Migracje Polaków - lato 2014

Polacy nie byli latem towarem pierwszego wyboru na europejskim rynku, ale mimo to kilkunastu z nich zmieniło nie tylko kluby, ale w ogóle kraj rezydowania. Tam migrowali biało-czerwoni w letnim oknie.

Oczywiście najgłośniejszym transferem lata 2014 z Polakiem w roli głównej były przenosiny Roberta Lewandowskiego z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium, ale to transfer na rynku niemieckim, więc siłą rzeczy trzeba do wystawić poza nawias. Tak samo jak niemniej ważny transfer Łukasza Fabiańskiego z Arsenalu Londyn do Swansea City. W Walii "Bambi" w końcu stał się numerem jeden w bramce, na co u Kanonierów nie mógł się doczekać przez siedem sezonów.
[ad=rectangle]

W kategorii "transfer międzynarodowy" absolutnym hitem był ten z udziałem Grzegorza Krychowiaka, który zamienił francuskiego średniaka Stade Reims na czwartą siłę Primera Division i zdobywcę Ligi Europejskiej - Sevillę FC. Do Hiszpanii przeniósł się też Przemysław Tytoń, który PSV Eindhoven zamienił na Elche CV.

Dość zaskakujące były przenosiny Arkadiusza Milika z Bayeru Leverkusen do Ajaxu Amsterdam. 20-letni napastnik nie był w stanie przebić się do składu ani Aptekarzy, ani FC Augsburg, ale holenderskiemu hegemonowi to nie przeszkadzało. W przeciwnym kierunku z Holandii do Niemiec trafił Mateusz Klich. Po świetnym dla Polaka czasie w PEC Zwolle przypomniał sobie o nim VfL Wolfsburg, korzystając z prawa do odkupu 24-latka i wcielając go z powrotem w szeregi drużyny Dietera Heckinga.

Na śmiały ruch zdecydował się Adrian Mierzejewski. 28-latek przeniósł się z Trabzonsporu do saudyjskiego Al Nassr Rijad. Można mówić, że udał się na przedwczesną emeryturę, ale z drugiej strony jego nowy klub to mistrz kraju, który będzie występował w azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Dziewięciu Polaków latem wróciło do ojczyzny z zagranicznych wojaży. To Ariel Borysiuk, Łukasz SapelaGrzegorz Sandomierski, Piotr Celeban i Mariusz Pawełek, którzy wyjeżdżali z T-ME jako ukształtowani zawodnicy oraz młodzi Adam Buksa, Mariusz Stępiński, Gracjan Horoszkiewicz i Michał Grunt, których odrzuciła zagraniczna selekcja. Co ciekawe, Horoszkiewicz w czerwcu związał się z Cracovią, ale nie wywalczył sobie miejsca w składzie i już 1 września rozstał się z Pasami, by móc podpisać kontrakt z nowym pracodawcą już po zamknięciu okienka.

Migracja Polaków za granicą - lato 2014:

ZawodnikZDoZDo
Piotr Parzyszek Anglia Belgia Charlton Athletic Sint-Truidense VV
Łukasz Sapela Azerbejdżan Polska Ravan Baku Olimpia Grudziądz
Grzegorz Sandomierski Belgia Polska KRC Genk Zawisza Bydgoszcz
Grzegorz Krychowiak Francja Hiszpania Stade Reims Sevilla FC
Mateusz Klich Holandia Niemcy PEC Zwolle VfL Wolfsburg
Przemysław Tytoń Holandia Hiszpania PSV Eindhoven Elche CF
Łukasz Gikiewicz Kazachstan Cypr Toboł Kostanaj AEL Limassol
Ariel Borysiuk Niemcy Polska 1.FC Kaiserslautern Lechia Gdańsk
Gracjan Horoszkiewicz Niemcy Polska Hertha Berlin Cracovia
Arkadiusz Milik Niemcy Holandia Bayer Leverkusen Ajax Amsterdam
Mariusz Stępiński Niemcy Polska 1.FC Nuernberg Wisła Kraków
Jarosław Fojut Norwegia Szkocja Tromsoe IL Dundee United
Michał Grunt Portugalia Polska SC Braga B GKS Katowice
Piotr Celeban Rumunia Polska FC Vaslui Śląsk Wrocław
Adrian Mierzjewski Turcja Arabii Saudyjskiej Trabzonspor Al Nassr Rijad
Mariusz Pawełek Turcja Polska Adana Demirspor Śląsk Wrocław
Adam Buksa Włochy Polska Novara Calcio Lechia Gdańsk

[nextpage]

Latem z klubów T-Mobile Ekstraklasy 2013/2014 za granicę wyjechało tylko 14 Polaków. Mało tego, bohaterami transferów gotówkowych było tylko pięciu z nich! To Łukasz Teodorczyk, który przeszedł z Lecha Poznań do Dynama Kijów za 3,2 mln euro, Paweł Dawidowicz (Lechia Gdańsk - Benfica Lizbona, 2 mln euro), Michał Chrapek (Wisła Kraków - Catania Calcio, 1,4 mln euro), Sebastian Steblecki (Cracovia - SC Cambuur Leeuwarden, 100 tys. euro) i Mateusz Lewandowski (Pogoń Szczecin - Virtus Entella, 80 tys. euro).
[ad=rectangle]

Do jednej z pięciu czołowych lig Europy przeniósł się tylko Paweł Olkowski, który zamienił Górnika Zabrze na  1.FC Koeln. Beniaminek niemieckiej Bundesligi wyciągnął reprezentanta Polski z Roosevelta na zasadzie wolnego transferu po wygaśnięciu kontraktu.

Wrażenie może robić wspomniany transfer "Teo" do 13-krotnych mistrzów Ukrainy, ale 23-latek jest raptem jednym z siedmiu zawodników, którzy latem zdecydowali się na przenosiny do ligi ukraińskiej. Co ciekawe, innymi dwoma w tym wąskim gronie są znani z polskich boisk Michaił Siwakow i Ivica Zunić. Pierwszy z FK Homel przeniósł się do Czornomorca Odessa, a drugi z GKS-u Tychy trafił do Wołynia Łuck.

15 emigrantem jest Seweryn Michalski, który wrócił do KV Mechelen po zakończeniu okresu wypożyczenia do Jagiellonii Białystok.

Emigracja Polaków z T-ME - lato 2014:

ZawodnikZDoNowy klub
Łukasz Teodorczyk Lech Poznań Ukraina Dynamo Kijów
Michał Nalepa Wisła Kraków Węgry Ferencvaros Budapeszt
Michał Chrapek Wisła Kraków Włochy Catania Calcio
Mateusz Lewandowski Pogoń Szczecin Włochy Virtus Entella
Michał Szromnik Arka Gdynia Szkocja Dundee United
Adam Kokoszka Śląsk Wrocław Rosja Torpedo Moskwa
Paweł Dawidowicz Lechia Gdańsk Portugalia Benfica Lizbona
Adam Banaś Zagłębie Lubin Azerbejdżan Simurq Zaqatala
Paweł Wojciechowski Zawisza Bydgoszcz Białoruś Szachcior Soligorsk
Patryk Wolański Widzew Łódź Dania Velje BK
Sebastian Steblecki Cracovia Holandia SC Cambuur Leeuwarden
Krzysztof Król Piast Gliwice Kanada Montreal Impact
Dariusz Łatka Podbeskidzie Bielsko-Biała Łotwa FK Jelgava
Paweł Olkowski Górnik Zabrze Niemcy 1.FC Koeln
Seweryn Michalski Jagiellonia Białystok Belgia KV Mechelen
Źródło artykułu: