Ukraina: Drużyna Lewandowskiego zdegradowana z Premier Ligi

Dramatyczny bój o utrzymanie stoczył PFK Sevastopol. Klub Mariusza Lewandowskiego w ostatniej kolejce niespodziewanie uległ Tawriji Symferopol i wobec zwycięstwa Iliciwcza Mariupol po zaledwie jednym sezonie pożegnał z ekstraklasą.

Konrad Kostorz

Przed ostatnią rundą meczów pewny degradacji był Metałurh Zaporoże Pawła Hajduczka. O uniknięcie spadku rywalizowały Ilicziweć Mariupol oraz PFK Sevastopol. Beniaminek dysponował punktem przewagi.

Zdecydowanie łatwiejsze zadanie miała drużyna Mariusza Lewandowskiego, ale nieoczekiwanie uległa niewalczącej już o nic Tawriji Symferopol 0:1 w Derbach Krymu. Tymczasem zespół z Mariupola, choć przegrywał już różnicą 2 goli z wicemistrzem, Dynamem Kijów, zdołał po golach zdobytych w 62., 73. i 90. minucie odrobić straty, objąć prowadzenie i ostatecznie wygrać 3:2! Dzięki temu zespół znad Morza Azowskiego rzutem na taśmę zdystansował Sevastopol o 2 "oczka".

PFK po zaledwie rocznej przygodzie z Premier Ligą został zdegradowany. Lewandowski w ostatnim pojedynku rozegrał 90 minut. W całym sezonie zanotował 25 występów, w których zdobył 6 goli, zaliczył asystę i ujrzał 5 żółtych kartek. Umowa byłego defensywnego pomocnika wygasa dopiero w czerwcu 2013 roku, jednak nie wiadomo, czy 32-latek, przed laty zdobywca Pucharu UEFA, będzie chciał grać na zapleczu ukraińskiej ekstraklasy.