Bundesliga: Premierowa bramka Lewandowskiego w Bundeslidze!

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Borussia Dortmund pokonała na wyjeździe 3:1 Schalke Gelsenkirchen w 136. derbach Zagłębia Ruhry. Dwa gole zdobył Shinji Kagawa, a w 86. minucie głową trafił Robert Lewandowski. Asystę zaliczył natomiast Jakub Błaszczykowski.

Od pierwszego gwizdka szturm na bramkę Schalke przypuścili goście. W 10. minucie po dośrodkowaniu Nuri Sahina piłka wpadła do siatki, ale arbiter Manuel Graefe uznał, że Lars Bender przeszkodził w interwencji Manuelowi Neuerowi. Chwilę później strzałem głową w poprzeczkę trafił Neven Subotić. W 17. minucie Neuer szczęśliwie nogami wybronił uderzenie Shinji Kagawy, ale niedługo potem nie miał już nic do powiedzenia. Błyskotliwy Japończyk wymanewrował obrońców Koenigsblauen i strzałem z 20 metrów, po którym piłka odbiła się jeszcze od Benedikta Hoewedesa, wyprowadził Westfalczyków na prowadzenie.

Ekipa Felixa Magatha próbowała się odgryzać, ale defensywa Borussii była rzadko zatrudniana. Goście za to nie zamierzali spoczywać na laurach. Tuż przed zmianą stron niepewnie zachował się Neuer, ale futbolówka ponownie zatrzymała się na poprzeczce. W przerwie Jakub Błaszczykowski zmienił Mario Goetze. W 58. minucie reprezentant Polski świetnie dograł z prawej flanki, a Kagawa bez trudu po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Chwilę później Lucasa Barriosa sfaulował Nicolas Plestan i po utrzymaniu drugiej żółtej kartki przedwcześnie udał się do szatni. W 64. minucie Sahin huknął prosto w poprzeczkę, a potem na indywidualną akcję zdecydował się "Kuba", którego strzał wyśmienicie wybronił Neuer.

Kwadrans przed końcem na murawie pojawił się Robert Lewandowski, a niedługo później Barriosa zmienił Łukasz Piszczek. W 86. minucie Sahin dośrodkował z rzutu rożnego, a "Lewy" uderzeniem głową strzelił swą pierwszą bramkę w Bundeslidze. W końcówce honorowe trafienie dla Schalke, również debiutanckie w niemieckiej ekstraklasie, zaliczył Klaas-Jan Huntelaar. W doliczonym czasie gry były napastnik Lecha mógł zdobyć drugą bramkę, ale nieznacznie chybił. Borussia zwyciężyła po raz trzeci w sezonie i awansowała na 3. miejsce w tabeli Bundesligi. Tymczasem Schalke wciąż pozostaje bez zdobyczy punktowej i okupuje ostatnią lokatę.

Schalke 04 Gelsenkirchen - Borussia Dortmund 1:3 (0:1)

0:1 - Kagawa 20'

0:2 - Kagawa 58'

0:3 - Lewandowski 86'

1:3 - Huntelaar 89'

Schalke: Neuer - Moritz, Hoewedes, Plestan, Sarpei (66' Matip) - Rakitić, Kluge, Farfan, Deac (46' Edu) - Raul, Huntelaar.

Borussia: Weidenfeller - Owomoyela, Subotić, Hummels, Schmelzer - Bender, Sahin - Grosskreutz, Goetze (46' Błaszczykowski), Kagawa (74' Lewandowski) - Barrios (81' Piszczek).

Czerwona kartka: Plestan (Schalke).

Żółte kartki: Plestan (Schalke) oraz Owomoyela, Kagawa (Borussia).

Sędzia: Manuel Grafe.

***

W ostatnim pojedynku 4. kolejki Bayer Leverkusen tylko zremisował z FC Nuernberg i ma na koncie ledwie 5 punktów. Aptekarze, którzy w czwartek rozbili 4:0 Rosenborg w Lidze Europejskiej, nie potrafili sforsować defensywy Norymbergi. Już w 13. minucie plac gry musiał opuścić kontuzjowany Stefan Kiessling, a niewidoczny był snajper Patrick Helmes.

Bayer Leverkusen - FC Nuernberg 0:0