Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski (obaj z Borussii Dortmund), Maciej Rybus (Terek Grozny) oraz Dariusz Brzyski (CS Grevenmacher). Na wszystkich boiskach ujrzeliśmy 23 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Robert Lewandowski oraz Jakub Błaszczykowski strzelili po dwie bramki w meczu z SC Freiburg 4:0 (4:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 20. oraz 27. minucie. Dla byłego piłkarza Lecha Poznań było to dwudzieste pierwsze oraz dwudzieste drugie trafienie ligowe w obecnych rozgrywkach, co oznacza pobicie rekordu strzeleckiego, który dotychczas należał do Jana Furtoka. Natomiast kapitan reprezentacji Polski grał do 81. minuty, kiedy zmienił go Lucas Barrios. Błaszczykowski wpisał się na listę strzelców w 5. oraz 39. minucie, co było dla niego piątą oraz szóstą bramką ligową zdobytą w obecnym sezonie. Łukasz Piszczek rozegrał 54 minuty, kiedy zmienił go Mario Goetze. Polski obrońca zaliczył asystę przy drugim trafieniu Lewandowskiego.

Maciej Rybus strzelił gola w meczu z Amkarem Perm 3:1 (2:1). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 21. minucie. Dla byłego piłkarza Legii Warszawa było to trzecie trafienie ligowe w obecnym sezonie. Piotr Polczak rozegrał 90 minut oraz otrzymał żółtą kartkę. W barwach Tereka Grozny zabrakło Marcina Komorowskiego, który leczy kontuzję.

Dariusz Brzyski zdobył bramkę w spotkaniu z Racingiem Union 2:1 (1:0). Polski obrońca rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 19. minucie.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Norwich City (3:3)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z Norwich City (3:3)

Belgia

Jupiler League
Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht) - zawieszony w meczu ligowym z Club Brugge (1:1)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Łukasz Sosin (Aris Limassol) - występ od 78. minuty w meczu ligowym z Olympiakosem (1:3)
Paweł Kapsa (AS Alki Larnaka) - rezerwowy w meczu z AEK Larnaka (1:3)
Adam Stachowiak (Anorthosis Famagusta) - rezerwowy w meczu ligowym z AEL Limassol (0:1)

Czechy

1. Gambrinus liga
Mateusz Słodowy (Viktoria Zizkov) - rezerwowy w meczu ligowym z Dynamem Czeskie Budziejowice (2:0)
Dawid Pietrzkiewicz (FC Banik Ostrawa) - rezerwowy w meczu ligowym z 1.FK Pribram (2:1)
Łukasz Zejdler (FC Banik Ostrawa) - poza kadrą w meczu ligowym z 1.FK Pribram (2:1)

Francja

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Football Club de Nantes Atlantique) - 90 minut w meczu ligowym z Arles (3:0)

Holandia

Eredivisie
Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven) - 90 minut w meczu ligowym z SBV Excelsior (3:1)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - 90 minut w meczu ligowym z Utrechtem (1:3)
Mikołaj Lebedyński (Roda JC Kerkrade) - rezerwowy w meczu ligowym z Utrechtem (1:3)
Paweł Kieszek (Roda JC Kerkrade) - pauzował w meczu ligowym z Utrechtem (1:3)
Euzebiusz Smolarek (ADO Den Haag) - występ od 62. minuty w meczu ligowym z De Graafschap (3:5)

Eerste divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - występ do 80. minuty w meczu barażowym z Den Bosch (0:2)

Luksemburg

Dywizja Narodowa
Dariusz Brzyski (CS Grevenmacher) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Racing Union (2:1)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 81. minuty i dwie bramki w meczu ligowym z Freiburgiem (4:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - występ do 54. minuty i asysta w meczu ligowym z Freiburgiem (4:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Freiburgiem (4:0)
Sławomir Peszko (FC Koeln) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Bayernem (1:4)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - występ od 36. minuty w meczu ligowym z Schalke 04 (2:3)
Eugen Polanski (1.FSV Mainz 05) - występ od 64. minuty w meczu ligowym z Borussią M'gladbach (0:3)
Artur Sobiech (Hannover 96) - występ od 68. minuty w meczu ligowym z Kaiserslautern (2:1)
Jakub Świerczok (1. FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Hannover 96 (1:2)
Ariel Borysiuk (1. FC Kaiserlautern) - występ do 77. minuty w meczu ligowym z Hannover 96 (1:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (SpVgg Greuther Furth) - poza kadrą w meczu ligowym z Hansą Rostock (2:2)
Tomasz Zahorski (MSV 02 Duisburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Fortuną Dusseldorf (2:2)
Martin Kobylański (Energie Cottbus) - poza kadrą w meczu ligowym z Union Berlin (2:1)
Adam Matuszczyk (Fortuna Dusseldorf) - rezerwowy w meczu ligowym z MSV Duisburg (2:2)

Norwegia

Adeccoligaen
Łukasz Jarosiński (Alta IF) - 90 minut w meczu ligowym z Bryne (1:1)

Rosja

Priemjer-liga
Piotr Polczak (Terek Grozny) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Amkarem Perm (3:1)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Amkarem Perm (3:1)
Maciej Rybus (Terek Grozny) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Amkarem Perm (3:1)

Szkocja

Scottish Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Dundee United (0:1)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - poza kadrą w meczu ligowym z Dundee United (0:1)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Saint Johnstone (2:0)

Turcja

Super Lig
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Fenerbahce (1:3)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Fenerbahce (1:3)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ od 82. minuty w meczu ligowym z Fenerbahce (1:3)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Bursasporem (0:2)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - rezerwowy w meczu ligowym z Eskisehirsporem (1:3)

Bank Asya 1. Liga
Marcin Robak (Konyaspor) - pauzował w meczu ligowym z Goztepe AS Izmir (0:1)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - pauzował w meczu ligowym z Goztepe AS Izmir (0:1)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Lecce (1:0)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Modeną (2:1)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Varese (1:2)