Bundesliga: Kryzys Schalke zażegnany, pewna wygrana Freiburga

Wiatr w żagle zaczyna łapać Schalke Gelsenkirchen. Wicemistrzowie Niemiec pokonali na wyjeździe 1:0 FSV Mainz i awansowali na 10. miejsce w tabeli. Piłkarze Felixa Magatha nie wygraliby jednak, gdyby Manuel Neuer nie obronił rzutu karnego.

Konrad Kostorz

Chociaż początkowo na Badenova-Stadion lepiej radziła sobie Borussia, po pewne 3 punkty sięgnęli podopieczni Robina Dutta. W 19. minucie dośrodkowanie Maximiliana Nicu mocnym strzałem głową Papiss Cisse.

Źrebaki zmarnowały kilka szans na wyrównanie (m.in. słupek po strzale Mohamadou Idrissou), a jeszcze przed zmianą stron Freiburg podwyższył na 2:0. Tym razem Oliver Barth dobił strzał Cisse, który przed siebie sparował Christofer Heimeroth.

w drugiej połowie wynik ustalił Cisse po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Juliana Schustera. Była to 13. bramka w sezonie snajpera z Senegalu, dzięki której zrównał się on w klasyfikacji strzelców z prowadzącym dotąd Theofanisem Gekasem. Fryburczycy przeskoczyli w tabeli Bayern i zajmują 5. pozycję. Gladbach z kolei przegrali czwarty raz z rzędu i wciąż zamykają tabelę.

Ostatni pojedynek 16. kolejki nie stał na najwyższym poziomie i obfitował w wiele niecelnych i nieudanych zagrań. W 7. minucie po faulu Christiana Fuchsa na Jeffersonie Farfanie przed szansą stanął Klaas-Jan Huntelaar, ale z 11 metrów trafił tylko w słupek!

Schalke objęło prowadzenie w 30. minucie, gdy skrzydłem przedarł się Lukas Schmitz, zgrał do Jose Jurado, który uderzył, ale piłka zmierzająca do bramki trafiła w... Raula. Na dziesiątym metrze czekał jednak Farfa i mocnym, płaskim strzałem pokonał Christiana Wetklo.

Die Nullfunfer grali przeciętnie i długo nie potrafili zagrozić bramce Manuela Neuera. Dopiero w 73. minucie Lewis Holtby wypuścił na wolne pole Adama Szalaia, a szarżującego Węgra przewrócił bramkarz Schalke. Do "jedenastki" podszedł Andre Schurrle, lecz jego uderzenie odbił Neuer, podczas gdy dobitka Szalaia po szczęśliwej interwencji Christopha Metzeldera trafiła w poprzeczkę!

Na skutek porażki ekipa Thomasa Tuchela spadła na 4. miejsce w tabeli - tak nisko FSV nie był jeszcze w tym sezonie. Koenisgblauen z kolei przeskoczyli aż 6 pozycji, znacząco oddalając się od strefy spadkowej. Do miejsca gwarantującego start w europejskich pucharach wciąż tracą jednak sporo, bo 8 punktów.