El. Euro 2016: Nie ma mocnych na Anglię! Rooney dogonił Linekera, Rosja znów uległa Austrii

Zespół Roya Hodgsona po trudnej przeprawie pokonał w Lublanie Słowenię i wciąż ma na koncie komplet punktów. Rosja ponownie uległa Austrii, stawiając się w bardzo trudnym położeniu.

Konrad Kostorz
Pierwsza połowa meczu w słoweńskiej stolicy toczyła się długo pod dyktando gości. Dogodnych okazji na gole nie zdołali zamienić Raheem Sterling oraz Wayne Rooney, którego powstrzymał Samir Handanović. Tymczasem w 37. minucie Josip Ilicić kapitalnym prostopadłym podaniem uruchomił Milivoje Novakovicia, który płaskim uderzeniem pokonał Joe Harta w sytuacji sam na sam.
Do wyrównania Synowie Albionu doprowadzili już po przerwie za sprawą Jacka Wilshere'a, który popisał się kapitalnym uderzeniem sprzed linii pola karnego. Kilka chwil później pomocnik Arsenalu skopiował swój wyczyn, a Handanović mógł tylko obserwować, jak piłka wpada w okienko jego bramki. Waleczni gospodarze otrzymali dwa ciosy, ale nie złożyli broni i za sprawą centry Bojana Jokicia oraz uderzenia Nejca Pecnika odrobili straty! Na podziale punktów się jednak nie skończyło, ponieważ dał o sobie znać Rooney. "Wazza" dopadł do futbolówki w polu karnym, wyszedł na czystą pozycję i z pierwszej piłki nie dał szans bramkarzowi. Był to jego 48. w narodowych barwach, dzięki czemu zrównał się w liczbie trafień z Gary'm Linekerem. Przed napastnikiem Manchesteru United w klasyfikacji wszech czasów znajduje się już tylko Bobby Charlton z 49 bramkami w dorobku. Anglicy mają na koncie 18 punktów i jedynie kataklizm mógłby odebrać im miejsce w finałach ME.

Austria po raz drugi pokonała w stosunku 1:0 Rosję i ma już ogromną przewagę nad resztą stawki w grupie G eliminacji. Sukces ekipy Marcela Kollera jest tym cenniejszy, że odniesiony pod nieobecność kapitana i lidera Davida Alaby. Jedyną bramkę w meczu zdobył efektownym strzałem z powietrza napastnik Marc Janko. Po zmianie stron Sborna przystąpiła do zdecydowanych ataków, lecz Robert Almer nie musiał bronić wielu groźnych strzałów, a końcówka nie dostarczyła zbyt wielu emocji. Podopieczni Fabio Capello ponownie mocno rozczarowali i najprawdopodobniej będą musieli walczyć w barażach o Euro 2016.

Ukraińcy dopiero po przerwie strzelali gole Luksemburgowi, ale co najistotniejsze uniknęli wpadki i niemal na pewno nie stracą już trzeciej pozycji w tabeli, a mogą jeszcze zagrozić Słowakom oraz Hiszpanom. Estonia tym razem zdołała pokonać San Marino, z którym w listopadzie sensacyjnie tylko bezbramkowo zremisowała. Liechtenstein ponownie nie dał się pokonać Mołdawii - jesienią 2014 roku było 1:0 dla drużyny narodowej z Alp.