Euro 2012: Hiszpania, Holandia i Włochy z awansem, Anglia o krok, kłopoty Francji, kompromitacja Słowacji

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

La Roja, Oranje i Azzurri dzięki wtorkowym wygranym bez straty gola dołączyli do Niemców. Ważne zwycięstwa odnieśli Anglicy, Duńczycy, Bośniacy i Szwajcarzy. Rozczarowała Francja, tylko remisując w Rumunii. Szokującą porażkę 0:4 z Armenią ponieśli Słowacy.

W tym artykule dowiesz się o:

O "6 punktów" rywalizowano na Łużnikach. Sborna od pierwszych minut przejęła inicjatywę. Dwoili i troili się Igor Siemszow wraz z Alexandrem Kierżakowem, ale zaporą nie do przejścia okazali się Richard Dunne oraz Shay Given. Jeszcze w 85. minucie po podaniu Andrieja Arszawina w boczną siatkę trafił Siergiej Ignaszewicz. Obie drużyny musiała ucieszyć sensacyjna i kompromitująca porażka Słowaków z Armenią. Zespół Vladimira Weissa, by się zrehabilitować, będzie musiał pokonać 7 października ekipę Dicka Advocaata. Co ciekawe, waleczni Ormianie z 14 punktami na koncie włączyli się do walki o baraż!

Ekipa Berta van Marwijka pewnie zwyciężyła w Helsinkach. Już od pierwszego gwizdka sygnał do ataków dał Wesley Sneijder. To właśnie pomocnik Interu w 29. minucie wspaniałym podaniem obsłużył Kevina Strootmana. Suomi walczyli ambitnie i w 52. minucie doprowadziliby do remisu, gdyby nie genialna parada Marteena Stekelenburga. Po chwili czerwoną kartkę otrzymał jednak Perparim Hetemaj i gospodarze opadli z sił. W końcówce pogrążył ich napastnik Twente, Luuk de Jong. Holendrzy są już w finałach Euro 2012 - w najgorszym wypadku awansują jako najlepszy zespół w 2. miejsca. Zdystansować mogą ich Trzy Korony, które długo męczyły się w San Marino. Ostatecznie, grając z przewagą zawodnika, pewnie wygrały, choć do siatki nie trafił Zlatan Ibrahimović.

Bardzo ważne zwycięstwa odnieśli Bośniacy i Szwajcarzy. Bohaterem tych drugich został 19-letni Xherdan Shaqiri. Szczególnie trzeci gol pomocnika FC Basel był przedniej urody. Punkty nieoczekiwanie stracili Grecy, którzy nie są już liderami swojej grupy. Remis uratował im mocnym uderzeniem po kornerze Kyriakos Papadopoulos z Schalke. W Derbach Skandynawii wyśmienicie spisali się Duńczycy. Kluczowa na Parken w Kopenhadze okazała się pierwsza połowa, w czasie której dwa gole zdobył Nicklas Bendtner.

Rozczarowali Francuzi i Włosi. Trójkolorowi bardzo poprawnie radzili sobie w Bukareszcie w defensywie, ale mieli poważne kłopoty z konstruowaniem akcji. Najlepszą szansę w 67. minucie zmarnował Franck Ribery. Strata 2 "oczek" oznacza, że podopieczni Laurenta Blanca o awans będą musieli walczyć prawdopodobnie do ostatniej kolejki. We Florencji Riccardo Montolivo i spółka długo przeważali, ale niewiele z tego wynikało. Co więcej, gdyby nie Gianluigi Buffon w 36. minucie Słoweńców na prowadzenie wyprowadziłby Robert Koren. Świetną okazję miał także Andraż Kirm z Wisły. Jednak na krótko przed końcem bramkę na wagę awansu zdobył Giampaolo Pazzini.

O krok od awansu - do pełni szczęścia brakuje im remisu w Czarnogórze - są Synowie Albionu. Przeciwko Walii Fabio Capello niespodziewanie postawił na Franka Lamparda w miejsce Scotta Parkera. Po niemrawym początku do bramki trafił Ashley Young, któremu asystował Stewart Downing. Później po skrzydle szalał Gareth Bale, bramkową szansę miał Robbie Earnshaw, jednak Anglicy zdołali utrzymać prowadzenie. Słabo wypadł tym razem Wayne Rooney.

Z kompletem zwycięstw do finałów ME awansowali obrońcy tytułu. Liechtenstein, który w piątek nieoczekiwanie "urwał" punkty Litwie, w Logrono nie miał nic do powiedzenia. Festiwal strzelecki rozpoczął po półgodzinie Alvaro Negredo z FC Sevilla. Po przerwie 48. i 49. bramkę w narodowych barwach zdobył David Villa, a pojedynek momentami wyglądał jak trening La Roja. Nadziei na kwalifikację nie tracą Szkoci. Osłabieni podopieczni Craiga Leveina uporali się z Litwą dzięki trafieniu Stevena Naismitha. By wyprzedzić w tabeli Czechów, prawdopodobnie będą jednak potrzebowali wyjazdowego zwycięstwa nad Hiszpanami.