KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Dawid Nowak zdyskwalifikowany na dwa lata!

Komisja Dyscyplinarna PZPN podjęła decyzję o nałożeniu na Dawida Nowaka, w którego organizmie wykryto stanozolol, kary dwuletniej dyskwalifikacji. To najwyższa sankcja, jaka mogła go spotkać.

Maciej Kmita
Maciej Kmita

KD PZPN prowadziła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Dawidowi Nowakowi w związku z tym, że w październiku ubiegłego roku Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie stwierdziła w jego organizmie obecność stanozololu, czyli sterydu anaboliczno-androgennego wpływającego przede wszystkim na poprawę siły.

Obecność właśnie tej substancji w organizmie Nowaka mocno dziwiła ekspertów. Po pierwsze jej stosowanie nie mogło mieć pozytywnego wpływu na zawodnika i było zagrożeniem dla stawów, a przypomnijmy, że Nowak ma za sobą osiem operacji kolan. Po drugie to środek numer jeden pod względem wykrywalności przez światowe komisje antydopingowe.
Postępowanie przeciwko Nowakowi zostało wszczęte 30 października i już od tego czasu był tymczasowo zawieszony w prawach zawodnika w ramach środka zapobiegawczego i ten czas zalicza się już na poczet dwuletniej dyskwalifikacji. W jej czasie 31-latek nie będzie mógł nawet trenować z żadnym zespołem.

Ośmiokrotny reprezentant Polski nie przyznał się do stosowania stanozololu. Przysługuje mu prawo złożenia apelacji od decyzji KD PZPN do trybunału arbitrażowego przy PKOl.

31-letni Nowak był zawodnikiem Cracovii od czerwca 2013 roku. Wcześniej w latach 2006-2013 występował w PGE GKS Bełchatów. W polskiej ekstraklasie rozegrał w sumie 169 spotkań i zdobył 50 bramek. Nowak ma na koncie osiem występów w reprezentacji Polski. Po raz ostatni w narodowych barwach zagrał 6 lutego 2011 roku w meczu towarzyskim z Mołdawią. W listopadzie 2013 roku Adam Nawałka powołał go na towarzyskie mecze ze Słowacją i Irlandią, przewidując go do gry w tym drugim spotkaniu, ale Nowak nie mógł w nim wystąpić ze względu na uraz ścięgna Achillesa, z którym zmagał się aż do kwietnia 2014 roku.

Nowak jest pierwszym w historii piłkarzem polskiej ekstraklasy, którego PZPN ukarał za obecność substancji niedozwolonej w organizmie.

Kalendarium sprawy Dawida Nowaka:

26 września 2014 - Komisja do Zwalczaniu Dopingu pobiera od Dawida Nowaka próbki moczu "A" i B" do analizy

16 października 2014 - Komisja zawiadamia Cracovię o wykryciu obecności stanozololu w próbce "A" Nowaka

21 października 2014 - rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczyna postępowanie wyjaśniające

23 października 2014 - Nowak zwraca się do Komisji z prośbą o zbadanie próbki "B"

29 października 2014 - analiza próbki "B" potwierdza obecność stanozololu w organizmie Nowaka

30 października 2014 - Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczyna postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nowakowi i zawiesza go w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania właściwego

8 grudnia 2014 - dochodzi do rozwiązania za porozumieniem stron mającego obowiązywać do czerwca 2015 roku kontraktu Nowaka z Cracovią

12 lutego 2015 - KD PZPN podejmuje decyzję o zdyskwalifikowaniu Nowaka na dwa lata

Dawid Nowak zagra jeszcze w T-ME?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (34)
Zobacz więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×