Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

W I lidze już pięciu trenerów straciło pracę

Za nami dopiero 9. kolejek I ligi, a już pięciu trenerów straciło pracę. Właściciele klubów na zapleczu Ekstraklasy nie mają cierpliwości do szkoleniowców. Ostatnio zwolniony został Zbigniew Kaczmarek.

Artur Długosz
Artur Długosz

W I lidze podobnie jak i w Ekstraklasie trenerska karuzela kręci się na dobre. Już przed rozpoczęciem rozgrywek w wielu drużynach doszło do zmian na tym stanowisku.

Zagłębie Sosnowiec na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce wprowadził trenerski tercet w składzie Robert Stanek - Artur Derbin - Tomasz Łuczywek. Mimo to nad Brynicą zdecydowano się na zmianę szkoleniowca i funkcję tę objął Romuald Szukiełowicz, a dyrektorem sportowym klubu został główny trener, Robert Stanek. Jednak z Szukiełowiczem rozstano się dość szybko i niespodziewanie, bo po miesiącu pracy. Wtedy ogłoszono, że zespół poprowadzi taki sam skład sztabu szkoleniowego, jak w poprzednim sezonie. Oficjalnie trenerem drużyny został Artur Derbin.

Nim rozpoczęły się rozgrywki ligowe, po pięciu latach do PGE GKS-u Bełchatów wrócił członek sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski z czasów, gdy selekcjonerem Biało-Czerwonych był Leo Beenhakker. Mowa oczywiście o Rafale Ulatowskim, który w Bełchatowie zastąpił Kamila Kieresia. Na podobny ruch zdecydowano się także w Siedlcach, gdzie miejscową Pogoń przejął Marcin Sasal.

Pod koniec czerwca trenerem Miedzi Legnica został Ryszard Kuźma. Ten szkoleniowiec zbyt długo na stanowisku się jednak nie utrzymał. Już po czterech kolejkach I-ligowych rozgrywek został zwolniony, a jego miejsce zajął Ryszard Tarasiewicz. Była to pierwsza zmiana na stanowisku trenera dokonana już w trakcie tego sezonu. Druga miała miejsce w Grudziądzu.

Tomasz Asensky trenerem I-ligowej Olimpii został w połowie czerwca. Przez ten czas jego podopieczni zdołali awansować do 1/16 finału Pucharu Polski, odpadając z mistrzem Polski Lechem Poznań. W lidze było już jednak zdecydowanie gorzej. Po sześciu pierwszych kolejkach Olimpia była szesnasta, trzecia od końca. Piłkarze z Grudziądza odnieśli jedno zwycięstwo, dwukrotnie remisowali i doznali trzech porażek. Trzeba jednak zaznaczyć, że Olimpia większość spotkań rozegrała na własnym stadionie. Asenskiego na stanowisku zastąpił Artur Skowronek.

W nowy sezon z nowym trenerem wszedł także inny z beniaminków, Rozwój Katowice. W minionych rozgrywkach drużynę prowadzili Dietmar Brehmer i Marek Koniarek, który klub ze Zgody objął w rundzie wiosennej. Pod wodzą byłego króla strzelców Ekstraklasy katowiczanie utrzymywali się w czołówce II ligi, a pokonując w ostatniej kolejce Nadwiślan Góra zapewnili sobie awans na zaplecze piłkarskiej elity. Po zakończeniu rozgrywek w katowickim klubie zastanawiano się nad dalszą pracą Koniarka. Ostatecznie zarząd zdecydował się jednak na zmianę i funkcję tę powierzono Markowi Motyce. Ten długo się nie napracował i po sześciu kolejkach podziękowano mu za współpracę. Od piątku 4 września trenerem Rozwoju jest Mirosław Smyła, który podpisał kontrakt do końca sezonu. Dla niego to powrót na Zgody, gdzie z sukcesami pracował w latach 2010-2013, świętując awans do II ligi zachodniej czy 1/16 finału Pucharu Polski.

To nie koniec roszad trenerskich. 8 września trenerem Zawiszy Bydgoszcz przestał być Mariusz Rumak, z którym klub za porozumiem stron rozwiązał kontrakt. Rumak szkoleniowcem Zawiszy był od 1 września 2014 roku. W sezonie 2014/2015 poprowadził bydgoszczan w 30 meczach. Jego podopieczni zwyciężyli w jedenastu spotkaniach, w siedmiu zremisowali, a porażkę ponieśli w dwunastu potyczkach. Zawisza mimo dzielnej postawy nie zdołał utrzymać się w Ekstraklasie.

W tym sezonie Rumak Zawiszę poprowadził w siedmiu meczach I ligi. Odniósł trzy zwycięstwa, zanotował dwa remisy i poniósł dwie porażki. Ostatnim trenerem, który do tej pory stracił pracę w I lidze jest Zbigniew Kaczmarek. W poniedziałek przestał on być szkoleniowcem Wigier Suwałki. Kaczmarek w klubie przepracował w sumie blisko cztery i pół roku, a ostatnia jego kadencja trwała 17 miesięcy. W tym okresie drużyna najpierw awansowała do I ligi, a w minionym sezonie zdołała się w niej utrzymać. Wigry Suwałki w dziewięciu kolejkach I ligi zgromadziły na swoim koncie jedenaście punków. Zespół w tabeli znajduje się tuż nad strefą spadkową.

W tym sezonie pracę w I lidze straciło już zatem pięciu trenerów. Kto będzie następny?


Kto, gdzie, kiedy - jak trenerzy klubów I ligi tracą pracę w sezonie 2015/2016:

Trener Klub Data dymisji Bilans w klubie (aktualny sezon) Następca
Ryszard Kuźma Miedź Legnica 2015-08-24 0-2-2 Ryszard Tarasiewicz
Tomasz Asensky Olimpia Grudziądz 2015-09-02 1-2-3 Artur Skowronek
Marek Motyka Rozwój Katowice 2015-09-04 1-1-4 Mirosław Smyła
Mariusz Rumak Zawisza Bydgoszcz 2015-09-08 3-2-2 Daniel Osiński
Zbigniew Kaczmarek Wigry Suwałki 2015-09-21 3-2-4 Donatas Vencevicius i Andrzej Olszewski

W najbliższym czasie pracę straci trener:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×