Derby Krakowa o mistrzostwo Polski - zapowiedź finału MP U-19 Wisła Kraków - Cracovia

Piłkarski Kraków czekał na taki pojedynek 66 lat! W niedzielę przy Reymonta 22 w pierwszym spotkaniu finałowego dwumeczu o mistrzostwo Polski juniorów starszych Wisła podejmie Cracovię.

5 grudnia 1948 roku na neutralnym stadionie krakowskiej Garbarni doszło do dodatkowego meczu o mistrzostwo Polski 1948, w którym zmierzyły się Cracovia i Wisła. Pasy zwyciężyły na Ludwinowie 3:1, choć już od 1. minuty przegrywały 0:1 po golu Tadeusza Legutki, ale zespół Stanisława Malczyka odpowiedział dwoma trafieniami Stanisława Różankowskiego oraz jednym Czesława Szeligi i Cracovia mogła się cieszyć ze swojego piątego tytułu mistrza Polski.
[ad=rectangle]

Było to ostatnie mistrzostwo Polski zdobyte przez Pasy i zarazem ostatnia "święta wojna" o takim ciężarze gatunkowym w historii. Dopiero teraz, po 66 latach przerwy pojedynek derby Krakowa ponownie zadecydują o tytule mistrza Polski. Że w kategorii U-19? Dla Krakowa, klubów z obu stron Błoń i piłkarskiej Polski nie ma to większego znaczenia. Tym bardziej, że po raz pierwszy w historii finał mistrzostw Polski juniorów starszych jest wewnętrzną sprawą dwóch klubów z jednego miasta!

Wisła to rekordzistka jeśli chodzi o tytuły w tej kategorii wiekowej. Klub z Reymonta 22 wygrywał mistrzostwo Polski U-19 w sumie aż 9-krotnie. Po raz ostatni zdarzyło jej się to w 2000 roku, gdy prowadzony przez Dariusza Wójtowicza zespół w finałowym dwumeczu pokonał Polonię Warszawa (3:1 i 1:0). W drużynie Białej Gwiazdy występowali wówczas m.in. Paweł i Piotr Brożkowie, Kamil Kuzera, Dariusz Zawadzki, Paweł Strąk, Tomasz Wisio i Wojciech Kaczmarek. Co ciekawe, edycja 1999/2000 była ostatnią, w której mistrza kraju wyłonił finałowy dwumecz, a nie turniej z udziałem czterech drużyn. Dziś po 14 latach przerwy wrócono do tej formuły.

Paweł Brożek - pamięta ostatni mistrzowski tytuł Wisły w kategorii U-19
Paweł Brożek - pamięta ostatni mistrzowski tytuł Wisły w kategorii U-19

Cracovia ma na koncie trzy mistrzostwa Polski U-19, co daje jej drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów wspólnie z Hutnikiem Kraków, Jagiellonią Białystok, Łódzkim Klubem Sportowym i Polonią Bytom. Pasy po raz ostatni były najlepsze w kraju w 1991 roku. W zespole Janusza Sputy brylowali wówczas Tomasz Kwedyczenko, Arkadiusz Kubik, Krzysztof Hajduk, Tomasz Rząsa i Paweł Zegarek, czyli obecny trener juniorów starszych Cracovii.

Powiedzieć, że oba zespoły znają się jak łyse koniec, to wystartować w konkursie na niedomówienie roku. Trenerzy Zegarek i Dariusz Marzec od trzech dekad związani są ze swoimi klubami, a teraz pracują razem w krakowskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, do której uczęszcza 90 procent zawodników obu drużyn, którzy w niedzielę wybiegną na murawę przy Reymonta 22. W sezonie zasadniczym górą były Pasy, które wygrały u siebie 4:1, by w rewanżu przegrać 2:4, ale mistrzostwo grupy D wywalczyła Wisła, wyprzedzając Cracovię o trzy "oczka".

