LE: Legia Warszawa 90 minut od niechlubnego rekordu, którego nikt nie pobije

Już tylko 90 minut dzieli Legię Warszawa od ustalenia niechlubnego rekordu Ligi Europejskiej, którego nikt nie pobije, a co najwyżej wyrówna.

W tym artykule dowiesz się o:

Legia jest 8. ekipą w historii Ligi Europejskiej, która doznała porażki w pierwszych pięciu meczach fazy grupowej. Przed nią równie słabo spisywali się tylko piłkarze Lewskiego Sofia, Partizana Belgrad (w sezonie 2009/2010), Debreczyn VSC, Karpat Lwów (2010/2011), Shamrock Rovers, AEK Ateny (2011/2012) i Rapidu Wiedeń (2012/2013).

Mistrzowie Polski są teraz tylko o 90 minut od wyrównania rekordu Shamrock Rovers, który w sezonie 2011/2012 nie zdobył ani jednego punktu w fazie grupowej. Byliby drugą ekipą w historii rozgrywek, która tego dokonała. Z drugiej strony jeśli warszawianie wygrają ostatni mecz z Apollonem w Limassol, będą mieli na koncie trzy punkty, co wcale nie jest takim najgorszym wynikiem. Jeśli uratują twarz i wrócą z Cypru z kompletem "oczek", mają szansę zakończyć udział w Lidze Europejską z bardziej okazałym dorobkiem niż osiem innych ekip: Dinamo Zagrzeb, IF Elfsborg, Standard Liege, Pacos de Ferreira, Pandurii Targu Jiu, Tromsoe IL, Maccabi Hajfa i Szachtior Karaganda.

Legia Warszawa - Lazio Rzym (0:2): [wrzuta=3dElh3mLSAZ,mmkk07]

Z drugiej strony Legia wciąż ma szansę - a biorąc pod uwagę jej dyspozycję, jest to realny scenariusz - być drużyną, która jako pierwsza w historii nie zdobyła ani jednego gola w fazie grupowej Ligi Europejskiej.

Z 240 uczestników LE od czasu jej powołania w sezonie 2009/2010 dłużej na gola w fazie grupowej czekała tylko Lewski Sofia w premierowym sezonie tych rozgrywek. Bułgarzy przegrali wówczas podobnie jak teraz Legia pięć pierwszych spotkań do zera i dopiero w pożegnalnym meczu pokonali 1:0 Lazio Rzym po golu zdobytym w 61. minucie. To oznacza, że fani bułgarskiego klubu na gola swojego zespołu w LE czekali 511 minut.