Puchar Włoch: Roma lepsza w derbach, Sampdoria wyeliminowała Udinese

Znamy już siedem klubów, które wystąpią w ćwierćfinale Pucharu Włoch. Po FC Parmie, US Palermo, Interze Mediolan, Juventusie Turyn i SSC Napoli, awans do tego etapu rozgrywek wywalczyły także ekipy Sampdorii Genua i AS Romy.

Adam Kiołbasa

AS Roma - Lazio Rzym 2:1 (0:0)
1:0 - Borriello (k.) 53'
1:1 - Hernanes (k.) 58'
2:1 - Simplicio 77'

Jak nam dobrze wiadomo, derby zawsze rządzą się swoimi prawami, a pojedynki AS Romy z Lazio Rzym zawsze są niezwykle zacięte. Chociaż w obu zespołach zabrakło kilku piłkarzy, którzy na co dzień grają w pierwszym składzie, to emocji nie zabrakło, a zawodnicy obu ekip nie przebierali w środkach.

W pierwszej odsłonie lepsze wrażenie sprawiali podopieczni Eduardo Reji, ale zawodnikom Biancocelestich brakowało szczęścia. Strzały Mauro Zarate, Kozaka oraz dwukrotnie Hernanesa bronił bowiem Julio Sergio. Tak na dobrą sprawę w tej części meczu Giallorossi nie mieli swoich szans.

Po zmianie stron podopieczni Claudio Ranieriego rozstrzygnęli losy starcia na swoją korzyść. W 53. minucie Lichsteiner zagrał ręką we własnym polu karnym i sędzia wskazał na wapno. Jedenastkę wykorzystał Marco Borriello. Na to trafienie Lazio jednak zdołało odpowiedzieć. W 57. Juan sfaulował Zarate i tym razem to Biancocelesti otrzymali rzut karny, który na bramkę zamienił Hernanes.

Tego dnia ostatnie słowo należało do gospodarzy, którzy tym samym wygrali już drugie derby w tym sezonie (w lidze zwyciężyli 2:0). Decydujący cios w 77. zadał Fabio Simplicio i chociaż Lazio starało się jeszcze doprowadzić do wyrównania, to ostatecznie już nic nie wskórało.

Zatem w ćwierćfinale na Stadio Olimpico w Rzymie AS Roma zmierzy się z Juventusem Turyn.

Roma: Julio Sergio - Juan, N. Burdisso, Mexes, Riise, De Rossi, Simplicio, Brighi, Greco (46' Menez), Borriello, Adriano (46' Vucinic).

Lazio: Berni - Lichtsteiner, Dias, Biava, Radu, Brocchi (81' Bresciano), Ledesma, Gonzalez (86' Mauri), Hernanes, Zarate, Kozak (75' Floccari).

Żółte kartki: De Rossi, Juan, Simplicio (Roma) oraz Radu, Ledesma, Biava, Lichtsteiner (Lazio).

5:4 - Tissone

Także w pierwszym środowym spotkaniu emocji nie brakowało. Oba kluby pokazały, że interesowało je tylko i wyłącznie zwycięstwo, ale w pierwszej odsłonie więcej szczęścia mieli gospodarze, którzy prowadzili po golu z 32. minuty Federico Machedy. Z minuty na minutę pojedynek nabierał coraz większych rumieńców, ale na kolejnego gola przyszło nam bardzo długo czekać. Kiedy już wydawało się, że Sampa awansuje do ćwierćfinału, w 90. do wyrównania doprowadził Isla i tym samym sędzia musiał zarządzić dogrywkę.

Dogrywkę znakomicie rozpoczęło Udinese Calcio, bowiem już w pierwszej akcji na 2:1 dla Friulianich trafił Denis. Kiedy w 99. czerwoną kartkę zobaczył Dessena, co oznaczało, że Sampdoria musiała kończyć mecz w dziesiątkę wydawało się, że jest już po wszystkim. Jak się jednak okazało gospodarze nie poddali się i w 108. wywalczyli rzut karny, po którym do wyrównania doprowadził Gianpaolo Pazzini.

Tego wieczora więcej goli już nie padło i tym samym o tym, kto awansuje do ćwierćfinału musiały zadecydować jedenastki. Z wapna skuteczniej strzelali Doriani, a bohaterem został bramkarz ekipy z Genui, Da Costa, który obronił dwa rzuty karne.

Na etapie 1/4 finału Sampdoria zagra ze zwycięzcą pary: AC Milan - AS Bari.