Liga Europejska: Inter cudem uratował remis, grad goli w Bernie, bramka Sobiecha

Za nami 1. kolejka fazy grupowej Ligi Europejskiej. Najwięcej emocji dostarczyły starcia Young Boys z Liverpoolem oraz Interu z Rubinem. Gola dla Hannoveru 96 strzelił Artur Sobiech.

Szymon Mierzyński

Klub Polaka mierzył się na wyjeździe z FC Twente i w drugiej połowie przegrywał już 0:2. Niemcy urządzili jednak skuteczną pogoń za wynikiem, którą rozpoczął sytuacyjnym strzałem właśnie Artur Sobiech. Wyrównanie padło natomiast po samobójczym trafieniu Petera Wisgerhofa.

Taki sam wynik odnotowano w Mediolanie, tyle że Inter uratował remis rzutem na taśmę w 92. minucie. Rubin Kazań dwukrotnie obejmował na San Siro prowadzenie i był bliski zgarnięcia pełnej puli. Rosjanie zasłużyli na ten sukces, ale w samej końcówce zabrakło im szczęścia i zainkasowali ostatecznie tylko jedno oczko. Włosi nie potraktowali tego spotkania do końca poważnie. Dość powiedzieć, że na ławce rezerwowych usiedli Wesley Sneijder i Diego Milito.

Sporo emocji dostarczyło starcie Fenerbahce Stambuł z Olympique Marsylia. Tam również odnotowano rezultat 2:2, ale Turcy mogą sobie pluć w brodę. Powód? Bardzo długo prowadzili 2:0, lecz roztrwonili solidną zaliczkę w samej końcówce. Remis dla ekipy ze Stade Velodrome uratowali Mathieu Valbuena oraz Andre Ayew.

Ostre strzelanie urządziły sobie Young Boys Berno i Liverpool FC. Anglicy zwyciężyli 5:3, choć w 63. minucie musieli odrabiać straty. Dwie bramki dla drużyny Brendana Rodgersa zdobył Jonjo Shelvey.

Do sporej niespodzianki doszło w Bilbao, gdzie Athletic - mimo miażdżącej przewagi - zaledwie zremisował z Hapoelem Kiryat Szmona 1:1. Taki sam rezultat odnotowano w Udine. Długo zanosiło się na wyjazdowe zwycięstwo Anży Machaczkała, ale punkt dla gospodarzy uratował Antonio Di Natale. Zawiódł nieco hit w Londynie. Na White Hart Lane Tottenham Hotspur i Lazio Rzym nie strzeliły ani jednego gola.

Sensacje sprawiły Dnipro Dniepropietrowsk i NK Maribor. Ukraińcy wygrali z PSV Eindhoven 2:0, zaś Słoweńcy jeszcze wyżej rozprawili się z Panathinaikosem Ateny.

Jak spisały się zespoły, które eliminowały wcześniej kluby z Polski? Viktoria Pilzno i Rosenborg Trondheim odnotowały zwycięstwa, zaś AIK Sztokholm i Helsingborgs IF doznały porażek.