Mateusz Żytko strzelcem pierwszego gola w 2015 roku! Budziński ustrzelił hat-trick... w gumiakach

Mateusz Żytko został autorem pierwszej bramki na ziemiach polskich w 2015 roku! Obrońca Pasów wpisał się na listę strzelców w 6. minucie tradycyjnego Treningu Noworocznego Cracovii.

Maciej Kmita
Co ciekawe, Żytko nie trafił do siatki Cracovii II, a skierował piłkę do swojej bramki, której strzeże Krzysztof Pilarz. To pierwsze pierwsze samobójcze trafienie w Treningu Noworocznym od 1988 roku.
Na przerwę (grano 2 x 20 min) pierwszy zespół Pasów schodził jednak z prowadzeniem 2:1, a wszystko za sprawą Marcina Budzińskiego, który zaprezentował się w... przerobionych na buty piłkarskie gumiakach! "Budzik" najpierw wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem, a potem wykorzystał rzut karny w stylu Antonina Panenki. O sprzęt dla pomocnika zadbał były fizjoterapeuta Cracovii Łukasz Barcik.
Po przerwie kolejne trafienie zaliczył Dariusz Zjawiński, ale rezerwy doprowadziły do wyrównania za sprawą Radosława Kuligowskiego i Krzysztofa Szewczyka. O zwycięstwie "jedynki" przesądził "Budzik", kompletując w ostatnich sekundach meczu hat-trick.Dla zawodników Cracovii udział w Treningu Noworocznym był obowiązkowy, a zwolnieni z obowiązku są jedynie obcokrajowcy, dla których trzy tygodnie zimowej przerwy to jedyna okazja w trakcie sezonu, by na dłużej wrócić do ojczyzny i rodzin. Na trybunach przy Kałuży 1 zjawił się natomiast m.in. Marcin Kamiński, który przyjaźni się z Damianem Dąbrowskim.
Trening Noworoczny Cracovii rozgrywany jest rokrocznie od lat '30 XX wieku z wyłączeniem jedynie lat niemieckiej okupacji i okresu stalinowskiego. Nawet kiedy w połowie grudnia 1963 roku stadion Pasów (niezmiennie od ponad 100 lat znajdujący się w tym samym miejscu) doszczętnie spłonął, 1 stycznia 1964 roku zagrano na jego zgliszczach. Dwukrotnie Trening Noworoczny odbył się jednak nie na stadionie głównym Pasów: w 1966 i w 2010 roku grano odpowiednio przy 3 maja i Wielickiej 101 z powodu remontu "El Passo".

Cracovia I - Cracovia II 4:3 (2:1)
0:1 - Żytko (sam.) 4'
1:1 - Budziński 15
2:1 - Budziński (k.) 18'
3:1 - Zjawiński 30'
3:2 - Kuligowski 32'
3:3 - Szewczyk 34'
4:3 - Budziński 39'

Cracovia I: Pilarz - Rymaniak, Polczak, Żytko - Zejdler,Mrozik, Szeliga, Cetnarski, Budziński, Jaroszyński - Kita. Grali również: Stępniowski, Dąbrowski, Kapustka, Zjawiński, Nykiel, Ceglarz.

Cracovia II: Drzewiecki - Moskal, Bartosz, Kuligowski, Słowiak - Szymczak, Krasuski, Kłusek - Panek, Szewczyk, Kotwica. Grali również: Wilk, Czernecki, Dudek, Piekarski, Poznański, Jeż, Gala, Dobosz, Kiebzak.