Ligue 1: Zwycięstwa Olympique Marsylia i Olympique Lyon, Jeleń uratował remis dla Auxerre

Po nieudanym początku sezonu po raz pierwszy komplet punktów wywalczyli piłkarze Olympique Marsylia oraz Olympique Lyon. Auxerre z Ireneuszem Jeleniem w składzie podzieliło się punktami z Valenciennes.

W tym artykule dowiesz się o:

Pozycję lidera po 3. kolejce utrzymała Tuluza, zespół Alaina Casanovy pokonał AC Arles 2:1. Pod nieobecność sprzedanego do Marsylii Andre-Pierre'a Gignaca na gwiazdę zespołu wyrasta Daniel Braaten. 28-letni napastnik w 36. minucie strzelił trzeciego gola w tym sezonie, zaliczył także asystę przy trafieniu Etienne Didota. Drużynie beniaminka nie pomogli pozyskani ostatnio Angelos Charisteas oraz Angelos Basinas, po 3. kolejce Arles z zerowym dorobkiem punktowym zamyka tabelę Ligue 1.

Po dwóch porażkach z rzędu pierwsze punkty zdobył mistrz Francji, Olympique Marsylia, który pewnie wygrał z FC Lorient 2:0. Gospodarze byli pod presją, ale już w 6. minucie zdołali objąć prowadzenie. Choć nie zagrali wielkiego meczu, skutecznie odpierali ataki rywala, a w 72. minucie ponownie pokonali golkipera Lorient, praktycznie odbierając drużynie gości nadzieję na uzyskanie korzystnego rezultatu. OM wciąż ma jednak problemy w ofensywie, oba gole w tym meczu strzelili obrońcy - Gabriel Heinze oraz Taye Taiwo.

Pierwsze zwycięstwo w sezonie odniósł także Olympique Lyon. Podopieczni Claude Puela na Stade Gerland skromnie pokonali Stade Brest 1:0. Gola na wagę trzech punktów w 19. minucie strzelił Jean Makoun. Do Kameruńczyka piłkę głową w polu karnym zgrał Jimmy Briand, a 27-letni pomocnik wykorzystał niezdecydowanie obrońców i z piątego metra skierował piłkę do siatki. Beniaminek grał ambitnie, jednak nie wypracował sobie wielu dogodnych okazji do wyrównania. Bliski pokonania Hugo Llorisa w drugiej połowie był Romain Poyet, ale po jego strzale piłka uderzyła w poprzeczkę.

Przeciętne widowisko obejrzeli kibice zgromadzeni na Stade de l'Abbe-Deschamps. Piłkarze Auxerre w starciu z Valenciennes pierwszy celny strzał oddali dopiero w 58. minucie. Od 67. minuty gospodarze przegrywali 0:1 (Olivier Sorin nie zdołał obronić strzału z dystansu Gaela Danicia), ale szybko zdołali odrobić stratę. Pierwsze trafienie w bieżących rozgrywkach zanotował Ireneusz Jeleń. Reprezentant Polski wykorzystał zamieszanie w polu karnym i dobił piłkę do bramki po strzale Benoita Pedrettiego. Wynik nie uległ już zmianie, były gracz Wisły Płock przebywał na boisku przez 90 minut. Dariusz Dudka natomiast obejrzał cały mecz z ławki rezerwowych.