Puchar Francji: AJ Auxerre i AS Monaco za burtą, grali Polacy

W jedynym piątkowym spotkaniu 1/32 finału Pucharu Francji Tuluza niespodziewanie przegrała z Paris FC. W sobotę także nie zabrakło niespodzianek, wyższość niżej notowanych rywali musiały uznać zespoły AJ Auxerre i AS Monaco.

Piotr Robaczyński

Piłkarze AJ Auxerre zgodnie z planem szybko objęli prowadzenie w starciu z grającą w piątej lidze drużyną ES Wasquehal, w 12. minucie na listę strzelców wpisał się Adama Coulibaly. W końcówce spotkania drużyna gospodarzy niespodziewanie zdołała jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W 80. minucie do wyrównania doprowadził Gregoire Debuchy, a tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego wynik na 2:1 ustalił David Coulibaly. Cały mecz w barwach AJA rozegrał Dariusz Dudka, Ireneusz Jeleń dopiero wraca do pełni sił po kontuzji i trener nie desygnował go do gry.

Sensacją zakończyła się także konfrontacja innego zespołu z piątej ligi - Chambery z AS Monaco. Regulaminowy czas gry i dogrywka nie przyniosły rozstrzygnięcia, obie strony zdołały strzelić po jednym golu. Aż trzech piłkarzy faworyzowanego pierwszoligowca - Daniel Niculae, Jean-Jacques Gosso oraz Sebastien Puygrenier nie wykorzystało jednak rzutu karnego i Monaco musiało uznać wyższość rywala.

Nie zawiodło Lille OSC. Lider Ligue 1 pewnie pokonał na wyjeździe Forbach 3:1. Podopieczni Rudi'ego Garcii objęli prowadzenie w końcówce pierwszej części gry, a po przerwie pozbawili przeciwnika złudzeń, podwyższając rezultat. Ludovic Obraniak pojawił się na boisku w 61. minucie, zastąpił Yohana Cabaye.

Awans do kolejnej fazy rozgrywek zapewnili sobie także inni pierwszoligowcy, m.in. Girondins Bordeaux, Olympique Lyon oraz Paris Saint Germain. Stołeczny klub w konfrontacji z RC Lens od 52 minuty grał w przewadze (czerwoną kartką ukarany został obrońca Lens Alaeddine Yahia) i odniósł w sobotę najwyższe zwycięstwo, mecz zakończył się wynikiem 5:1.

W starciu z Montpellier w barwach Stade Reims od pierwszej minuty na boisko wyszedł Grzegorz Krychowiak. Na Stade Auguste Delaune długo utrzymywał się bezbramkowy remis. Decydującą o losach spotkania akcję w 77. minucie przeprowadzili gospodarze, po dośrodkowaniu Mickaela Tacalfreda precyzyjnie uderzył Romain Amalfitano, zapewniając Reims awans do następnej rundy. Wypożyczony do Reims z Bordeaux Polak rozegrał cały mecz.