Rusza Złoty Puchar CONCACAF. USA, Meksyk, a może Kostaryka? Będą polskie akcenty

W USA i Kanadzie od 7 do 26 lipca odbędzie się 13. edycja mistrzostw Ameryki Północnej i Środkowej. Faworytem wydają się podopieczni Juergena Klinsmanna, którzy prezentują równą, wysoką formę.

Do tej pory tylko trzy reprezentacje okazały się najlepsze w turnieju o Złoty Puchar CONCACAF. Meksykanie triumfowali sześć razy (1993, 1996, 1998, 2003, 2009, 2011), Amerykanie pięć (1991, 2002, 2005, 2007, 2013), a Kanadyjczycy triumfowali w 2000 roku. Kto tym razem ma największe szanse na zwycięstwo?
[ad=rectangle]
Za USA przemawia silny skład, rosnąca dyspozycja i atut własnego stadionu (zawody odbywać będą się w 13 amerykańskich miastach , a dwa spotkania zostaną rozegrane w Toronto). Jankesi nieźle wypadli na mundialu (wyszli z grupy po wyeliminowaniu Portugalii oraz Ghany i odpadli dopiero po zaciętym boju z Belgią), a w tym roku ograli Holandię (4:3) oraz Niemcy (2:1). Juergen Klinsmann ma do dyspozycji takie asy jak Michael Bradley, Clint Dempsey, Jozy Altidore, DeAndre Yedlin czy Fabian Johnson.

Meksykanie podczas Copa America 2015 nie zachwycili, ale selekcjoner największe gwiazdy szykował właśnie na turniej w strefie CONCACAF. Miguel Herrera tym razem skorzysta z usług m.in. Diego Reyesa, Hectora Herrery, Carlosa Veli, Guillermo Ochoi, Giovaniego dos Santosa, Jonathana dos Santosa, Miguela Layuna oraz Andresa Guardado, natomiast kontuzje wykluczyły Hectora Moreno, a także najbardziej znanego i rozpoznawalnego Javiera Hernandeza, który ostatnio występował w Realu Madryt. Kadrowo El Tri prezentują się zatem bardzo solidnie i jeśli powtórzą występ z ubiegłorocznego mundialu, powinni bez trudu dotrzeć do strefy medalowej.

Kto mógłby przerwać amerykańsko-meksykańską hegemonię? Nasuwa się oczywiście również losowana z pierwszego koszyka Kostaryka, która w Brazylii była krok od półfinału i w 2014 roku wygrała Copa Centroamericana. Z drużyną Paulo Wanchope'a z pewnością trzeba się liczyć, ponieważ jest świetnie zgrana i posiada indywidualności na czele z Bryanem Ruizem oraz Joelem Campbellem. Znacznie słabiej prezentują się Honduras, Kanada czy Jamajka, choć również posiadają zawodników występujących w Europie. Mimo to te zespoły wydają się mieć znacznie większe szanse na sprawienie niespodzianki, aniżeli wszystkie pozostałe ekipy.

Triumfatorzy i wicemistrzowie Złotego Pucharu CONCACAF:

Zespół1. miejsce2. miejsce
Meksyk 6 1
USA 5 4
Kanada 1 -
Panama - 2
Brazylia - 2
Kolumbia - 1
Honduras - 1
Kostaryka - 1

W turnieju może wziąć udział dwóch zawodników, którzy na co dzień występują w polskiej ekstraklasie - w kadrze Haiti znajdują się Donald Guerrier z Wisły Kraków oraz Kevin Lafrance z Miedzi Legnica. Ponadto Panamę reprezentował będzie do niedawna piłkarz Lecha Poznań Luis Henriquez, Kostarykę były boczny obrońca Białej Gwiazdy Junior Diaz, a USA posiadający polskie korzenie Brad Guzan oraz Chris Wondolowski.

Dodajmy, że wszyscy reprezentanci Kuby powołani na Złoty Puchar CONCACAF występują w rodzimej lidze. Pod tym względem drugą pozycję zajmuje Gwatemala, która ma tylko sześciu zawodników spoza ligowych rozgrywek w swoim kraju.

Do fazy pucharowej, która rozpocznie się 18 lipca, awansuje osiem drużyn narodowych. Finał dojdzie do skutku 26 lipca w Filadelfii na mogącym pomieścić niemal 70 tysięcy osób Lincoln Financial Field. Dzień wcześniej - pierwszy raz od 12 lat - zostanie rozegrany mecz o trzecie miejsce. Przypomnijmy, iż w 2013 roku w meczu o tytuł USA pokonało 1:0 Panamę, która w półfinale nieoczekiwanie wygrała 2:1 z Meksykiem.

Skład grup (w nawiasie miejsce w rankingu FIFA):

GRUPA A:

USA (27)
Panama (54)
Honduras (75)
Haiti (76)

GRUPA B

Kostaryka (14)
Jamajka (65)
Salwador (89)
Kanada (109)

GRUPA C

Meksyk (23)
Trynidad i Tobago (67)
Gwatemala (93)
Kuba (107)

#dziejesiewsporcie: Diego Costa pod ostrzałem internautów

Źródło: sport.wp.pl

Źródło artykułu: