po wznowieniu gry inny zawodnik FC Barcelony B, Benja, wpisał się na listę strzelców. W 64. minucie Ibrahimović podał do Edu Oriola, ten przedłużył do Keity, a reprezentant Mali podwyższył na 4:1. Po chwili za sprawą Serba Bojana Zajicia kontaktowe trafienie zaliczyli gospodarze korzystający z niedoświadczenia defensywy FCB.

W 78. minucie katalońska obrona znów zawiodła, ale na posterunku był 21-letni Ruben Mino. W końcówce usatysfakcjonowani prowadzeniem goście oddali inicjatywę ambitnym Norwegom, którzy jednak do końca musieli uważać na kontry - w 89. minucie Adriano (nowy nabytek "Blaugrany" z Brazylii, kosztował 9.5 miliona euro) dograł do Oriola, lecz ten w sytuacji jeden na jeden nie pokonał golkipera Valerengi. W kolejnym towarzyskim spotkaniu tryumfatorzy Champions League z 2009 roku zmierzą się 4. sierpnia z gwiazdami korańskiej K - League. Pierwszy poważny sprawdzian Leo Messiego i spółki nastąpi podczas pojedynku z FC Sevillą o Superpuchar Hiszpanii 11 dni później.

Valerenga Oslo - FC Barcelona 2:4 (1:2)