Zespół Wisły tworzą w większości zawodnicy, którzy przed rokiem pod wodzą Jacka Matyi zdobyli mistrzostwo Polski U-17. Cracovia to z kolei w większości brązowi medaliści poprzedniej edycji mistrzostw Polski U-19. Pasy zagrają z Biała Gwiazdą mocno osłabione brakiem dwóch najlepszych graczy: Mateusza Wdowiaka i Bartosza Kapustki, którzy leczą kontuzje kostek. Z drugiej strony ekipa trenera Zegarka musiała sobie radzić bez nich już w czterech meczach fazy pucharowej. W Wiśle zabraknie z kolei wykartkowanego Piotra Żemły.

Przy piłce Tomasz Zając
Przy piłce Tomasz Zając

Na kogo zwrócić uwagę przy okazji finałowego dwumeczu? Gwiazdą Wisły jest 19-letni Tomasz Zając - autor siedmiu trafień w czterech występach w fazie pucharowej, w tym hat-tricka w pierwszym półfinale z Lechem Poznań. Młody napastnik ma za sobą już dwa występy w T-Mobile Ekstraklasie i trener Franciszek Smuda na stałe włączył go do kadry I zespołu. W drużynie trenera Marca świetnie spisuje się bramkarz Mateusz Zając (zbieżność nazwisk przypadkowa), Dominik Kościelniak czy Kamil Kuczak - król strzelców MP U-17 2013. Liderem Cracovii jest Mariusz Panek - strzelec 12 bramek w sezonie zasadniczym i 5 w fazie pucharowej. Nadzieją Cracovii jest Krzysztof Szewczyk, który wiosną zadebiutował w T-ME. Do zdrowia wrócił niedawno Eryk Ceglarz - swego czasu jeden z bardziej utalentowanych w Polsce zawodników z rocznika 1997.

Cracovia i Wisła nie były faworytami mistrzostw, ale to one zmierzą się w finałowym dwumeczu. Czy to oznacza, że to nie w Poznaniu, Lubinie czy Warszawie jest najlepsze szkolenie, a pod Wawelem? - Na takie środki finansowe, jakie mamy, wykonujemy dużo dobrej roboty. Skoro przy niskich budżetach osiągamy tak wielkie sukcesy i wychowujemy naprawdę dobrych zawodników, to co by było, gdybyśmy mieli taki budżet, jak Lech Poznań czy Legia Warszawa? Odpowiedź jest jednoznaczna - mówi trener Marzec.

Paweł Zegarek: - Każdy z trenerów wykonuje jak najlepiej swoją pracę. Pracujemy tak, aby w przyszłości zawodnicy nie mieli problemów z "wejściem" do drużyny seniorskiej, bo to jest naszym celem – przygotowanie piłkarzy do gry w seniorach. Jeżeli idzie przy tym również wynik sportowy, to należy cieszyć się, że w Cracovii i w Wiśle szkolenie jest na bardzo dobrym poziomie. Ci chłopcy chodzą do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie i to też świadczy o trenerach pracujących w tej szkole. Zawodnicy mają zajęcia z różnymi trenerami i na lekcjach szkolnych również podnoszą swoje umiejętności. Zajęcia w swoich klasach odbywają się na takiej zasadzie, że klasa Wisły ma swoje treningi, Cracovia swoje i bardzo często zdarza się tak, że po jednej stronie boiska ćwiczy Cracovia, a po drugiej stronie Wisła.

Tytułu sprzed roku broniła Legia Warszawa, która w ćwierćfinale bieżącej edycji odpadła z Lechem Poznań (2:2 i 0:3). Przed rokiem w turnieju finałowym wyprzedziła Arkę Gdynia, Cracovię i Ruch Chorzów. Z tamtej czwórki w najlepszej czwórce bieżącej edycji była tylko Cracovia.

W tym roku po raz pierwszy w XXI wieku mistrza Polski U-19 wyłoni finałowy dwumecz.

Wisła Kraków - Cracovia / nd. 23.06.2014 godz.15:00 
-> RELACJA NA ŻYWO

Droga Wisły do finału CLJ:
Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:2
Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 3:1
Wisła Kraków - Lech Poznań 5:1
Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1

Droga Cracovii do finału CLJ:
Cracovia - Ruch Chorzów 2:1
Ruch Chorzów - Cracovia 0:2
Cracovia - Pogoń Szczecin 3:5
Pogoń Szczecin - Cracovia 3:5 k. 3:5 (1:1)

Komentarze (0)