El. LE: Pogromca Zawiszy upokorzony! Zwycięskie Torino, remis Anglików, asysta Jędrzejczyka

W czwartek odbyło się 29 meczów III rundy eliminacji Ligi Europejskiej. Niespodzianek nie zabrakło, a jedną z największych jest klęską [tag=8745]SV Zulte Waregem[/tag], które wyeliminowało bydgoskiego Zawiszę.
Konrad Kostorz

Zawisza Bydgoszcz w drugim etapie kwalifikacji wyraźnie uległ Belgom. W dwumeczu zdobywca Pucharu Polski przegrał aż 2:5. Pogromca "Zetki" wydawał być się faworytem konfrontacji z Szachtiorem Soligorsk, tymczasem wicemistrz Białorusi zaaplikował SV Zulte Waregem na wyjeździe aż pięć goli! Belgów usprawiedliwia nieco to, że od 44. minuty musieli grać w osłabieniu.

Nie popisali się przedstawiciele Premier League. Hull City nie zdołało pokonać słowackiego AS Trencin. Znacznie lepiej powiodło się drużynie z Serie A - Torino FC. Drużyna Giampiero Ventury z Kamilem Glikiem na środku obrony pewnie zwyciężyła w Szwecji i awans ma w kieszeni. Hiszpanie z Realu Sociedad również stanęli na wysokości zadania i po golach Davida Zurutuzy oraz Sergio Canalesa ograli szkocki Aberdeen FC. Tylko w stosunku 1:0 wygrali przedstawiciele Bundesligi; FSV Mainz po trafieniu Shinjiego Okazaki pokonał Asteras Tripolis. PSV Eindhoven zwyciężył z Austriakami dzięki bramce nowego nabytku, Luuka de Jonga.

Bardzo słabo wypadli w czwartkowy wieczór Czesi. Slovan Liberec uległo Astrze Giurgiu aż 0:3 (hat-trick Nigeryjczyka Kehinde Fataia), FK Mlada Boleslav została rozbita przez Olympique Lyon i jedynie Viktoria Pilzno osiągnęła niezły rezultat, ratując w doliczonym czasie gry remis z Petrolulem Ploiesti (dla Rumunów trafił weteran Adrian Mutu).

Z węgierskim rywalem bez trudu uporali się gracze FK Krasnodar, a wśród nich Artur Jędrzejczyk. Reprezentant Polski rozegrał 90 minut i asystował przy golu Ariego na 1:0 dla Rosjan. Z silnym przeciwnikiem, Broendby Kopenhaga, w dobrym stylu zwyciężyli zawodnicy Club Brugge. Minimalny udział w sukcesie Belgów miał Waldemar Sobota, który zameldował się na placu gry dopiero w 83. minucie.

Spotkania rewanżowe zaplanowano na 7 sierpnia. Losowanie par IV rundy eliminacji odbędzie się dzień później.

Wyniki pierwszych spotkań III rundy eliminacji Ligi Europejskiej:

Ruch Chorzów (Polska) - Esbjerg fB (Dania) 0:0
Stjarnan FC (Islandia) - Lech Poznań (Polska) 1:0 (0:0)
SV Zulte Waregem (Belgia) - Szachtior Soligorsk (Białoruś) 2:5 (1:3)
Astra Giurgiu (Rumunia) - Slovan Liberec (Czechy) 3:0 (1:0)
Dinamo Moskwa (Rosja) - Hapoel Kiryat Szmona (Izrael) 1:1 (0:0)
Young Boys Brno (Szwajcaria) - Ermis Aradippou (Cypr) 1:0 (0:0)
IF Elfsborg (Szwecja) - FH Hafnarfjordur (Islandia) 4:1 (0:0)
Petrolul Ploiesti (Rumunia) - Viktoria Pilzno (Czechy) 1:1 (0:0)
Vikingur (Wyspy Owcze) - HNK Rijeka (Chorwacja) 1:5 (1:2)
Dinamo Mińsk (Białoruś)  - CFR Cluj (Rumunia) 1:0 (0:0)
Neftczi Baku (Azerbejdżan) - Czichura Saczchere (Gruzja) 0:0
IFK Goeteborg (Szwecja) - Rio Ave FC (Portugalia) 0:1 (0:1)
Club Brugge (Belgia) - Broendby Kopenhaga (Dania) 3:0 (2:0)
Szachtior Karaganda (Kazachstan) - Hajduk Split (Chorwacja) 4:2 (2:1)
Kardemir Karabukspor (Turcja) - Rosenborg Trondheim (Norwegia) 0:0
AS Trencin (Słowacja) - Hull City (Anglia) 0:0
FK Sarajewo (Bośnia i Hercegowina) - Atromitos Ateny (Grecja) 1:2 (1:1)
RNK Split (Chorwacja) - Czornomoreć Odessa (Ukraina) 2:0 (1:0)
Omonia Nikozja (Cypr) - Metalurg Skopje (Macedonia) 3:0 (2:0)
Real Sociedad (Hiszpania) - Aberdeen FC (Szkocja) 2:0 (0:0)
IF Brommapojkarna (Szwecja) - Torino FC (Włochy) 0:3 (0:1)
FK Astana (Kazachstan) - AIK Solna (Szwecja) 1:1 (1:1)
FSV Mainz (Niemcy) - Asteras Trypolis (Grecja) 1:0 (1:0)
PSV Eindhoven (Holandia) - SKN St. Poelten (Austria) 1:0 (0:0)
Diosgyori VTK (Węgry) - FK Krasnodar (Rosja) 1:5 (0:2)
Mlada Boleslav (Czechy) - Olympique Lyon (Francja) 1:4 (0:2)
Zoria Ługańsk (Ukraina) - Molde FK (Norwegia) 1:1 (0:0)
Saint Johnstone FC (Szkocja) - Spartak Trnava (Słowacja) 1:2 (0:1)
SV Groedig (Austria) - Zimbru Kiszyniów (Mołdawia) 1:2 (0:1)

Katastrofalna nieskuteczność i znów będą nerwy w rewanżu! - relacja z meczu Stjarnan FC - Lech Poznań