Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Bogusławowi Cupiałowi grozi 10 lat więzienia!

Właścicielowi Wisły Kraków Bogusławowi Cupiałowi grozi nawet 10-letni pobyt w więzieniu - informuje Dziennik Polski. Krakowska Prokuratura Okręgowa oskarża go o przywłaszczenie 67 mln zł.
Maciej Kmita
Maciej Kmita

Akt oskarżenia obejmuje również współpracowników Cupiała Witolda G. i Leszka C. oraz byłych szefów Izby Skarbowej w Krakowie Piotra J. i Marka P., którzy są oskarżeni o to, że rozstrzygnęli wątpliwości na korzyść podatnika, czyli Cupiała, a także członków obecnego kierownictwa tej instytucji - Helenę H. i Wojciecha Zastawniaka.

W czwartek cała siódemka miała stanąć przed krakowskim Sądem Okręgowym, ale posiedzenie nie odbyło się z powodu "niedoręczenia pisma".


Sprawa jest skomplikowana i dotyczy rozliczeń Cupiała oraz Tele-Foniki z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Śledztwo zaczęło się w 2008 r. po doniesieniu prezesa PFRON do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prezes PFRON donosił o "przestępstwie, które miałoby godzić w podstawy ekonomiczne państwa".

Na podstawie decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Cupiał oraz Tele-Fonika otrzymali zwrot nadpłat w podatku dochodowym za rok 2000 i 2001. Prezes PFRON dowodził - na podstawie przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych - że Cupiał oraz Tele-Fonika powinni te uzyskane od skarbówki środki wpłacić na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (90 proc.) oraz na PFRON (10 proc.), czego do dziś nie zrobili.

Cupiał poprzez Tele-Fonikę od grudnia 1997 roku jest właścicielem Wisły Kraków. Ostatnie 17 lat to najjaśniejszy okres w 108-letniej historii Białej Gwiazdy. W tym czasie krakowski klub zdobył osiem ze swoich 13 mistrzostw Polski, a do tego dołożył pięć innych medali mistrzostw Polski w innych kolorach oraz dwa Puchary Polski i dwa Puchary Ligi Polskiej.

Źródło: Dziennik Polski.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
dziennikpolski24.pl / inf. własna
Komentarze (12):
 • Conservateur Zgłoś komentarz
  "[...] oskarżeni o to, że rozstrzygnęli wątpliwości na korzyść podatnika" - przydałoby się więcej szczegółów na temat tej sprawy. Prawo w Polsce tworzone jest tak, żeby każdego
  Czytaj całość
  dało się usadzić i to jest problemem! W sporze państwo - obywatel odruchowo staję po stronie obywatela.
  • koneser1709 Zgłoś komentarz
   Cupiał może spać spokojnie.Nie ukradł przecież... batonika.
   • tomekBYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
    ZPChR-y to był kiedyś prawdziwy raj podatkowy i Cupiał właśnie na tym zbił majątek, wykorzystał głupie prawo i luki prawne, niby nie złamał prawa ale pamiętajmy, że Bagsik też
    Czytaj całość
    tylko wykorzystywał luki prawne. Cupiał na jedno nowe miejsce pracy dostawał 15 lat temu ponad 300 tys. zł! To są fakty, a nie domysły. Cupiał pod koniec lat 90-tych zgłosił się do jakiejś zagranicznej firmy konsultingowej ukrywając swój kraj pochodzenia gdzie najlepiej zainwestować pieniądze w Europie - wiecie jaką dostał odpowiedź? W Zakład Pracy Chronionej w Polsce. :-)
    • KLM Zgłoś komentarz
     A pamiętam, pamiętam jak jeden z cudotwórców gospodarki mówił że pierwszy milion trzeba ukraść. Niektórzy wzięli sobie to tak do serca, że zapieprzyli kolejne... Witamy w Polsce AD
     Czytaj całość
     2014. Swoją drogą to ciekawą i mętną drogę przeszedł niejaki Bogusław C. - od magazyniera do biznesmena z pierwszych stron gazet. Towarzysz Boguś miał jednak wysokie mocowanie w strukturach partyjnych. Kilka lat temu "Rzeczpospolita" pisała, że głośnym echem odbiła się sprawa 70 mln zł, które - zdaniem inspektorów skarbowych - powinna zapłacić spółka Cupiała TeleFonika, z tytułu nienależnego odliczenia podatku VAT. Po odwołaniach doszło jednak do umorzenia należności... Cupiał odpowiada m.in. za złodziejską prywatyzację i upadek Fabryki Kabli w Ożarowie.
     • M70 Zgłoś komentarz
      Pomijam to czy oskarżeni Piotr J i Marek P są faktycznie winni czy niewinni ale w tym kraju jeśli Izba Skarbowa rozstrzyga coś na korzyść podatnika i nie chodzi mi tutaj personalnie o
      Czytaj całość
      Cupiała, może to być X lub Y to jest to raczej sprawa w tym chorym kraju niedopuszczalna z założenia! Izba Skarbowa ma tak długo szukać aż znajdzie jakiegoś haka.
      • biało-zielone 3city Zgłoś komentarz
       Juz widze jak idzie siedziec :D w tym kraju bogaci sa bezkarni. Dlatego nalezy krasc miliony, a nie 100zl !
       • xman2200 Zgłoś komentarz
        Kolejny złodziej i oszust
        • bobek123 Zgłoś komentarz
         afera afere goni a zlodziej na dupie drugiego zlodzieja kradnie nasze (PODATNIKOW) pieniadze i wszystko dzieje sie w majestacie prawa ( platformy ob.)
         • aferro Zgłoś komentarz
          Powolny upadek milicyjnego klubiku się szykuje. tyle kasy na stadion wydane pójdzie na marne .
          • wislok Zgłoś komentarz
           Tak jak pisałem - wzięli się za Cupiała gdy przeniósł siedzibę do Katowic. Czyżby władza wchodziła w buty partii opozycyjnej i zaczęła walkę z korupcją?? Niech TVN krzyczy o
           Czytaj całość
           "policyjnym państwie". Czekamy:D
           • Login Nick Zgłoś komentarz
            No i ciupiał skonczy w ciupie :D
            • 21 GUNS Zgłoś komentarz
             Co raz ciekawiej,najpierw Przeppełski,teraz Cupiał...
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×