Puchar Narodów Afryki: Słonie nie zawiodły i wystąpią w finale

Wybrzeże Kości Słoniowej i Zambia - te drużyny zagrają w finale Pucharu Narodów Afryki. Słonie pokonały Mali tylko 1:0, ale zrobiły to ze stoickim spokojem. Decydującego gola strzelił w 45. minucie Gervinho.

Szymon Mierzyński

Od pierwszego gwizdka sędziego więcej jakości piłkarskiej prezentował faworyt, co nie było zresztą żadnym zaskoczeniem. Już w 6. minucie Didier Drogba finalizował dośrodkowanie z rzutu wolnego i główkował w poprzeczkę. Malijczykom dopisywało szczęście, o czym po raz drugi przekonali się dziesięć minut później. Wówczas atomowy strzał z ostrego kąta oddał Yaya Toure. Tym razem futbolówka zatrzymała się na słupku.

Dalsze fragmenty przyniosły małe uspokojenie. Podopieczni Alaina Giresse'a zdołali zniwelować miażdżącą przewagę przeciwnika, tyle że sami nie stwarzali sytuacji. Słonie natomiast spokojnie czekały na kolejną okazję. Doczekały się tuż przed przerwą po fantastycznej szarży Gervinho. Zawodnik występujący na co dzień w Arsenalu Londyn przebiegł z futbolówką pół boiska, oszukał obrońców i pokonał Soumailę Diakite precyzyjnym uderzeniem w długi róg.

Druga połowa toczyła się w wolniejszym tempie. Wybrzeże Kości Słoniowej nie dążyło za wszelką cenę do podwyższenia wyniku, zaś Malijczycy nie potrafili stworzyć czystej sytuacji strzeleckiej. W miarę bliscy wyrównania byli dopiero w 73. minucie, gdy Mustapha Yatabare soczyście huknął z ostrego kąta. Piłka poleciała minimalnie nad poprzeczką. Tu był w zasadzie jedyny moment, w którym Boubacar Barry mógł się najeść nieco strachu.

Już do końca Słonie ze stoickim spokojem utrzymywały skromne prowadzenie i nie pozwalały przeciwnikowi na rozwinięcie skrzydeł.

W niedzielnym finale ekipa Francoisa Zahouiego zmierzy się z Zambią i będzie zdecydowanym faworytem. Mali natomiast dzień wcześniej zagra o 3. miejsce z Ghaną.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Mali 1:0 (1:0)

1:0 - Gervinho 45'

Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry - Kolo Toure, Siaka Tiene, Souleymane Bamba, Didier Zokora, Yaya Toure (90' Didier Ya Konan), Cheikh Tiote, Jean-Jacques Gosso, Didier Drogba, Salomon Kalou (79' Abdul Kader Keita), Gervinho.

Mali: Soumaila Diakite - Cedric Kante, Adama Tamboura, Ousmane Berthe, Drissa Diakite (46' Ousmane Coulibaly), Seydou Keita, Bakaye Traore, Samba Sow (84' Cheikh Fantamady Diarra), Samba Diakite, Mustapha Yatabare (73' Garra Dembele), Cheick Tidiane Diabate.

Żółte kartki: Cheikh Tiote (Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz Ousmane Berthe, Seydou Keita, Samba Diakite (Mali).

Sędzia: Daniel Frazer Bennett (RPA).