Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mecz Polska - Szkocja nie może zostać rozegrany na Stadionie Narodowym!

Zgodnie z opinią Policji oraz Straży Pożarnej zaplanowany na 5 marca towarzyski mecz Polska - Szkocja ze względów bezpieczeństwa nie może odbyć się na Stadionie Narodowym w Warszawie - informuje PZPN.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

Stadion Narodowy został wybudowany w latach 2008-2011 w niecce dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Oficjalnie otwarty został 29 stycznia 2012 roku podczas meczu Polska - Portugalia (0:0). Był areną EURO 2012 - rozegrano na nim pięć spotkań turnieju finałowego mistrzostw Europy. Posiada IV, najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. W 2015 roku ma gościć finał Ligi Europejskiej. Koszt budowy obiektu wyniósł niemal 2 mld złotych.

Rzecznik prasowy PZPN poinformował, że UEFA uznała stołeczny obiekt za najlepszy w tej chwili stadion piłkarski w Europie.

Polskie prawo sprawiło jednak, że organizacja spotkań piłkarskich na nim jest niemożliwe. Głos w sprawie zabrał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek w oświadczeniu opublikowanym na stronie federacji.

"Z oburzeniem i niedowierzaniem przyjąłem informację, że zgodnie z opinią Policji oraz Straży Pożarnej towarzyski mecz Polska - Szkocja ze względów bezpieczeństwa nie może odbyć się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Mój niepokój jest tym większy, że zgodnie z podpisanymi umowami, to właśnie na Stadionie Narodowym mają zostać rozegrane wszystkie tegoroczne mecze eliminacyjne Reprezentacji Polski do finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji" - pisze Boniek.

"Przygotowanie każdego takiego spotkania, to dla PZPN ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny. Dlatego jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną, że o zastrzeżeniach Policji i Straży Pożarnej do stanu bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym dowiadujemy się dopiero teraz, na niespełna trzy tygodnie przed rozegraniem meczu.

Stadion Narodowy jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie i na świecie. Odbyły się na nim mecze UEFA EURO 2012 oraz szereg innych imprez rozrywkowych. Podczas meczów Reprezentacji Polski nigdy nie doszło tam do zakłóceń porządku publicznego, choć spotkania obserwowało prawie 58 000 widzów. Dziś okazuje się nagle, że obiekt ten nie spełnia ustawowych wymogów w zakresie bezpieczeństwa. Zasadne wydaje się więc pytanie - czy to Stadion Narodowy jest problemem, czy może jednak chore są obowiązujące w naszym kraju przepisy?" - pyta szef polskiej federacji.

