Puchar Narodów Afryki: Mali w półfinale po rzutach karnych, gospodarze za burtą

Dopiero rzuty karne przyniosły zwycięzcę rywalizacji Gabon - Mali. "Jedenastki" lepiej wykorzystywali piłkarze Czarnych Panter i to oni w najbliższą środę zmierzą się w walce o finał z Wybrzeżem Kości Słoniowej. W regulaminowym czasie gry był remis 1:1.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

Początek trzeciego ćwierćfinału należał do reprezentacji Mali. Popularne Orły miały zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, a grą dyrygował znany z występów w FC Barcelonie, Seydou Keita. Mimo dobrej postawy golkiper Gabonu był praktycznie bezrobotny, a nieliczne uderzenia lądowały obok bramki.

Współgospodarze turnieju obudzili się dopiero po pół godzinie i to oni stworzyli sobie znacznie dogodniejsze podbramkowe okazje. W 29. minucie Daniel Michel Cousin odebrał futbolówkę i świetnie wypuścił na czystą pozycję Pierre Emericka Aubameyanga. Autor trzech goli w fazie grupowej w stuprocentowej sytuacji przeniósł piłkę nad bramkarzem, ale trafił jedynie w słupek. Chwilę później mieliśmy kolejną dobrą akcję w wykonaniu tego samego duetu, ale z ostrego kąta Aubameyang fatalnie spudłował.

Druga połowa rozpoczęła się świetnie dla Gabonu. Po rzucie wolnym i serii błędów defensorów Mali niepilnowany przed bramką znalazł się Eric Mouloungui, który po rykoszecie zdobył swojego pierwszego gola na tym turnieju. Rywale mogli błyskawicznie odpowiedzieć. Świetnie z obrońcą na plecach odwrócił się Modibo Maiga, z 16. metrów strzelił płasko, a dobrą interwencją popisał się Didier Ovono Ebang.

Nie minęła nawet minuta, a po drugiej stronie boiska osamotniony w polu karnym znalazł się Cousin, który dość nieporadnie z półwoleja trafił w słupek. Od tego momentu Gabon liczył na szybkie wyjścia, z kolei zawodnicy Mali atakowali zbyt małą liczbą zawodników, aby poważniej zagrozić bramce przeciwnika. Świetnym trenerskim nosem popisał się jednak selekcjoner, Alain Giresse. Dziewięć minut po wejściu na boisko do wyrównania doprowadził bowiem Cheikh Tidiane Diabate. Po wrzutce z lewej strony rewelacyjnie piłkę głową zgrał Maiga, a zawodnik Bordeaux oszukał obrońcę i z kilku metrów zmieścił piłkę pod interweniującym Ovono.

W dogrywce żadna ze stron nie potrafiła na dłużej przejąć inicjatywy. Obie drużyny skupiały się głównie na tym, aby nie stracić bramki. Zmęczeni piłkarze często niedokładnie zagrywali i dopiero w ostatniej minucie Keita z bliskiej odległości był bliski trafienia, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 10. "jedenastkach" pomylił się tylko najlepszy strzelec współgospodarzy, Aubameyang, którego uderzenie obronił Soumaila Diakite.

Rywalem Mali w półfinale Pucharu Narodów Afryki będzie Wybrzeże Kości Słoniowej.

Gabon - Mali 1:1 po dogr. (0:0, 1:1), rzuty karne 4:5
1:0 - Mouloungui 55'
1:1 - Diabate 84'