Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nie wszystkie kluby chciały likwidacji Młodej Ekstraklasy

Centralna Liga Juniorów i powrót rezerw - to alternatywa dla Młodej Ekstraklasy. Jak się okazuje, nie wszystkie kluby były za takimi zmianami.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński

Przeciwnikiem likwidacji młodzieżowych rozgrywek jest m. in. trener Śląska Wrocław, Łukasz Becella. - W Polsce jest tak, że zawsze szukamy negatywów, a nie pozytywów. Tymczasem Młoda Ekstraklasa dawała pewne owoce. Wymagałoby to jednak solidnej analizy. Z tego co wiem, aż jedenaście klubów chciało pozostawienia tych rozgrywek, ale przeważyła kwestia kosztów - powiedział portalowi SportoweFakty.pl.

Alternatywą ma być Centralna Liga Juniorów. Dzięki tej formule poziom powinien się podnieść, bo już w trakcie sezonu zasadniczego poszczególne zespoły będą mieć trudniejszych przeciwników (ze względu na rywalizację z ekipami spoza swojego województwa). - Pomysł jest bardzo dobry, ale przecież te rozgrywki mogłyby funkcjonować obok Młodej Ekstraklasy. Trzeba pamiętać o ważnych aspektach rozwiązania, które przyjmowano dotychczas. Spotkania często odbywały się na głównych boiskach. Ważne jest natomiast podejście klubów. Śląsk zawsze traktował te pojedynki poważnie. Być może w innych ośrodkach spojrzenie było inne i stąd ostatnie decyzje - dodał Becella.

Od nowego sezonu kluby T-Mobile Ekstraklasy znów będą miały zespoły rezerw. Zwolennicy tej formuły podkreślają, że młodzież wreszcie będzie mogła grać w rozgrywkach seniorskich i właśnie tam zbierać szlify. - Jeżeli rezerwy znajdą się w IV lidze, będzie to porażka. III liga byłaby półśrodkiem. Żebyśmy mogli mówić o zmianie na plus, musi być to II liga. Wtedy zawodnicy młodzieżowi odczują sportowy awans. Takie wnioski wysuwam na podstawie przebiegu wielu spotkań sparingowych - zaznaczył opiekun Śląska.

Inne zdanie w kwestii Młodej Ekstraklasy ma szkoleniowiec Lecha Poznań, Patryk Kniat. - W specjalnej ankiecie, którą przeprowadzono we wszystkich klubach, opowiedzieliśmy się za likwidacją tych rozgrywek i powołaniem rezerw - oznajmił.

Skąd taka decyzja? - Przy Centralnej Lidze Juniorów Młoda Ekstraklasa byłaby wtórna. Poza tym dla nas bardziej istotne jest ogrywanie zawodników w futbolu seniorskim. To coś zupełnie innego niż dotychczasowe rozgrywki. W IV czy III lidze gra jest siłowa, a czasem wręcz brutalna. Z tego powodu będziemy czynić starania, by rezerwy wystąpiły w II lidze - dodał Kniat.

Młoda Ekstraklasa została utworzona w 2007 roku i funkcjonowała przez sześć sezonów. Ostatnia edycja powinna dostarczyć sporych emocji, bowiem walka o tytuł jest bardzo zacięta. Aktualnie lideruje Śląsk Wrocław, jednak mocno naciskają go Legia Warszawa i Lech Poznań.

Piłka nożna na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku! Tylko dla fanów futbolu! Kliknij i polub nas.

Warta Poznań rozegra sparing... z kobietami

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (8)
 • Przemek Bzdura Zgłoś komentarz
  ja byłbym za tym by zrobić tak jak w Hiszpanii otworzyć 1 ligę na kluby do 21 roku życia a drugą ligę na drużyny do 19 roku życia. jeżeli np Wisła, Lech czy legia będa miały
  Czytaj całość
  dobre rezerwy to niechaj graja w 1 lidze i dobry zespól juniorów starszych to niechaj grają w II lidze wtedy na mundialu w Katarze może z grupy wyjdziemy
  • chris 70 Zgłoś komentarz
   Ciekawe gdzie się teraz podzieją Ebi,Voskamp itp. ...?
   • Bodiczek Zgłoś komentarz
    Szkoda, że tym rozgrywkom nie udało się zapewnić takiego prestiżu jak np. Primaverze we Włoszech. Tam nikt się nie zastanawia nad sensem grania.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×