Boniek wylicza uchybienia, które wytknęła Stadionowi Narodowemu inspekcja: "Na Stadionie Narodowym brak jest, jak informuje Policja, zintegrowanego systemu identyfikacji kibiców. W systemy takie wyposażone są obiekty klubów Ekstraklasy oraz Pierwszej Ligi Piłkarskiej. Od 1 stycznia 2014 roku wymóg posiadania elektronicznego systemu identyfikacji widzów został jednak rozszerzony na wszystkie stadiony w Polsce – dotyczy on więc w równej mierze stadionów Nielby Wągrowiec, Notecianki Pakość, Izolatora Boguchwała czy… właśnie Stadionu Narodowego w Warszawie. Jak widać, dla najnowocześniejszego obiektu w kraju wymóg ten okazał się zbyt wyśrubowany. Czego możemy zatem oczekiwać od obiektów w Zielonej Górze, Suwałkach czy Krośnie?
(...)
Wymóg posiadania elektronicznego systemu kontroli to nie jedyny absurd wynikający z "Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych". Nawet sześcioletnie dziecko musi obecnie podać imię, nazwisko, numer PESEL i wizerunek twarzy, żeby kupić bilet na mecz. Nie można zamówić biletu przez Internet, co w dzisiejszych czasach sprawia, że jako kraj wracamy do epoki kamienia łupanego. Podobna kontrola dotyczy zresztą również lóż biznesowych. Proszę odpowiedzieć sobie na pytanie - jaki sponsor wykupi za duże pieniądze lożę, jeśli potem nie będzie mógł zaprosić do niej swoich przyjaciół czy partnerów biznesowych bez pobierania od nich zdjęcia i numeru PESEL, bez możliwości poczęstowania lampką wina? To między innymi dlatego z polskiego futbolu ucieka biznes i pieniądze, a utrzymanie drużyn piłkarskich spada w coraz większym stopniu na samorządy.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Coraz częściej mam wrażenie, że polskie państwo nie prowadzi walki z chuligaństwem stadionowym, lecz z klubami. Przepisy są coraz bardziej absurdalne, a Policja coraz więcej czasu spędza na kontrolowaniu, czy kluby należycie się z nich wywiązują. Czy to jest troska o poprawę bezpieczeństwa na stadionach, czy szukanie dziury w całym? Tym razem skandal dotyczy Stadionu Narodowego – obiektu wybudowanego kosztem dwóch miliardów złotych przez państwo – jestem więc więcej niż pewien, że już za chwilę okaże się, że wszystko jest w najlepszym porządku, a drużyny Polski i Szkocji będą mogły zgodnie z planem wybiec na murawę. Nie podejmuje się jednak dyskusji, kiedy biurokracja uniemożliwia normalne funkcjonowanie klubu w Białymstoku, Krakowie czy Łęcznej.
(...)
Musimy dać klubom szansę normalnego funkcjonowania. Dlatego apeluję - uprośćmy przepisy i skoncentrujmy się na podnoszeniu jakości obsługi na meczach i walce z przestępcami, zamiast utrudniać życie ludziom, którzy pracując w klubach zmagają się z absurdalnymi przepisami nałożonymi na nich przez biurokrację" – apeluje Zbigniew Boniek.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN

Komentarze (31):

