LM: Tottenham i Schalke w ćwierćfinałach!

Drużyny Schalke 04 Gelsenkirchen i debiutującego w Lidze Mistrzów Tottenhamu Hotspur dołączyły w środę do Barcelony i Szachtara Donieck w gronie ćwierćfinalistów najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych. Niemcy pokonali w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału Valencię 3:1, a Koguty zremisowały bezbramkowo z Milanem, broniąc tym samym zaliczki z pierwszego meczu.

Maciej Kmita

Lider Serie A musiał więc dokonać niemożliwego i pokonać Tottenham na White Hart Lane, co w tym sezonie nie udało się żadnej ekipie w Lidze Mistrzów, nawet obrońcy trofeum, Interowi Mediolan. Koguty natomiast przynajmniej na początku nie zamierzały ograniczać się do obrony jednobramkowej przewagi z San Siro. Z biegiem czasu to jednak Rossoneri zaczęli przejmować inicjatywę, ale nie potrafili znaleźć recepty na świetnie dysponowanego Huerelho Gomesa. Brazylijski golkiper w 16. minucie pewnie obronił nieprzyjemne uderzenie Zlatana Ibrahimovicia z rzutu wolnego. Dziewięć minut później swojego bramkarz wyręczył natomiast William Gallas. Kapitalną akcję przeprowadził Pato i w jej końcowej fazie wystawił piłkę, jak na tacy Robinho. Jego strzał na linii bramkowej zablokował jednak były kapitan Arsenalu Londyn.

W drugiej połowie Tottenham zaczął ograniczać się jedynie do wrzucania piłki w pole karne do Petera Croucha, co przez cały mecz nie przyniosło zamierzonego efektu. Mediolańczycy kreowali w tym czasie bardziej piłkarskie akcje. W 63. minucie po wymianie kilku podań bez przyjęcia w dobrej sytuacji strzeleckiej znalazł się Robinho, ale najpierw jego strzał obronił Gomes, a dobitka napastnika Milanu powędrowała obok bramki. Kwadrans później po kolejnej zgrabnej kombinacyjnej akcji Pato z linii pola karnego uderzył tuż obok słupka. Trzeba zaznaczyć, że w końcowych minutach defensywa londyńczyków spisywała się bez zarzutu i na kolejną groźną akcję goście czekali do 91. minuty, kiedy piłka po strzale Robinho przeleciała tuż nad poprzeczką.

W meczu drugiej środowej pary - podobnie jak przed tygodniem - pierwsza na prowadzenie wyszła Valencia. W 16. minucie gry Mehmet Topal dośrodkował z lewej strony przed bramkę gospodarzy tak, że Ricardo Coście pozostało tylko przyłożyć głowę do piłki, by skierować ją do siatki rywali. Schalke wyrównało tuż przed przerwą, kiedy kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał Jeferson Farfan. Bramkarz gości, Vicente Guaita wyciągnął się, jak struna, ale nie był w stanie sparować piłki poza światło swojej bramki.

Remis 1:1 byłby powtórką z pierwszego meczu, co oznaczałoby przymus rozegrania dogrywki, ale taki stan trwał zaledwie do 52. minuty. Wtedy Guaita odbił przed siebie piłkę uderzoną przez Farfana po dośrodkowaniu z lewego skrzydła, ale golkiper Nietoperzy uczynił to na tyle niefortunnie, że ta spadła pod nogi Mario Gavranovicia. Napastnik Schalke uderzył intuicyjnie z obrotu, a piłka przekroczyła linię bramkową dopiero po odbiciu się od obu słupków bramki Valencii. Tuż po stracie drugiego gola goście mieli dwie znakomite okazje na doprowadzenie do wyrównania, ale w obu przypadkach Aritz Aduritz przegrał pojedynki sam na sam z Manuelem Neuerem. Drużyna Unaia Emery'ego będzie miała dużo pretensji do sędziego Jonasa Erikssona, który w 86. minucie nie odgwizdał faulu Farfana na Jeremym Mathieu w polu karnym Schalke.

W 94. minucie pięknym golem awans swojej drużyny do ćwierćfinału mógł przypieczętować Gavranović, ale po jego uderzeniu niemal z połowy boiska piłka odbiła się od poprzeczki bramki Valencii. Co nie udało się jemu, udało się kilkadziesiąt sekund później Farfanowi, który wykorzystał sytuację sam na sam z Guaitą.