KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zbigniew Boniek zabrał głos w sprawie nieszczęśliwego terminu el. ME U-19

Prezes PZPN [tag=76]Zbigniew Boniek[/tag] zabrał głos w sprawie niefortunnego terminu turnieju Elite Round el. ME U-19, przez który nie wszyscy powołani zawodnicy stawią się na zgrupowaniu reprezentacji Polski.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
W I rundzie eliminacji Biało-Czerwoni zajęli 2. miejsce w swojej grupie, w której rywalizowali z Holandią, Mołdawią i Andorą. Podczas turnieju rozgrywanego w Polsce drużynę Rafała Janasa wyprzedziła tylko Holandia. W Elite Round rywalami Polski będą Czarnogóra, Ukraina oraz Bośnia i Hercegowina, a turniej zostanie rozegrany między 14 a 19 maja w Bośni i Hercegowinie.
Termin jest nieszczęśliwy, bowiem pokrywa się z 32. i 33. kolejką T-Mobile Ekstraklasy oraz 30. i 31. kolejką I ligi, a w kadrze Janasa jest kilku zawodników, którzy mają pewne miejsce w składach swoich drużyn klubowych lub grają regularnie choć w mniejszym wymiarze czasowym: Bartłomiej Drągowski z Jagiellonii Białystok, Bartosz Kapustka i Mateusz Wdowiak z Cracovii, Mateusz Grzybek z GKS-u Tychy, Dawid Kownacki i Jakub Serafin z Lecha Poznań czy Kamil Dankowski ze Śląska Wrocław.

Z racji tego, że turniej eliminacyjny odbędzie się poza oficjalnym terminem FIFA, kluby T-ME nie są zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na mecze reprezentacji. Głos w sprawie zabrał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

- PZPN wszczął stanowcze i stosowne działania w UEFA, aby taka sytuacja, jaką obecnie mamy, już nigdy się nie powtórzyła. Jesteśmy za tym, by oficjalne turnieje czy mecze młodzieżowych reprezentacji były rozgrywane tylko w oficjalnych terminach FIFA. Oczywiście rozumiemy interesy i problemy klubów, które w tych tygodniach wchodzą w fazę decydujących spotkań o mistrzostwo czy też utrzymanie. Z drugiej strony chciałbym serdeczne podziękować dla tych drużyn klubowych, potrafiących rozumieć też potrzeby reprezentacji Rafała Janasa. Mimo tych kłopotów, wierzę w naszą reprezentację, w jej trenera i w dobrą, skuteczną grę naszej jedenastki – mówi sternik polskiej federacji.

Turniej finałowy ME U-19 2015 odbędzie się w dniach 6-19 lipca 2015 roku w Grecji. Po raz ostatni Polska wystąpiła na mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej w 2006 roku, gdy była gospodarzem turnieju. Po raz ostatni awans na ME U-19 Biało-Czerwoni uzyskali natomiast w 2004 roku. Królem strzelców czempionatu rozgrywanego w Szwajcarii był wówczas Łukasz Piszczek, który zdobył cztery bramki. W obu przypadkach Polska nie wyszła z grupy. Z kolei w 2001 roku zespół prowadzony przez Michała Globisza został mistrzem Europy w tej kategorii wiekowej.

Śląsk Wrocław puści zawodników na kadrę U-19. "To ogromny zaszczyt"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN
Komentarze (1)
 • jendker83 Zgłoś komentarz
  "...aby taka sytuacja, jaką obecnie mamy, już nigdy się nie powtórzyła" - działania to należało podjąć, ale po to, by do tej sytuacji w ogóle nie doszło. A drużyny, z których
  Czytaj całość
  trener młodzieżowej kadry chce powołać zawodników należy najpierw przeprosić za własną głupotę, a dopiero potem dziękować.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×