Raport SportoweFakty.pl: Bydgoski Zawisza prawdziwym Rycerzem Wiosny

Od 9 lat nie było w T-ME skuteczniej grającej na starcie rundy wiosennej ekipy od Zawiszy Bydgoszcz. Niebiesko-czarni punktują tak, jak w ostatnich sezonach punktowali medaliści mistrzostw Polski!

Maciej Kmita
W pierwszych ośmiu meczach rundy wiosennej T-ME ekipa Mariusza Rumaka zdobyła aż 20 punktów, co daje średnią 2,5 "oczka" na spotkanie i jest najlepszą ekipą polskiej ligi po zimowej przerwie. Serie ośmiu meczów bez porażki i sześciu kolejnych ligowych zwycięstw, w których teraz trwają bydgoszczanie, są rekordowe w historii ich występów w ekstraklasie.
Po rundzie jesiennej niebiesko-czarni byli czerwoną latarnią ligi i mieli aż 12 punktów straty do pierwszego bezpiecznego miejsca w tabeli, ale dzięki fenomenalnej postawie w rundzie wiosennej zniwelowali tę stratę do dwóch "oczek"! Odkąd za zwycięstwo w polskiej lidze przyznawane są trzy punkty, czyli od sezonu 1995/1996, żadna inna drużyna nie toczyła wiosennej walki o utrzymanie w tak imponującym stylu. Co prawda w premierowej rundzie po przejęciu Wisły Kraków przez Tele-Fonikę bilans pierwszych ośmiu meczów drużyny Wojciecha Łazarka wynosił 7-1-0, ale choć Biała Gwiazda zimowała na 13. pozycji z jednym "oczkiem" przewagi nad strefą spadkową, to po zimowych zakupach nikt nie typował jej do spadku, a imponująca wiosna pozwoliła jej zakończyć sezon na najniższym stopniu podium.

W rozpatrywanym przez nas okresie 1996-2014 jeszcze tylko dwie realnie zagrożone spadkiem drużyny były najlepszymi zespołami wiosny na branym pod uwagę etapie rozgrywek. To Ruch Chorzów 2000/2001 i Zagłębie Lubin 2011/2012. Niebiescy po rundzie jesiennej zajmowali 14. miejsce z dwoma punktami przewagi nad strefą spadkową, a ich bilans w pierwszych ośmiu meczach rundy wiosennej to 5-2-1. Z kolei Miedziowi po jesieni 2011 roku zamykali ligową tabelę z dwoma "oczkami" straty do pierwszej bezpiecznej lokaty, a w pierwszych ośmiu meczach po zimowej przerwie zdobyli 17 punktów (5-2-1).

Aktualny bilans Zawiszy to 6-2-0 i skuteczniejszego wiosną zespołu w T-ME nie było od sezonu 2005/2006 i prowadzonej przez Dariusza Wdowczyka Legii Warszawa, która w pierwszych ośmiu meczach po zimowej przerwie zdobyła komplet 24 punktów! Dzięki temu zepchnęła Wisłę Kraków z pozycji lidera i nie oddała miejsca na szczycie tabeli aż do końca rozgrywek.

Od sezonu 1995/1996 lepszy bilans pierwszych ośmiu spotkań rundy wiosennej od Zawiszy miało łącznie dziewięć ekip, ale mowa tu o czterech późniejszych mistrzach Polski (Wisła Kraków 1999 i 2004, Polonia Warszawa 2000, Legia Warszawa 2006), trzech wicemistrzach (Legia Warszawa 1996 i 2004, Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2003), brązowym medaliście (Wisła Kraków 1998) oraz o ekipie, która uplasowała się na 5. miejscu (Odra Wodzisław Śląski 2003).

Od sezonu 1995/1996 tylko sześciu drużynom, które po rundzie jesiennej zamykały tabelę T-ME, udało się utrzymać w lidze:
1995/1996: GKS Bełchatów
1998/1999: Odra Wodzisław Śląski
1999/2000: Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
2010/2011: Cracovia
2011/2012: Zagłębie Lubin
2012/2013: Podbeskidzie Bielsko-Biała

Rycerze Wiosny - najlepsze drużyny T-ME po ośmiu kolejkach rundy wiosennej w T-ME*: