Raport SportoweFakty.pl: Wybrańcy Adama Nawałki grają więcej i więcej

80 procent - tyle czasu od ostatniego zgrupowania reprezentacji spędzili na boisku w swoich drużynach klubowych zawodnicy powołani przez Adama Nawałkę na listopadowe mecze z Gruzją i Szwajcarią.

Maciej Kmita

To wynik lepszy niż przed październikowym zgrupowaniem, gdy wybrańcy Adama Nawałki spędzili na boisku 71 procent czasu. Ta statystyka byłaby jeszcze lepsze, gdyby nie fakt, że paru kadrowiczów pauzowało w pojedynczych meczach za kartki, a inni przy okazji spotkań krajowych pucharowych dostawali wolne od swoich klubowych trenerów.

Za kartki poszczególne występy stracili Wojciech Szczęsny w Lidze Mistrzów, Thiago Rangel Cionek w Serie B, Kamil Glik w Serie A oraz Rafał Janicki, Maciej Gajos i Łukasz Broź w T-Mobile Ekstraklasie. Z kolei w meczach krajowych pucharowych odpoczywali mający pewne miejsce w swoich drużynach klubowych Łukasz Fabiański, Artur Boruc, Łukasz Piszczek, Łukasz Szukała i Grzegorz Krychowiak. Gdyby nie to, ta piątka rozegrałaby w omawianym czasie komplet minut!

W doskonałych humorach na zgrupowaniu pojawią się m.in Artur BorucPaweł Olkowski, Maciej Rybus i Arkadiusz Milik. "Holy Goalie" od ostatniego pobytu na kadrze rozegrał pięć ligowych spotkań, w których aż czterokrotnie zachował czyste konto, a w meczu z Birmingham City obronił nawet rzut karny. AFC Bournemouth z Borucem w bramce z 15. miejsca awansowało na pozycję lidera zaplecza angielskiej Premier League.

Olkowski w miniony weekend zdobył swoje pierwsze bramki (dwie) w Bundeslidze i asystował przy kolejnym golu 1.FC Koeln w meczu z Hoffenheim (4:3). 23-letni Polak zdominował "11" kolejki w niemieckiej prasie i zebrał za swoją grę znakomite recenzje. Terek Grozny Rybusa ograł z kolei lidera rosyjskiej ekstraklasy Zenit St. Petersburg 3:1 i to na jego terenie. Była to pierwsza porażka Hulk i spółki w bieżącym sezonie.

Milik natomiast w niedzielnym meczu Eredivisie z SC Cambuurg Leeuwarden (4:2) ustrzelił swój drugi dublet w holenderskiej ekstraklasie. Ogółem od czasu ostatniego zgrupowania Milik zdobył pięć bramek w sześciu występach dla Ajaksu Amsterdam. Dla porównania Robert Lewandowski strzelił w tym czasie trzy bramki, a Łukasz Teodorczyk ani razu nie wpisał się na listę strzelców.

"Teo" to w ogóle reprezentant, który od czasu październikowe zgrupowania grał najmniej, bo na boisku spędził tylko 35 proc. czasu. Czterech wybrańców Nawałki rozegrało natomiast komplet możliwych do rozegrania minut: Artur Jędrzejczyk, Paweł Olkowski, Sebastian Mila i Karol Linetty. Najwięcej "w nogach" ma z kolei Tomasz Jodłowiec, który wystąpił w każdym z siedmiu meczów Legii w tym czasie i na boisku przebywał przez 598 z 660 minut.