Bayern potrzebuje cudu. Takiego jak ten sprzed 11 lat

East News
East News

Tylko jeden, jedyny raz w historii LM zespół, który przegrał pierwszy mecz różnicą trzech goli, odrobił stratę. Trener w podzięce za awans udał się na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Przed wtorkowym rewanżem w półfinale Ligi Mistrzów niemieckie media są zgodne co do jednego. - Bayern Monachium potrzebuje cudu w drugim spotkaniu z Barceloną, by awansować do finału w Berlinie - to zdanie powtarza się w wielu artykułach.

Po przegranej 0:3 na Camp Nou, przeciwko tak znakomicie dysponowanej Barcelonie, drużyna Josepa Guardioli musi liczyć na "Wunder" (niem. "cud"). Teoretycznie - szanse na to są minimalne. Jak jednak pokazuje historia, już raz byliśmy świadkami takiego cudu.

[ad=rectangle]
Rewanż miał być formalnością

Paolo Maldini, Cafu, Andrea Pirlo, Clarence Seedorf, Kaka, Andrij Szewczenko, na ławce Carlo Ancelotti. To tylko kilka nazwisk z kadry zespołu, który w 2004 roku miał sięgnąć po puchar Ligi Mistrzów. AC Milan był obrońcą trofeum i faworytem rozgrywek.

W ćwierćfinale edycji 2003/04 mediolański zespół wylosował Deportivo La Coruna. Hiszpanie w poprzedniej rundzie wyeliminowali Juventus Turyn, co musiało być dla "Rossoneri" sygnałem ostrzegawczym. Do tego pierwszy mecz 1/4 finału - na San Siro - zaczął się niespodziewanie, od bramki Waltera Pandianiego dla Deportivo.

Milan pokazał siłę w końcówce pierwszej połowy, a zwłaszcza na początku drugiej - między 45. a 53. minutą trafił czterokrotnie (dwa razy Kaka, raz Szewczenko i Pirlo). Po 4:1 wydawało się, że emocji w dwumeczu już nie będzie. Tym bardziej, że we wspomnianej edycji LM "Rossoneri" nie stracili na wyjeździe ani jednego gola (w czterech spotkaniach).

Rewanż dla włoskiej ekipy miał być formalnością. Milan uważany był za mistrza gry obronnej, a do składu powracał po wyleczeniu kontuzji Alessandro Nesta (w pierwszym meczu Paolo Maldiniemu towarzyszył Alessandro Costacurta). Nikt nie brał pod uwagę tego, że Deportivo może odrobić trzybramkową stratę. Przecież nikomu wcześniej to się w Lidze Mistrzów nie udało.

"W piłce zawsze jest nadzieja"

U Hiszpanów przed zaplanowanym na 7 kwietnia 2004 r. rewanżem tliła się nadzieja. Trener Javier Irureta mówił o "milagro", czyli o cudzie. - To bardzo trudne i skomplikowane zadanie. Jednak w futbolu często zdarzają się cuda, rzeczy, których nikt racjonalnie myślący się nie spodziewa. Milan to jeden z najlepszych zespołów świata, wygrał pierwszy mecz różnicą trzech goli, ale w piłce zawsze jest nadzieja dla tych, którzy są zdeterminowani. A moi piłkarze będą bardzo zdeterminowani - mówił Irureta.

Pewnie po tych słowach goście z Mediolanu tylko się uśmiechnęli. - Nie bierzemy pod uwagę porażki - twierdził Carlo Ancelotti. Jednak krótko po pierwszym gwizdku szwajcarskiego sędziego Ursa Meiera mina Włochom nieco zrzedła. Już w 5. minucie płaskim uderzeniem Didę pokonał Walter Pandiani.

- Liczę na szybką bramkę, która sprawi, że rywale będą nerwowi, a my dostaniemy dodatkowe wsparcie - mówił przed potyczką na Estadio Riazor zawodnik "Depor" Albert Luque. Wszystko się sprawdziło. Gol na 1:0 sprawił, że gospodarze złapali wiatr w żagle, a goście zaczęli popełniać proste, wręcz juniorskie błędy.

Dida zaliczył "pusty przelot" po dośrodkowaniu, które na bramkę zamienił Juan Carlos Valeron. A w 44. minucie wspomniany Luque - po nieudanym przyjęciu piłki przez Nestę - huknął pod poprzeczkę. Brazylijski bramkarz Milanu nawet się nie ruszył.
[nextpage]
Gdyby Kaka trafił...

- Mieliśmy plan, by strzelić przed przerwą jedną bramkę. A strzeliliśmy trzy! - wspominał po latach Javier Irureta. Taki wynik dawał jego zespołowi awans. Wciąż jednak istniało zagrożenie. Jeden gol dla Milanu i bylibyśmy świadkami zwrotu akcji. W ofensywie ekipa z La Corunii była doskonała, nie ustrzegła się jednak błędów w obronie. Dużo zawdzięcza bramkarzowi Jose Molinie. Przy stanie 1:0 wyszedł on zwycięską ręką z pojedynku sam na sam z Kaką. - Gdyby to wpadło, wszystko mogłoby potoczyć się inaczej - przyznał ówczesny trener Deportivo.

Po przerwie Milan próbował odwrócić losy rywalizacji, jednak niewiele mu wychodziło. Uskrzydleni gospodarze trafili zaś po raz czwarty - strzał Frana, rykoszet (po nodze Cafu) i zmylonemu Didzie znowu pozostało wyciągnąć piłkę z siatki.

Rozbicie faworyta rozgrywek 4:0 wprawiło w osłupienie kibiców futbolu nie tylko na Starym Kontynencie. - Dokonaliśmy cudu. To wielka noc dla tego klubu, historyczny rezultat. Jesteśmy bohaterami - mówił Irureta. "Heroes", czyli "Bohaterowie" - takim tytułem relację z niesamowitego spotkania na Estadio Riazor opatrzyła "Marca".

60-kilometrowy marsz

- Naprawdę ciężko jest wytłumaczyć tę porażkę - mówił oszołomiony Carlo Ancelotti. Jego Milan znalazł się na kolanach. Co ciekawe, o padaniu na kolana mówił przed meczem trener Deportivo.

Obiecał, że w przypadku wywalczenia awansu przemierzy 60 kilometrów z La Corunii do Santiago de Compostela. - Jak będzie trzeba, to na kolanach - podkreślił przed meczem rewanżowym Javier Irureta. - Warto będzie tam pójść. Zrobię to, bo obietnica jest obietnicą - dodał już po wyeliminowaniu Milanu.

Irureta słowa dotrzymał. Trasę - podzieloną na dwa etapy - pokonywał nie "na klęczkach", a w tradycyjny sposób.

Javier Irureta w drodze do Santiago de Compostela. Fot. marca.com
Javier Irureta w drodze do Santiago de Compostela. Fot. marca.com

Na pielgrzymkę wybrał się pod koniec maja 2004 r. W tym czasie mógł być na stadionie w Gelsenkirchen i walczyć o puchar Ligi Mistrzów. Jednak jego Deportivo - po sensacyjnym zwycięstwie z Milanem - nie sprostało w półfinale późniejszemu triumfatorowi, prowadzonemu przez Jose Mourinho FC Porto.

Dziś w La Corunii walczą nie o trofeum Ligi Mistrzów, lecz o utrzymanie w Primera Division. Na dwie kolejki przed końcem sezonu zespół z Estadio Riazor ma przysłowiowy nóż na gardle. Jednak wspomnienie tamtego kwietniowego wieczoru jest w Galicji wciąż żywe.

Źródło artykułu: