Kolejorz zachował dystans do Legii - relacja z meczu Zawisza Bydgoszcz - Lech Poznań

W spotkaniu 32. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Zawisza Bydgoszcz przegrał na własnym stadionie z Lechem Poznań 1:2. Bramki dla gości zdobyli Kasper Hamalainen i Tomasz Kędziora.

Szymon Mierzyński
Po zdobyciu przez Zawiszę Bydgoszcz Pucharu Polski trener Ryszard Tarasiewicz w pojedynku ligowym z Lechem Poznań dał odpocząć kilku podstawowym zawodnikom. Zmiennicy, mimo pogoni po przerwie i niesamowicie nerwowej końcówki spotkania, ostatecznie przegrali z poznańskim Lechem 1:2.

Niewiele działo się przez ponad 35 minut pierwszej połowy spotkania. Goście częściej byli przy piłce, jednak ani im, ani gospodarzom nie udawało się stworzyć stuprocentowych szans. Dopiero w 39. min. podopieczni trenera Mariusza Rumaka przeprowadzili skuteczną akcję. Piłkę z pola karnego Zawiszy wycofał Dawid Kownacki, a Szymon Pawłowski dośrodkował ją na długi słupek. Zamykający akcję Fin Kasper Hamalainen dokładnie przymierzył i strzelając głową pokonał Wojciecha Kaczmarka. Do przerwy Lech prowadził 1:0.

Po zmianie stron do ataku przystąpili bydgoszczanie i już niespełna minutę później stworzyli pierwszą groźną sytuację pod bramką Krzysztofa Kotorowskiego. Goście nie byli dłużni i skonstruowali ciekawą kontrę. Bliski zdobycia drugiej bramki dla Lecha był w 55. minucie Dawid Kownacki, który w polu karnym nie trafił w piłkę dośrodkowaną prosto na jego nogi. Dwie minuty później piłkarze z Poznania mieli już więcej szczęścia.

Paweł Raczkowski

Po wybiciu piłki z rzutu rożnego przez Gergo Lovrencsisa, w polu karnym Sebastiana Ziajkę wyprzedził Tomasz Kędziora i strzałem głową umieścił piłkę w bramce Kaczmarka. Nerwowo grający bydgoszczanie mimo kilku groźnych akcji nie byli w stanie pokonać bramkarza Lecha. W dodatku od 69. min. podopieczni trenera Tarasiewicza grali w osłabieniu po czerwonej kartce, którą za faul na Pawłowskim otrzymał Łukasz Nawotczyński.
Emocje na boisku wzrosły, piłkarze po obu stronach zaczęli coraz częściej faulować. Osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry w polu karnym Lecha Hubert Wołąkiewicz nieprzepisowo zatrzymywał Jakuba Wójcickiego i sędzia spotkania Paweł Raczkowski podyktował rzut karny dla Zawiszy. Dodatkowo zawodnik z Poznania otrzymał za ten faul czerwoną kartkę i oba zespoły kończyły pojedynek w dziesiątkę. "Jedenastkę" pewnie wykonał Vahan Gevorgyan i bydgoscy piłkarze przegrywali, ale już tylko 1:2.

Końcówka spotkania trzymała w napięciu do ostatniej sekundy. Bydgoszczanie po bramce kontaktowej za wszelką cenę próbowali wyrównać. Poznaniacy zdołali jednak utrzymać korzystny wynik do końca spotkania, dzięki czemu wywieźli z grodu nad Brdą komplet trzech punktów.

Ryszard Tarasiewicz (trener Zawiszy Bydgoszcz): Zrobiliśmy dziś wszystko, co tylko mogliśmy. Powalczyliśmy na tyle, na ile było nas stać. Przed spotkaniem zmagaliśmy się z drobnymi urazami, a mimo to liczyliśmy na zdobycz punktową. Mieliśmy jednak zdecydowanie za mało do zaoferowania w ofensywie. Gratuluję Lechowi zwycięstwa.

Mariusz Rumak (trener Lecha Poznań): Gratuluję rywalowi zdobycia Pucharu Polski. Niezmiernie miło było spotkać się z zespołem Zawiszy, po tym jak wywalczył w piątek to trofeum. Co do dzisiejszego meczu, graliśmy niemrawo i wolno. Przy rosłych środkowych obrońcach rywali bardzo trudno było grać górną piłkę. Choć widowisko nie było imponujące, wykonaliśmy plan. W drugiej części gry wydawało się, że wszystko mamy pod kontrolą. Karny spowodował jednak, iż emocje były do końca spotkania. Czekamy teraz na kolejny mecz u siebie.

Zawisza Bydgoszcz - Lech Poznań 1:2 (0:1)
0:1 - Kasper Hamalainen 39'
0:2 - Tomasz Kędziora 57'
1:2 - Wahan Geworgian (k.) 84'

Zawisza Bydgoszcz: Wojciech Kaczmarek - Igor Lewczuk, Łukasz Nawotczyński, Andre Micael, Sebastian Ziajka, Hermes (73' Łukasz Skrzyński), Kamil Drygas, Alvarinho, Jakub Wójcicki, Luis Carlos (78' Paweł Wojciechowski), Jorge Kadu (63' Wahan Geworgian).

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Mateusz Możdżeń, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Łukasz Trałka, Karol Linetty, Gergo Lovrencsics (90+3' Dariusz Formella), Kasper Hamalainen, Szymon Pawłowski (85' Paulus Arajuuri), Dawid Kownacki (63' Daylon Claasen).

Żółte kartki: Andre Micael, Kamil Drygas, Alvarinho (Zawisza) oraz Tomasz Kędziora, Krzysztof Kotorowski (Lech).

Czerwone kartki: Łukasz Nawotczyński /69' za faul/ (Zawisza) oraz Hubert Wołąkiewicz /83' za faul/ (Lech).