 • Vaginer Zgłoś komentarz
  cytat: ".... Od 1 stycznia 2014 roku wymóg posiadania elektronicznego systemu identyfikacji widzów został jednak rozszerzony na wszystkie stadiony w Polsce – dotyczy on więc w równej
  Czytaj całość
  mierze stadionów Nielby Wągrowiec, Notecianki Pakość, Izolatora Boguchwała czy… właśnie Stadionu Narodowego w Warszawie." cytat2:"Przygotowanie każdego takiego spotkania, to dla PZPN ogromny wysiłek finansowy i organizacyjny. Dlatego jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną, że o zastrzeżeniach Policji i Straży Pożarnej do stanu bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym dowiadujemy się dopiero teraz, na niespełna trzy tygodnie przed rozegraniem meczu." zaraz zaraz, czy tylko ja tu widzę że p.Zbyszek się ostro tłumaczy z niedociągnięć, zaniedbań, no chyba że jako prezes PZPN nie wiedział o tak ważnej zmianie przepisów, wtedy tylko pogratulować profesjonalizmu. Wnioskuje też że prezes, wyników kontroli spodziewał się jeszcze przed samą kontrolą, no chyba że naprawdę nie znał terminu wizytacji na Narodowym (!o zgrozo!) Wreszcie skoro bez takowych, pozytywnych opinii podpisał umowy na organizacje meczy kwalifikacyjnych reprezentacji kraju, chyle czoła nowej strategi 'jakoś to będzie' , widać w tym szaleństwie znalazł metode. Jeśli chodzi o system rozpoznawania twarzy, funkcjonuje on prawie wszędzie już, jest standardem, bardzo potrzebnym standardem. Jednak znowu żeby nie było opcji zakupu online, wstyd!przecież przesłać wizerunek twarzy wraz ze skanem pierwszej strony dowodu żaden problem czy nawet dokonać weryfikacji na miejscu wg. nr. zamówienia biletu, to tylko pokazuje jak zacofanym elektronicznie krajem jesteśmy :/ aaa i niech pan prezes nie mami oczu Notecianką i ich stadionem teraz, trzeba było reagować jak przepisy ustalano, wtedy te kluby ratować od kosztów, no chyba że wolał pan znowu wtedy cytat3: "Z oburzeniem i niedowierzaniem przyjąć informację.." że Notecianka rozegra mecze przy pustych trybunach. Proponuje żeby pan prezes wycofał się z deklaracji wyborczej o nieodpłatnym wykonywaniu obowiązków, może wtedy sumienie pana prezesa ruszy, serce zaboli i wreszcie wtedy sam też weźmie się do pracy, zamiast obwiniać polską biurokracje w mediach. Ps.obudził się, widać biurokracja włoska mniej absurdów tworzy
  • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
   Absurd, kompromitacja, dziadostwo, skandal, żenada, upadek cywilizacji, strzał w kolano, idiotyzm, głupota, niepełnosprawność umysłowa,... - cóż jeszcze dodać do oceny polskich władz
   Czytaj całość
   które ustalają przepisy prawa???
   • feanorr Zgłoś komentarz
    A tak całkiem poważnie, gdyby wybudować tam ekskluzywne targowisko stadion by przynajmniej na siebie zarabiał. Raz w tygodniu wpuścić handlowców, tylko z pożądnymi budami i dodatkowe
    Czytaj całość
    finanse wpadną.
    • Jason Zgłoś komentarz
     Policja jak zwykle umywa ręce, lepiej wydać zakaz niż pracować i się martwić o to jak zabezpieczyć mecz...
     • tramwajem do ratusza Zgłoś komentarz
      na górze są zbyt niebezpieczne schody(bez poprzecznych barierek) To jedyny minus tego stadionu, jak się tam ktoś potknie to leci ładnych parę metrów. Kto to dopuścił?!?
      • zks tauronek Zgłoś komentarz
       z tym poziomem piłkarskim to lepiej niech grają na jakimś zadupiu , bo szkoda tego pięknego stadionu dla tych kopaczy trawy
       • bartollo Zgłoś komentarz
        Sam Monthy Pyton by tego nie zdołał wymyślić. No ale taki mamy klimat. Sorry.
        • MZ1975 Zgłoś komentarz
         Brawo bezmózgi walczące o dobre imię klubu ! To wasza zasługa ! Oby więcej takich decyzji,to będzie spokój na stadionach!
         • waldzior Zgłoś komentarz
          Teraz proszę o info - gdzie znaleźli takiego taniego wykonawcę? Nie wszystko wyszło im tak jak trzeba, ale jak za taką kasę to robota no no no :) W takim razie jak będę budował domek to
          Czytaj całość
          dam im 10 tysięcy i powinno im jeszcze zostać:) A może całe osiedle wybuduję? Hmmm niezły pomysł. A tak na serio - zburzcie to g.... ciągnące tylko kasę podatników na utrzymanie, zróbcie park albo jakieś osiedle dla młodych małżeństw i będzie git.
          • bullet79 Zgłoś komentarz
           Meksyk Europy,chooooj wie o co chodzi,chory kraj.
           • WesleyRMI Zgłoś komentarz
            Faktem jest,że w II lidze wprowadzono na stadionach taki system identyfikacji kibiców i ten system funkcjonuje.Czy jest on niezbędny na Stadionie Narodowym podczas meczów reprezentacji-nie
            Czytaj całość
            wiem.Ale skoro prawo/przepisy dotyczą wszystkich stadionów,więc Narodowy nie może być tu wyjątkiem.Albo trzeba zmienić przepisy,albo szanujmy te,które obowiązują obecnie.
            • JARO ZE ŚLĄSKA Zgłoś komentarz
             Co niektórzy jeszcze się cieszą z tego faktu a nie widzą, że żyjemy w PO-papranym kraju!!! Nam co raz bliżej do Ukrainy niż Ukrainie do UE
             • eXpErT Zgłoś komentarz
              Brak słów... A tak na marginesie to Zibi mógłby wreszcie załatwić mecz kadry w swojej Bydgoszczy, bo jakby nie patrzeć to za Laty, kadra gościła nad Brdą dość regularnie
              Zobacz więcej komentarzy (18)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×