Copa America: Remis Urugwaju z Peru

W spotkaniu otwierającym rywalizację w grupie C Copa America 2011 Urugwaj zremisował z Peru 1:1. Oba gole padły w pierwszej połowie, ale widowisko mogło się podobać przez 90 minut.

Szymon Mierzyński

Pierwsze fragmenty upłynęły pod znakiem lekkiej przewagi 4. drużyny ostatnich mistrzostw świata. Podopieczni Oscara Tabareza często gościli pod polem karnym rywali, lecz nie kończyli akcji strzałami. Raul Fernandez nie musiał prezentować pełni swoich umiejętności, wyłapał jedynie kilka dośrodkowań.

Reprezentacja Peru czyhała na okazję do wyprowadzenia kontry i dopięła swego w 23. minucie. Wówczas Paolo Guerrero zgubił krycie, ruszył do prostopadłego podania i bezlitośnie wykorzystał sytuację sam na sam z Fernando Muslerą.

Urugwajczycy byli wyraźnie skonsternowani utratą bramki i przez dłuższy fragment w ich szeregach panował chaos. Dopiero w 33. minucie ciężar gry wziął na swoje barki Diego Forlan, który oddał kąśliwy strzał z dystansu. Fernandez zdołał jednak złapać piłkę. Peruwiański golkiper pokazał dużą klasę także tuż przed przerwą, kiedy znów obronił uderzenie Forlana - tym razem po rzucie wolnym. Mimo dobrej postawy swojego bramkarza, zawodnicy Sergio Markariana nie zdołali utrzymać skromnego prowadzenia. W doliczonym czasie Urugwaj wyrównał za sprawą przytomnego strzału Luisa Suareza z ostrego kąta. Tego Fernandez obronić już nie mógł.

Od początku drugiej części spotkania 4. drużyna mundialu w RPA przystąpiła do zdecydowanej ofensywy. W ekipie Urugwaju bardzo aktywni byli zwłaszcza Suarez i Forlan. To po ich dwójkowej akcji w 69. minucie powinno być 2:1. Ten drugi jednak koszmarnie spudłował, mając przed sobą tylko Fernandeza.

Wśród podopiecznych Oscara Tabareza kompletnie zawiódł Edinson Cavani. Bramkostrzelny napastnik, grający na co dzień we włoskim SSC Napoli, był kompletnie niewidoczny i ani razu nie doszedł do klarownej sytuacji.

Wynik remisowy utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego, co można uznać za niespodziankę. Z pewnością bardziej zadowoleni murawę opuszczali Peruwiańczycy, którzy przez większą część rywalizacji skupiali się na defensywie.

Urugwaj - Peru 1:1 (1:1)
0:1 - Paolo Guerrero 23'
1:1 - Luis Suarez 45+1'

Urugwaj: Fernando Muslera - Maxi Pereira, Diego Lugano, Mauricio Victorino, Martin Caceres, Diego Perez, Arevalo Rios, Nicolas Lodeiro (79' Cristían Rodriguez), Edinson Cavani (79' Abel Hernandez), Diego Forlan, Luis Suarez.

Peru: Raul Fernandez - Renzo Revoredo, Santiago Acasiete, Alberto Rodriguez, Walter Vilchez, Adan Balbin, Michael Guevara (58' Carlos Lobaton), Rinaldo Cruzado, Luis Advincula (90+1' William Chiroque), Yoshimar Yotun (60' Juan Vargas), Paolo Guerrero.

Żółte kartki: Martin Caceres (Urugwaj) oraz Paolo Guerrero, Santiago Acasiete, Rinaldo Cruzado, Juan Vargas (Peru).